Kdysi měla tetování v kmenech různé významy. V Evropě bylo dokonce po krátkou dobu velice populární mezi příslušníky vyšších vrstev. V roce 1774 však přivezl kapitán James Cook do Evropy Omaie, potetovaného Polynésana, který se stal v Londýně senzací. V 60. letech 20. století začal rozmach tetování, začali si jej pořizovat herci, rockové hvězdy, a nakonec i obyčejní lidé, postupně se z něj stává módní doplněk. Kromě tetovacích salonů máme dnes i uznávaná umělecká tetovací studia. Ale stále se mezi námi nacházejí velice nevkusně potetovaní lidé, kteří ani nevědí co jejich ,,tetování” znamená. Proto bych vám doporučila jako základ vědění tyto dvě knihy, ve kterých i dost možná najdete inspiraci.
Maorské tetování
V této knize, nebo by se možná spíše hodilo v deníku, je 180 grafik a fotografií autora H. G. Robleye, které vám poslouží jako inspirace. Kniha, deník, nebo-li etnografická práce, poprvé vyšla v roce 1896. Robley se s Maori setkal během vojenské služby na Novém Zélandu, kde je pozoroval a třicet let s nimi žil. Moko, nebo-li Maorské tetování se skládá ze znaků a různých kompozic, které se vyřežou do kůže a obarví vytvořeným barvivem. Tento znak vypovídá o rodu nositele, kmenové příslušnosti a používá se i například místo podpisu. Najdete zde historii moka, rozdíly mezi mužským a ženským mokem, znaky, ornamenty a tradice, které se k moku vztahují. Zajímavá je i kapitola, jak se moko začalo dostávat do povědomí Evropanů a jaké byly jejich reakce.
Symboly a jejich výzmamy
Na knize je použita tradiční čínská knižní vazba (vpravo neoříznuté dvojité listy s otvory ve hřbetě jsou slepeny a spojeny s plátěnou deskou červenou stuhou). Na přední desce uprostřed je nakašírovaný štítek s motivem aztéckého opeřeného hada a pod ním je zlatě vyražený název knihy. Uvnitř najdeme mnoho symbolů a jejich významů, proto bych tuto knihu doporučila všem, než se nechají bezhlavě potetovat, aby potom nelitovali. Naleznemevyobrazení a různých částí světa, aztéckého opeřeného hada, nilský anch, různé druhy křížů, motýla, lilii, ibišek, ryby, hexagram, pentagram, maltézský kříž, škorpiona, tygra, jednorožce, delfína, draka, grifa, ještěrku, páva, jetelový list, korunu, kotvu, oko, srdce, strom a mnoho dalších.
Robley, H., G., Maorské tetování, 1. vyd. české, SOWULO PRESS – Žďár nad Sázavou, 2008, 168 str. ISBN: 978 809 395 718.
Kolektiv autorů, Tetování – symboly a významy, BRÁNA, 96 str.
Foto: www.brana.cz, www.sowulo-press.cz