Jak si (ne)barvit vlasy hennou

Přemýšlíte, že zkusíte barvení vlasů přírodní cestou, ale dosud jste neměli odvahu? Pojďte se mrknout, jak na to.

Henna je přírodní barvivo, které by mělo vlasy nejen obarvit, ale také posílit, vyživit, zbavit lupů a dodat jim sílu, lesk a hustotu. Tak co, už se vaše hříva třese nedočkavostí na ozdravnou péči?

Ještě než začneme

Nejprve je důležité myslet na to, v jakém stavu jsou vaše vlasy ještě před barvením. Zda jsou chemicky obarvené, nebo přírodní. Mezi posledním chemickým barvením a barvením hennou musí být alespoň měsíc. Podle vaší aktuální barvy se také rozhodněte pro správný odstín. Zvolte ten nejbližší k vaší původní barvě. Nezapomeňte přitom na to, že henna vždy ztmavuje.

Okyselit, osladit, okořenit…

Pokud jste si, stejně jako já, zvolili hennu v prášku, pak vás určitě láká do ní něco přidat. Kromě vody, kterou musíte směs zalít, se nebojte přimíchat i některé neobvyklé suroviny. Práškovou směs zalijte horkou nebo teplou vodou. Pro sytější barvu můžete vodu nahradit černým čajem. Pozor! Pokud by teplota vody klesla pod 60 °C, méně kvalitnější henna by neuvolnila účinné látky, a hlavně by vám vlasy nabarvila na zeleno! Použijte nekovovou misku – henna by mohla s kovem nepříznivě reagovat. Po zalití můžete pro zvýraznění červeného odstínu přidat šťávu z citronu nebo pomeranče. Nebojte se experimentovat s kořením! Přidejte do směsi trochu mleté skořice, červené papriky, perníkového koření nebo kurkumy. Henna může vlasy vysušovat, proto hmotu zakápněte olivovým olejem nebo přidejte trošku kondicionéru. Směs důkladně zamíchejte, přikryjte potravinářskou fólií a nechte několik hodin odstát při pokojové teplotě.

Nebojte se pro lepší efekt hennu zalít černým čajem a přidat citron nebo pomeranč.

… a nabarvit

Když si směs odpočine, je na čase přistoupit k samotnému barvení. Hustou směs naneste od kořínků až po konečky vlasů. Ač nebudete úplní fešáci, pro sytější odstín je dobré zabalit vlasy do fólie a na ni nasadit starou zimní čepici. U henny platí – čím déle ji necháte působit, tím lépe chytne. Proto se nebojte nechat ji na hlavě několik hodin nebo i přes noc.

Nevýhody henny

Abychom hennu jen nevychvalovali, musíme přiznat některé její nešvary. Připravte se na to, že se velice rychle vymývá, proto je barvení potřeba opakovat častěji než u chemické barvy. Nelze ji také jen tak přebarvit chemickou barvou, opět je třeba vyčkat alespoň měsíc. Na každého působí henna individuálně, proto není barevný výsledek nikdy předem jistý. Snad největší nevýhoda tohoto přírodního barviva je dlouhá příprava barvicí směsi a několikahodinové působení na hlavě.

 

Ať už máte s hennou jakkoliv dobré nebo špatné zkušenosti, podělte se o ně s ostatními na našem Facebooku.

 

Foto: deviantart.com (MariannaInsomnia, Shadowfallen)

Podobné články