Jak napsat průvodní dopis?

Někoho to může potrápit, pro jiného banalita. Sestavili jsme jednoduchý návod jak napsat průvodní dopis.
průvodní dopis

Hledáte přivýdělek ke studiu nebo svou první práci? Podívejte se, jak napsat průvodní dopis, aby si vás zaměstnavatelé všimli!

Mnoho studentů si myslí, že je psaní průvodního dopisu přežitek. Opak je pravdou! Průvodní dopis je taková ochutnávka toho, co můžou personalisté očekávat v životopisu nebo v motivačním dopise. Důvod, proč by se na životopis vůbec měli podívat. Na rozdíl od motivačního dopisu by měl být tento text jasný, stručný a věcný! Rozsáhlý příběh o vás si nechte spíše na motivační dopis. Jak by měl vypadat průvodní dopis? 

Tipy pro skvělý průvodní dopis k životopisu

Zapomeňte na dlouhé slohy! Průvodní dopis by měl být krátký, jasný a věcný. Bohatě stačí 4 odstavce, na kterých si dáte záležet. V prvním odstavci napište, na jakou pozici reagujete a kde jste tuto pozici viděli. Nezapomeňte na správné oslovení. Nic nepotěší personalistu více, než když motivační dopis budete adresovat přímo na jeho jméno.

Úvod by měl vypadat například takto: „Dobrý den, magistro Nováková,
reaguji na Vaši nabídku asistentky marketingu, kterou jste inzerovali na Monster.cz.“

Pište méně o sobě

Častou chybou průvodních dopisů je povídání o sobě. Popravdě, jak se jmenujete, kolik je vám let, jaké soutěže zpěvu na základní škole jste vyhráli a jaké máte záliby si každý může přečíst ve vašem životopise nebo v motivačním dopise. V druhém odstavci se zaměřte raději na danou pozici. Napište personalistovi, co vás na inzerované pozici zaujalo a jak v ní můžete uplatnit své zkušenosti a dovednosti.

Například takto: „Společnost MRG, a. s. vnímán jako moderní společnost s originálním přístupem k informačním technologiím, kde bych mohla uplatnit své kreativní nápady a znalosti v oblasti marketingu a IT technologií.“

jak napsat průvodní dopis?

Čím mohu přispět?

Proč by měl zaměstnavatel vybrat právě vás? Čím mu můžete být přínosem? Odpovědi na tyto otázky byste měli napsat do třetího odstavce. Ukažte, že firmu znáte a že můžete být plnohodnotným členem týmu, i když nemáte zkušenosti jako jiní kandidáti.

Příklad: „Dva roky jsem pracovala jako marketingová asistentka ve společnosti působící v online segmentu a ve volném čase ráda sleduji všechny novinky v IT prostředí. Proto bych ráda svou kariéru rozvíjela právě v tomto odvětví.“

Napište si o schůzku

Dostali jste se až sem? Paráda! Vyzvěte personalistu k akci a napište si o osobní schůzku. Nevíte jak? Jasná, ale zároveň slušná výzva k akci může vypadat třeba takto: „Více o mně a mých zkušenostech se dozvíte z přiloženého životopisu a motivačního dopisu. Další informace ráda doplním během osobního setkání. Kontaktujte mě kdykoliv na telefonním čísle XY nebo na e-mailu. S pozdravem, …..“

Pokud bude váš průvodní dopis psaný na míru, bude osobní, jasný a konkrétní, výrazně tím zvýšíte svou šanci na úspěch.

 
Třeba by vás zajímalo si přečíst také Jak napsat email, nebo Jak napsat motivační dopis či Jak zvládnout přijímací psychologické testy. No a pro odlehčení tu je Psaní seminárek a prací nemusí být jen stres. A pokud už jste v závěru svých studijních let, máme pro vás Jak napsat závěrečnou práci.
 

Podobné články