Jaký jste studijní typ?

Každý člověk má různé předpoklady. Platí to i pro studium. Chcete se učit efektivně? Zjistěte, jaký způsob studia je pro vás ten pravý.

Zejména na začátku studia je důležité vybudovat si správnou techniku učení. První zkouškové období je zpravidla křest ohněm. Jak se najednou přepnout do vysokoškolského režimu, ve kterém se musíme naučit vstřebat za velmi krátkou dobu obrovské kvantum informací? Nejdůležitější je najít svůj styl. S dobrou technikou pro vás budou zkoušky brnkačka.   

Existují tři základní typy:

Namluvte si přednášku a mějte ji kdekoliv s sebou.

Auditivní typ – klíčový faktor uši

Pamatujete si snadno informace z přednášek? Pomáhá vám, když vás zkouší kamarád? Potom patříte k tomuto studijnímu typu.

Tipy na učení

Nejméně pracné, a přitom efektivní je pro vás předčítat si látku nahlas. S učením vám také může pomoct spolužák, ideálně stejného typu jako vy, který vám bude výklad předčítat a pak vás namátkou vyzkouší z „probraných“ částí. Trávíte hodně času na cestách? Namluvte si učební nahrávku třeba na mobil, a můžete se tak učit takřka kdekoliv!

Stačí vám vidět, abyste věděli.

Vizuální typ – klíčový faktor oči

Dokážete si vybavit, kde a jak máte danou látku zapsanou? Pamatujete si, že nějaký pojem máte vybarvený zvýrazňovačem? Stačí vám VIDĚT, abyste věděli? Máte takzvanou „fotografickou“ paměť? Pak patříte k vizuálnímu studijnímu typu.

Tipy na učení:

Při učení vám pomůže, když si každou přednášku podtrháte zvýrazňovačem jiné barvy. Kreslete si vlastní grafy! K cizím slovíčkům si nakreslete malé obrázky! Nebo vyzkoušejte myšlenkové mapy! Ústřední pojem napište doprostřed a na něj bublinami navažte pojmy související. A použijte barvičky. Hodně barviček.

Učení držte pevně v rukou.

Kinestetický typ klíčový faktor pohyb

Nedokážete se učit v posteli, na židli, ani na trávě v parku. Jakákoliv statická poloha je pro vás při učení k nevydržení. Chodíte při zkoušení u tabule dokola? Přecházíte při učení po pokoji sem a tam? Klepete prsty o stůl?

Patříte ke kinestetickému studijnímu typu. Tento typ si musí na věci fyzicky sáhnout. Nemůže se učit z notebooku. Potřebuje mít studijní materiály v ruce. Potřebuje mít všechno v ruce. Kolikrát si po nesložené zkoušce přeje dostat do rukou profesora…

Tipy na učení:

Kromě přecházení po pokoji při memorování informací vám pomůžou vlastní výpisky. Klidně si dělejte výpisky z cizích výpisků, protože pro vás je určující, abyste si je udělali sami. Informace vám prostě doslova musí projít přes ruku. Sice je to neuvěřitelně zdlouhavé, ale odměnou vám bude to, že už si je pak jen jednou dvakrát přečtete, a jste u konce! Vše se totiž naučíte už v procesu psaní, a to přece stojí za to!

A jak vlastně zjistíte, k jakému studijnímu typu se řadíte? Nejjednodušší je vyzkoušet si uvedené postupy ihned v praxi. Rozdělte si přípravu na zkoušku na tři části a na každou aplikujte postupy učení daného typu. Ta část, kterou se naučíte nejrychleji a nejlépe, poukazuje na dominantu vašeho typu.

Největší studijní úspěchy však přicházejí, pokud je použito více kanálů, kterými se k vám informace dostanou. Čím více jich do učení zapojíme, tím lépe se mozek ztotožní s informacemi a zapamatuje látku. Primárně se tedy učte podle svého typu, ale sem tam není od věci, pokud si při procházení po pokoji ještě nahlas látku předříkáváte nebo si nejdřív vytvoříte vlastní výpisky. Kvantita zapojených smyslů je přímo úměrná fenomenálním studijním úspěchům!

 

A jak se učíte vy? Máte nějaké tipy pro ostatní? Podělte se o ně v diskusi pod článkem nebo na našem Facebooku.

 

Foto: freeimages.com

Podobné články