Jsem číslo čtyři…. A číslo čtyři ještě žije!

V produkci mistra explozí Michaela Baye přichází pohádková sci-fi vyvražďovačka.

Ať už o historii filmového příběhu víte cokoliv, většinu z vás asi trkne, jak to,  co na plátně nebo na počítači v pokojíčku uvidíte, nemohlo začít přímo jako filmový scénář. Spíš si budete připadat jako v remaku starého seriálu, přinejmenším z osmdesátých let. Vlastně přitom jde o adaptaci poměrně čerstvé sci-fi knihy pro mládež, počátku nové série. Autoři James Frey a Jobie Hughes knihu napsali pod pseudonymem Pittacus Lore. Ale teď k příběhu.

 

Mimozemské národy umějí  krutí nejen k nám, nýbrž i k sobě navzájem. Strašliví Mogadoriané před lety vyhladili obyvatele planety Lorien (Zaplesejte se mnou, fandové Pána prstenů a Babylonu 5!), ale unikla jim malá skupinka devíti dětí Lorienských strážců. Jejich opatrovníci je vychovávali na planetě obývané rasou vzhledově identické s Lorieňany – světe div se, je to Země! Mogadoriané je nyní u nás hledají a jakmile bude všech devět zabito, vrhnou se zřejmě na Pozemšťany. Už zabili děti označené jako 1-3 a čtyřka je tedy na řadě (ve filmu to vypadá jako smysl pro pořádek- v knize je prý vysvětleno, proč musí být zabiti ve svém pořadí, ale nepůsobí to moc racionálně, tak se nebudu snažit o pochopení).

 

„Čtyřka“ (Alex Pettyfer), nepřehlédnutelný mladík,  po zavraždění Čísla 3 pokračuje ve svém celoživotním útěku. Jeho ochránce Henri (Timothy Olyphant) se s ním usadí v městečku Paradise. Coby „John Smith“nachází hlavní hrdina spoustu nových začátků – najde si ho  pes a na střední škole  snadno získá nové přátele – šikanovaného šprta Sama Goodeho (Allan McAuliffe), jehož otec zmizel pátrajíc po mimozemšťanech a první lásku Saru Hartovou (Dianna Agronová). Jednou během vyučování se v něm začnou navíc probouzet superschopnosti zděděné po rodičích, což se mu bude hodit při střetu se Sařiným bývalým přítelem Markem Jamesem (Jake Abel). Něco se v jeho neustáleném životě mění… Ale říkejte to mogadorianskému komandu, jež, vyzbrojeno super-čichem a internetem, svírá klepeta! Jo a sem tam se objeví cizí žena, která bude později důležitá (Teresa Palmerová).

 

Ačkoliv jsem se neuměl přimět brát film vážně, celou dobu mi vrtalo hlavou, k čemu bych nejlépe jeho atmosféru přirovnal. Když to tak vezmu, nejvíc se mi to zdálo jako filmová verze Kroniky rodu Spiderwicků, pochopitelně se scifistickou premisou a o dost akčnější, násilnější výpravou. Člověk by těžko odhadnul, co vyjde ze snímku produkovaného na jedné straně Stevenem Spielbergem, na druhé Michaelem Bayem (tedy něco jiného od těžko zfilmovatelných Transformerů). Já bych alespoň nepředpokládal takový průměr, do jakého společně zapadli. Naneštěstí, skromným odhadem dokáži odvodit, že  předloha má do geniality daleko, takže ani tři scenáristé ze sebe moc nevypotili a režisér, jenž je zkušený převážně z televizních projektů, a nenáročných  thrillerů jako obvykle signalizuje nízké ambice.

 

Přiznejme si to, takový Harry Potter vynikal v dětské fantastice právě tím, jak byl šikovně srozumitelný dětskému čtenáři a přitom nebyl dětinsky jednoduchý. Frey a Hughes, naproti tomu napsali příběh, do něhož se staršímu chtít nebude a mladý na něj zapomene jakmile vyroste. Kniha se prodávala, ale ve filmu je naivita a jednoduchost ještě markantnější. Příležitostná přeplácaná akce a brutalita také nejsou nijak  pamětihodné (ovšem musím pochválit počítačově  animovaná zvířátka a vůbec většinu efektů) a dost by mě překvapilo, kdyby dneska někdo bral vážně „bubákovské“ Mogadoriany.

 

Přitom, musím říct, že film není od základů špatný. Herce jsem nevnímal jako slabé (i když jako silné taky ne) a docela jsem si oblíbil Johna, Sama, Saru, atd., městečko Paradise v Ohiu vypadalo jako většinou příjemná komunita, na hony vzdálená takovému simpsonovskému Springfieldu, takže se Johnovi nedivíme, že  zde touží po klidném životě a často zazněla hezká písnička. Svým způsobem se občas divák zamyslí, co se asi stane v následujícím příběhu. Pokud ovšem začne myslet doopravdy, nebude chtít, aby si vůbec film pamatoval…    

Verdikt: 65%

 

Jsem číslo čtyři/I am number four

USA 2011, 114 minut

Námět: James Frey a Jobie Hughes

Scénář: Alfred Cough, Miles Millar, Marti Noxon

Režie: D.J.Caruso

Kamera: Guillarmo Navarra

Střih: Vince Filippone a Jim Page

Hrají: Alex Pettyfer, Timothy Olyphant, Allan McAuliffe, Dianna Argonová, Jake Abel, Teres Palmerová, Kevin Durand a další

Premiéra: 7.4. 2011     

Trailer ZDE

Fotografie převzaty z Rotten Tomatoes.

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...