Jak si vyrobit etno batikované tričko?

Co s obyčejným bílým bavlněným kusem oblečení? Nabatikovat!

Na batikování potřebujeme čistý bílý kus oblečení ze 100% bavlny (pro začátek si můžete zkusit nabatikovat velké tričko na spaní), práškové barvy na látku Duha (seženete nejlépe v Teta drogerii), silný provázek nebo bavlnku, mikrotenový sáček, nádobu s vodou, ocet a mikrovlnku. Pokud nechcete mít zničenou kuchyňskou linku, dejte si jako podložku igelit nebo rozstřiženou igelitovou tašku, případně si kupte kvalitní čisticí prostředek a drhněte. Dobrou službu vám také prokážou lékařské rukavice, předejdete tak nevábně vypadajícím rukám.

Levné bílé tričko seženete do 100 Kč.

Krok č. 1

Větší hrnec nebo kýbl naplníme studenou vodou a do ní nalijeme 23 dcl octa, který bude fungovat jako ustalovač barev. Do promíchaného roztoku namočíme na pár vteřin tričko a po vytažení dobře vyždímeme. 

Namočení způsobí, že se práškové barvy na látce výborně uchytí.

Krok č. 2

Tričko si různě pomačkáme, můžeme i po částech, a několikrát pomuchlanou část omotáme provázkem, utáhneme a zavážeme. V těchto místech bude tričko bílé, se vzorem koleček nebo proužků (záleží, jakým stylem provázek omotáte). 

Nad mačkáním doporučujeme nepřemýšlet. Čím náhodnější pomačkání, tím zajímavější vzory.

Krok č. 3

Takto obvázané tričko začneme posypávat barvami. Pokud budete barvy sypat, ve finále budou drobné tečky na tričku vidět. Pokud budete barvy roztírat prsty, tečky se schovají. Opět záleží na vašem vkusu a na vaší volbě. Nebojte se barvy nanášet přes provázek (ne pod něj!). Celý tričkový chuchvalec by měl být pokryt barvami.

Nad mačkáním doporučujeme nepřemýšlet. Čím náhodnější pomačkání, tím zajímavější vzory.

Krok č. 4

Tričko trochu pocákáme octovou vodou (ale nenamáčíme!). Využít také můžete rozprašovač nebo vlastní prsty (jako když kropíte prádlo). Poté vložíme do mikrotenového sáčku a zavážeme. Před zavázáním dbejte na to, aby uvnitř s tričkem zůstal i vzduch. Nezavazujte napevno, uzel by měl být středně utažen.

Nejlepší velikost mají menší pytle do odpadkových košů.

Krok č. 5

A nyní celý pytlík i s obsahem vložíme do mikrovlnky a pět minut se můžeme kochat pohledem na otáčející se bochánek s tričkem uvnitř.

Všimněte si, že mikrovlnka je nastavená jen na střední výkon.

Krok č. 6

Pozor, po vytažení z mikrovlnky bude tričko a pára v pytlíku horké! Opatrně pytlík roztrhneme  nenechte se při tom opařit a omámit zápachem octa  tričko vyjmeme a opět ponoříme do octového roztoku. Nelekejte se, když vám barvy trochu pustí, to je naprosto běžné.

V tomto kroku se schovají zmíněné bílé flíčky tím, že se zbytky barev uvolní.

Krok č. 7

Tričko opět vyždímeme a necháme trošku proschnout. Vlhkému tričku přestřiháme provázky a opatrně ho rozprostřeme na sušák či prádlovou šňůru k úplnému doschnutí. Voilà! Váš vlastní batikovaný kus je na světě.

Stačí nechat uschnout (doporučujeme nad vanou, protože barevná voda bude odkapávat) a je hotovo!

Tip! Pokud si nabatikujete větší kus bavlněného plátna, můžete s ním dál pracovat  šít, tvořit, vyšívat a podobně. Prát doporučujeme ručně nebo na jemný prací program se studenou vodou.

 

Zkusili jste si něco nabatikovat? Jak se vám to povedlo? Nosíte batiku? Podělte se s námi o vaše názory v diskuzi pod článkem nebo na našem Facebooku!


Foto: Kamila Kyseláková, StudentPoint, deviantart.com

Podobné články