Střední školy
Střední průmyslová škola sdělovací techniky Panská
Podle názvu to na uměleckou školu nevypadá. Pravda je taková, že to umělecká škola není, ale má umělecký obor Filmová a televizní tvorba. Na obor se musí složit talentové zkoušky. Škola je dobrá v tom, že vás nenaučí jen „tupě“ držet kameru a myslet si, že jste zkrátka „dost hustej“, když jste na natáčení. Naučí vás i něco co se týče technických věcí, například jak ta samotná kamera vlastně funguje, jak ji správně nastavit a co vlastně dělat v programech, když video chci nějak upravit.
Střední škola reklamní a umělecké tvorby Michael
První zádrhel této školy je to, že pokud nemáte bohaté rodiče, rovnou na ni zapomeňte. Za rok budete potřebovat 42 tisíc. A to si znásobte čtyřmi ročníky. Nedejbože, když propadnete. A nedejbože, když propadnete dvakrát. Na školu se také skládají talentové zkoušky, a to konkrétně na obory Filmová tvorba, Fotografický design, Grafický design a Design interiéru. Oproti Panské tam budete mít asi více praxe co se týče natáčení, ale na druhou stranu vás škola nenaučí praktické věci, jak všechny ty přístroje fungují.
Střední odborná škola multimediální a propagační tvorby, s. r. o.
Neboli EDUSO. Stejně jako u Michaela se zde platí, ale záleží jen na vás a vašem prospěchu, kolik zaplatíte. Pokud budete mít průměr do 1,5, zaplatíte pouze 16 tisíc za rok. Pokud ale budete horším žákem a váš průměr bude větší než 2,51, zaplatíte za školní rok 32 tisíc. Je ale pravda, že na této škole je školné značně nižší. Nabízí obory Animace a multimédia, Fotografie a média, Počítačová grafika a výtvarnictví a Produkce.
Vysoké školy
FAMU (Filmová akademie múzických umění)
Je to vlastně „podškola“ AMU. Dalšími typy je DAMU (Divadlo), HAMU (Herectví). Co se týče FAMU, je tam nespočet kateder. Jistě byste si tam vybrali tu, na kterou chcete, ale musíte počítat s tím, že talentové zkoušky spočívají ve více kolech a ve výsledku berou klidně jen tři lidi. Takže to chce pevnou vůli a nebát se zkoušet se na FAMU dostat i několik let za sebou. Soukromou podobou FAMU je škola FAMO (Filmová akademie Miroslava Ondříčka), ale opět musíte počítat s tím, že budete platit 60 tisíc ročně. Plus pokud nejste zrovna z Písku, kde se tato škola nachází, musíte si platit i dojíždění, ubytování… FAMU k tomu nabízí umělecké tituly (Bakalář umění..), FAMO „normálního“ bakaláře.
Univerzita Palackého v Olomouci
Konkrétně fakulta Filozofická, Katedra divadelních, filmových a mediálních studií a obor Filmová a Divadelní věda. Obor se dá studovat i kombinovaně čili si můžete mezi studiem zajistit i nějakou praxi, abyste po absolvování měli menší problém sehnat práci. Obor se zabývá filmem, divadlem i scenáristikou. Jedná se spíše o teorii, ale není problém, pokud jste aktivní, si praxi zajistit. Kromě toho se můžete třeba na měsíc podívat do jiné země do filmové školy v rámci vaší výuky. Podobný obor také nabízí Masarykova univerzita v Brně. Opět fakulta Filozofická, obor Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury. I v Praze najdete podobný obor, a to na Karlově univerzitě.
Je samozřejmě více škol, kde se dá film studovat. Studujete nějakou? Řekněte nám o tom na našem Facebooku!
Foto: sxc.hu