Kvantová fyzika pro úplné lamy

Ohromte své kamarády znalostí kvantové fyziky!

Měli jste ve škole rádi fyziku? Chápali jste ji? Na základní škole bych odpověděla na obě otázky ano. Jenže pak přišla první hodina fyziky na gymnáziu. Při pohledu na fyzikářku, stojící v ponožkách na katedře a házející po nás deseti- a dvacetideková závaží na důkaz toho, že padají stejně rychle, jsem pochopila, že můj pozitivní vztah k fyzice právě skončil.

Nicméně rozhodla jsem se fyzice dát ještě jednu šanci, a to s fyziky Brianem Foxem a Jeffem Forshawem a jejich knihou Kvantový vesmír s lákavým podtitulem Vše, co se může stát, se také stane, které vydává nakladatelství Dokořán v překladu Martina Žofky. A ať už je váš vztah k fyzice jakýkoliv, knížku vřele doporučuji – znalce pobaví a pomůže jim utřídit znalosti, neznalce zábavnou formou poučí.

Fyzika pro každého

Kvantová fyzika rozhodně není jednoduchá věc, a už vůbec není jednoduché ji vysvětlit. Tak trochu se totiž vzpírá zdravému rozumu. Brian Fox a Jeff Forshaw to moc dobře ví a čtenáře zasvěcují po malých krůčcích. Pomocí metafor vás uvedou do bizarního světa teorie nejmenších stavebních kamenů celého vesmíru.

Tato teorie, ať je jakkoliv podivná, ohromující  či neuvěřitelná, totiž funguje naprosto přesně a daří se jí předpovídat výsledky všech experimentů. A důležitá je i proto, že celý moderní svět mobilních telefonů a počítačů je jejím přímým potomkem.

Einstein i Higgsův Boson

I kočky chtějí pochopit vesmír.

Autoři vás seznámí s historií kvantové fyziky a jejími nástrahami, kterým podléhali i slavní fyzikové své doby. Dozvíte se, co je to Planckova konstanta, Heisenbergerův princip neurčitosti, co měl Schrödinger s kočkami nebo co to je dnes tak populární Higgsův Boson. A to takovým způsobem, že tomu porozumíte i jako naprostí laici.

Aby bylo jasno, Kvantový vesmír není jednoduchá kniha, kterou můžete hltat večer u televize. To ani být nemůže. Je však tak jednoduchá, jak jen to při složitosti tématu jde. A zároveň je opravdu na hony vzdálená poučnému suchopárnému stylu učebnic. Oba autoři umí upoutat, své povídání demonstrují na příkladech, diagramech a rovnicích (ano, nevyhnete se jim, ale nikdo vás nebude nutit je počítat). Díky tomu se před vámi postupně otevírá kvantový vesmír a jeho záhady. 

Pro radost z vědění i kvůli Sheldonovi 

Kvantový vesmír se hodí pro každého, kdo se chce dále vzdělávat a kdo rád přichází na kloub tomu, jak věci kolem nás fungují. Radost udělá i fanouškům Sheldona Coopera a seriálu Teorie velkého třesku. Po jejím přečtení se už totiž nebudete cítit jako Penny, když kolem vás někdo prohodí nějaký ten fyzikální vtípek. Navíc v době, kdy se prakticky každý druhý den dočítáme o objevech nových částic a dalších vědeckých pokrocích, se přece hodí vědět, o čem je řeč. 

 

Jaký je váš vztah k fyzice? Napište nám o něm sem nebo na náš Facebook

 

Foto: Nakladatelství Dokořán, Flickr.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...