Kniha, co má sex-appeal, toť Žáčkův Text-appeal!

TÉMA MĚSÍCE: Všude dobře, doma nejlíp.

Venku je počasí, že by psa nevyhnal. Zima, déšť, mlha. Těšíme se na Vánoce, ale vánoční nálada z venkovního prostředí prostě nesálá. Člověk by tak rád vyběhl ven a užíval si sněhu a zimních radovánek, ale ještě si budeme muset chvilinku počkat.

Zatím stále platí myšlenka „všude dobře, doma nejlépe“ a s pěknou knihou může být ještě líp! Mám tedy pro vás inspiraci pro možné počtení! Básnická sbírka Jiřího Žáčka Text- appeal je kniha, která rozhodně nevyděsí svou tloušťkou. Je tedy určená nejen pro milovníky literatury, ale i pro ty, co moc nečtou. Každý si v ní něco může nalézt. Je zde spousta básní pro dospělé, ale začte se do ní i dítě, ač některé básně ještě nepochopí.

Kniha Text-appeal

Mně se tato kniha dostala do rukou, když jsem byla malá holka. Měla jsem si vybrat báseň, kterou budu recitovat ve škole, a já se naprosto zamilovala do básně Hledám tátu, jež popisuje pohled malého kluka z dětského domova, který hledá tatínka. Jako malé mi bylo toho chlapce líto. Ostatní básně mi tolik neřekly, přišly mi drsné, nebo jsem jim moc nerozuměla, proto jsem se rozhodla, že tuhle knížku znovu vytáhnu ze své knihovničky, jež zatím neskýtá zase tak velký počet knih, a začtu se do ní znovu, abych mohla srovnat, co na básně říkám teď.

Sbírka není žádnou „velkou poezií“, verše v ní jsou podobné říkadlům či písničkám, některých se dokonce ujali folkoví i pop-rockoví zpěváci a zhudebnili je (například Michal Prokop).

Zhudebněné Blues o spolykaných slovech 

Ve verších se odráží každodenní život člověka. Autor mluví o lásce, štěstí, smutku, o propitých nocích a následných kocovinách. Básně mají ten typický ráz, s jakým Žáček píše. Dokáží popsat životní situaci s určitou ironií a lehkostí.

Malé dívčí blues pro nesmělého hocha

,,Včera jsi mi šeptal

něžný slovíčka

ale už si nehraj na anděla

Teď mě líbej

aspoň na víčka

a zkus hádat k čemu máme těla

Tak už zmlkni

nemluv o životě

Slyšíš přede ve mně tygří kotě

A to kotě už má hlad

Pojď se milovat“

(ukázka z knihy Text-appeal)

 

Chcete trošku odlehčení v předvánočním stresu? Nebo si jen přečíst zajímavé verše a dozvědět se mezi řádky něco o životě? Pak neváhejte, začtěte se! A nebojte se o své dojmy z knihy podělit s námi!

 

Foto: Kristýna Křupková, StudentPoint

Video: youtube.com

Jiří Žáček – Text-appeal. 2.vyd. Praha: Tiskárny Vimperk s.p., 1990. 104 s. ISBN 80-202-0210-2.

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...