Jak se sblížit s poezií?

Máte pocit, že poezie představuje jednu velkou španělskou vesnici, nudné básničky či snůšku nepochopitelných slov? Zkuste jí přece jen dát ještě šanci.

Ano, básně se někdy mohou zdát nepochopitelné, matoucí, nicneříkající. Ale pokud víme, jak je číst a co od nich očekávat, nabízejí ty nejbohatší čtenářské zkušenosti. Pojďme se podívat na pár tipů, jak poezii začít číst a konečně nepřestat.

Ochutnávejte znovu a znovu

Poezie není čtivo pro kurz rychločtení. Máte-li před sebou báseň poprvé, prostě jen čtěte, nesnažte se rozluštit její tajné kódy a dělat závěry. Čtěte pomalu, každé slovo v básni může mít svou váhu a důležitost.  Opakované čtení pak odhaluje hlubší chápání a význam  ochutnávejte slovo po slově znovu a znovu jako svou oblíbenou čokoládu. Prostě si to zkuste užít.

Básně nejsou křížovky

Konečně vás nějaké verše zaujaly, ale nemáte tušení, co tím chtěl básník říci? Básně nejsou křížovky, neexistují k nim správné odpovědi. Poukazují k pocitům, podněcují naše chápání, představivost. Možná ve vás probudí spoustu otázek a téměř žádné odpovědi. Dobrá báseň má zkrátka mnoho a mnoho možných významů.

Zamyslete se a ptejte se

Zkuste si položit pár otázek, které vám mohou pomoci k pochopení básně:

Jaká je nálada básně, jak na vás působí?

Co vás zaujalo, vzbuzuje ve vás báseň nějaký pocit?

Je zde něco konkrétního, co vyniká?

Chcete-li jít trochu hlouběji, můžete se soustředit i na to, zda se v básni opakují nějaká slova, rýmy. Rozšoupněte se a zkuste najít metafory nebo třeba přirovnání. Ptejte se na cokoliv a odpovídejte si, jakkoliv uznáte za vhodné. Žádná odpověď nebude špatná.

Nemusíte si zamilovat každou

S poezií je to tak trochu jako s hudbou. Mohli byste poslouchat některé písně stále dokola? Podobně je to i s básněmi  některé si zamilujete, uchvátí vás, budou fascinovat. Jiné prostě ne.

Čím je báseň velká?

Tuto otázku si klade i literární kritik Zdeněk Kožmín v publikaci Umění básně a výstižně shrnuje aspekty, které by měla velká báseň splňovat  měla by fascinovat a být protkána živou zkušeností zasahující do hloubky lidského života. Báseň je naplno básní, znamená-li pro nás něco podstatného, vstupuje-li do naší řeči, do našich představ o světě, je-li pro nás objevem nového, potvrzením zkušeností a je-li inspirací našeho niterného života. Časem si své velké básně určitě najdete i vy.

Co dodat? Snad jen  vzhůru do čtení! Ponořte se, nechte se básněmi inspirovat, zasahovat, posouvat vždy o krok dál.

Tip: Tápete, s jakou sbírkou básní začít? Zkuste nejprve antologie, ve kterých najdete reprezentativní výčet básní mnoha autorů (například Antologie české poezie z nakladatelství Dybbuk).

 

Podělte se s námi o svůj postoj k poezii do komentářů či na Facebook!

 

Foto: imaginationphotos.deviantart.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...