Je lepší kniha, nebo film?

Znáte to, když po přečtení knihy zjistíte, že s filmem ji vůbec nemůžete srovnávat? Proč je lepší dát přednost knize před filmem?

Když čtete Harryho Pottera, tak si jen těžko vybavíte něco jiného než známé filmové Bradavice. Okamžitě vám příjde na oči Daniel Radcliffe s jizvou na čele a kulatými brýlemi. A když dojdete ke jménu Hermiona, tak se před vámi objeví Ema Watson jako kudrnatá hnědovláska v černém plášti s balíkem knih a kouzelnou hůlkou. A co teprve Robert Pattinson, podaří se mu odhodit upírskou image? Tyto herecké stars se asi jen těžko zbaví nálepky své nejslavnější role. Někdy je pro ně na obtíž, ale dost často ji využívají ve svůj prospěch.

Harry a jeho spolužáci v prvním dílu.

Jedna kniha = tisíce představ

Knihy mají podněcovat lidskou fantazii, ale televize v tom dost brání. Kdo ví, jak byste si představovali slavné literární hrdiny, kdybyste je neviděli na filmovém plátně. Kouzlo knihy spočívá v tom, že každý z nás na ni nahlíží jiným úhlem pohledu. Je přece inspirující, když si nevystačíte jen s obecným autorovým popisem, ale zapojíte i svou fantazii a poskládáte si geniální obrázek hlavní postavy, do které vložíte i něco ze sebe samého. Jediná kniha tak může vyprodukovat tisíce představ o stejné věci.

Lepší známky z češtiny zaručeny

A jaké má kniha další výhody? Zejména procvičujete a rozvíjíte myšlení. Rozhodně má větší význam, když se nad přečtenými řádky zamyslíte, než když slepě zíráte na obrazovku. Obecně platí, že ten, kdo hodně čte, nemá problémy s mluvnicí a jeho pravopis je takřka bezchybný. Tolik dobrých důvodů! Jenže dnes jde především o čas. Kniha je časově náročnější a mnohdy se stane, že čtenář nepochopí smysl příběhu. Film nám předloží knižní zpracování ve dvou hodinách a shrne podstatu knihy. Je zřejmé, že je pak jednodušší sáhnout po cédéčku s Tomem Hanksem než po několikastránkové bichli v šedých deskách.

Upírští sourozenci Cullenovi.

Zeptala jsem se na pár postřehů k tématu vášnivé čtenářky Dany z Orlové (55), která propadla nejen četbě klasické literatury, ale také se začetla do moderní upírské ságy spisovatelky Stephenie Meyerové.

,,Díly knihy Twilight Ságy se mi dostaly do ruky v mých 54 letech. Do té doby jsem se literatuře sci-fi vyhýbala, nic mi to neříkalo. Ale tyto knihy byly světlou výjimkou. Od první stránky mě dílo zaujalo a tohle okouzlení trvalo až do konce. Filmy jsem viděla až mnohem později. Robert Pattinson přesně odpovídal mé představě o hlavním hrdinovi. Bellu jsem si představovala mnohem krásnější. Městečko, ve kterém se děj odehrává jsem viděla ve své fantazii jako tajemné místo uprostřed lesů a hor. Edwardova rodina byla pro mě jako obyčejní sousedé, kteří mají nějaké tajemství, ale nikdo neví, co by to mohlo být. Jsou podezřelí. Četla jsem díl za dílem a doma se mnou nebyla v té době moc řeč.“ 

Autorka ságy ze života upírů, Stephenie Meyer, neměla se psaním knih výraznější zkušenosti. O lidské dívce a upírovi, kteří se do sebe zamilují, se jí zdálo ve snu. Tento sen sepsala a postupně k němu vytvořila strhující příběh, který se stal předlohou pro zfilmování.

,,Velmi obdivuji spisovatelku Stephenii Meyerovou. Její přístup k příběhu je skvělý. Člověk by řekl, že něco takového opravdu zažila. Její fantazie nezná mezí a právě to je na knize tak osvěžující. Bylo krásné nahlédnout do tohoto světa, člověk si najednou přál, aby ve skutečnosti opravdu existovala tak velká láska a dobří upíři vyhrávali nad těmi zlými. Ale bohužel ve skutečném životě to tak nebývá a „zlí upíří “ vítězí. Naproti tomu filmy mě úplně zklamaly. Myslím, že si zasloužily lepšího režiséra. Třeba Stevena Spielberga. Ale po pravdě film většinou knihu nikdy nepřekoná. Vzít do ruky knížku, schoulit se a číst si, to je pro mě to nejlepší. Na to žádné elektronické zařízení nemá,“ doporučuje čtenářka Dana.

Jim Caviezel si zahrál hraběte Monte Crista.

Podělím se s vámi i o svou vlastní zkušenost. Dříve jsem zbožňovala film Hrabě Monte Cristo s Jamesem Caviezelem v hlavní roli. Vysílali ho poměrně často, a po několikátém zhlédnutí jsem se rozhodla pro přečtení knihy. Byl to vskutku čtenářský oříšek. A. Dumas sepsal dílo, které mělo více než tisíc stran, ale natolik jsem se ponořila do četby, až se mi postupně podařilo dostat ze svých představ i Jamese Caviezela. Hrabě Monte Cristo pro mě začal být úplně někým jiným. Když jsem knihu dočetla, tak mi pořád něco chybělo. Nejraději bych začala číst znovu od začátku, ale já jsem se raději podívala na film, kde hlavní roli obsadil Gérard Depardieu. To byla chyba. Zjistila jsem, jako moc je film nedokonalý. Po čase jsem se znovu podívala na Monte Crista s Jamesem Caviezelem a byla jsem zklamaná. Film mě tak nudil, že jsem ho v polovině raději vypnula.

Narazili jste na film, který předčil knihu? Jestli ne, jaké bylo vaše zklamání, když jste po přečtení knihy viděli film? Podělte se s námi o své postřehy na Facebooku.

 

Foto: csfd.cz

 

Na blogu i v jiných sekcích najdete spoustu dalších zajímavých informací, stačí se mrknout na studentský život, lifestyle nebo popkuluturu či recenze.

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...