Jak se studuje v Ostravě? 10 otázek pro studentku českého jazyka a literatury

Dvacetiletá studentka českého jazyka a literatury nám poskytla rozhovor mapující její dosavadní zkušenosti s oborem po prvním roce studia.

Lucie Petrásková studuje obor český jazyk a literatura na filozofické fakultě Ostravské Univerzity v Ostravě. Nyní úspěšně dokončuje první akademický rok a těší se na další. Lucku jsme trochu vyzpovídali a zeptali jsme se jí na deset otázek. Možná právě vás budou Lucčiny názory a komentáře zajímat.

Lucie Petrásková.Proč ses rozhodla studovat právě obor český jazyk a literatura?

Kořeny byly zapuštěny už na základce. Měla jsem vynikající češtinářku, která dokázala češtinu podat velmi zajímavě. Ale vše nestojí pouze na učiteli. Sama jsem zjišťovala během let, že mě čeština hodně baví a docela slušně mi i jde. Vše pak vyvrcholilo na gymnáziu, kde jsem se pevně utvrdila v tom, že češtinu chci studovat a být s ní spjatá i do budoucna.

To jsou slova skutečného vlastence. Dovedeš si ale představit, že bys češtinu vyučovala?

Dovedu si živě představit, že bych učila na střední škole. Je mi to rozhodně bližší než základní škola, kde jsou děti ještě docela malé, nebo s nimi pořádně „mlátí“ puberta. I samotná čeština na střední škole je mi bližší, hlavně literaturou. Takže se asi vidím na střední škole jako učitelka českého jazyka. Učit na vysoké škole je pořádná výzva, takže uvidíme, kam mě mé obory zavanou.

Jaké další uplatnění má dle tvého názoru tento obor?

S mým oborem nemusím jen učit, ale můžu také psát, anebo být korektorkou v novinách či tiskovou mluvčí. Tím, že s češtinou ještě studuji historii, to spíše vypadá na to učení, ale nebráním se dělat cokoli, co patří k mým oborům.

Blíží se přijímačky na vysoké školy a jistě se objeví řada studentů usilující o studium stejného zaměření. Jaké předpoklady by měl mít podle tvého názoru uchazeč o studium českého jazyka a literatury? Poradíš, nebo spíše odradíš?

Myslím, že je velmi důležité, aby případného studenta tohoto oboru čeština bavila, Měl by mít základní znalosti. Znalosti navíc jsou výhodou, ale pokud bude mít patřičný zájem, tak to zbývající se v průběhu studia také dozví a nedostatky dopiluje. Také by měl mít kladný vztah k literatuře. Přece jen bez čtení se neobejde.

S tím souvisí i další otázka. Je studium hodně náročné na četbu knih? Kolik knih jsi už musela přečíst?

Upřímně řečeno je. Za oba semestry jsem musela přečíst třicet knih spadající do české literatury 19. století, což je etapa Národního obrození. A ač si někteří myslí, že toto období je nezáživné, tak některé knihy, které jsem přečetla, opravdu stály za to a nebýt toho, že jsem si je musela přečíst, tak bych o některé literární chuťovky přišla.

Studium je hlavně o čtení.

A četla jsi i něco, co tě opravdu zaujalo, nebo naopak něco, co jsi nebyla schopna dočíst?

Velmi mě zaujaly ty knihy, které málo kdo přečte, neboť tyto knihy čtou jen ti praví literární labužníci. Dočetla jsem Doktora Živaga a byl to neuvěřitelný zážitek. Stejné pocity a chvění z dokonalosti jsem měla ze Zločinu a trestu, jsou to klasické knihy, které jsou bohužel zavrhovány kvůli počtu stran. Také se mně stalo, že jsem pár knih nedočetla. Například Tři kamarády od Remarqua, tím nechci zpochybňovat jeho spisovatelské kvality, ale prostě mě nezaujal.

Máš přehled, kolik studentů vypadlo po prvním semestru? Co jim dělalo největší problémy?

Myslím si, že z češtiny mohlo vypadnout necelých dvacet studentů. A asi největší problémem byla fonetika, která nás všechny trochu potrápila.

Můžeš stručně nastínit, jaké předměty obsahuje studijní program český jazyk a literatura? Na jaké předměty se ještě těšíš?

Celý název mého oboru je český jazyk a literatura, takže se případný uchazeč o tento obor může těšit jak na samotnou gramatiku, syntax, češtinu po zvukové stránce či na lexikologii. Nyní mám například morfologii. Také se samozřejmě věnujeme české literatuře 19. století či 20. století,

Studování češtiny není jednoduchou záležitostí.

Zaujaly tě nějaké povinně volitelné předměty z oboru český jazyk a literatura?

Upřímně, zatím mě ještě moc povinně volitelných předmětů z češtiny nezaujalo. Pokud ano, tak se ani neotevřel. Ale jsem trpělivá a vyčkávám.

Poslední otázka je spíše tradiční. Jaký je tvůj oblíbený knižní žánr a oblíbená kniha?

Mám moc ráda romány, realistické a naturalistické povídky, ale také si přečtu poezii. Básně jsou někdy velmi inspirativní, ale mám ráda všechny kvalitní knihy. Samozřejmě mám více oblíbených knih. Už jsem uvedla Zločin a trest, dále Nana od Zoly, či knihy od nedávno zesnulého Marquéze. To je jen skromný výčet mých oblíbených knih, a jelikož bych nerada na některou z nich zapomněla, tak bych to uzavřela tím, že mou oblíbenou knihou se stane ta, která mě zaujme a popřípadě mi alespoň na malý okamžik zastaví dech.

 

Chtěli byste studovat češtinu? Vaše reakce očekáváme nejen na Facebooku, ale také v diskuzi pod rozhovorem. 


Foto: photl.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...