Literatura mrtvá a na dně?!

Pálí vás také otázka, zda čtení upadá a my všichni brzy budeme jen sledovat filmové verze slavných děl? Nebo literatura není ještě odepsaná?

Jak je to s povinnou literaturou asi všichni víme. Ve škole je jen málo studentů, kteří by dobrovolně a s radostí četli známá díla a kteří poctivě zapisují do čtenářských deníků vše, co přečetli. Všude kolem nás je vyspělá technika, která nahrazuje četbu.

Když jsem byla malá, tak jsem běhala celé dny po venku, hrála si se vším, co jsem kolem sebe měla. Moje fantazie nebyla ušlapána televizí a počítačovými hrami. Četla jsem knížky a dokázala jsem se do nich vžít. Vtáhly mě do děje a nepustily. Četla jsem ráda, protože jsem si mohla představovat příběhy, které se na stránkách knih odehrávaly. Dnes se dětem pustí televize, playstation, počítač či jiná technická vymoženost a je o ně postaráno. Taky jsme sledovali pohádky v televizi, ale nebyl to pro nás hlavní bod zábavy.

Je čtení ještě hromadná zábava?

Je mi dnešních dětí líto. Není to tak sice u všech, ale většina z nich přišla o svou fantazii, protože při sledování televize či hraní her na počítači ji nepotřebují. Jen málo dětí čte knížky se zajímavými příběhy a přitom na trhu je tolik úžasných knih pro děti.

Ale abych se nebavila jen o dětech, myslím, že i dospělí přestali číst. Že už se nečte jako dřív, že už se nenakupují knihy tolik jako dřív. Že spisovatelské řemeslo již tolik neuživí. Je také pravda, že vzniká spousta knih, které nejsou určeny k tomu, aby si je člověk četl, ale jde zde pouze o prodejnost. Buď jde o brak, který člověka umělecky nijak nenaplní, nebo o varianty knih radící, jak si udržet partnera, jak na lásku, jak nebýt singl. Jen málo z těchto knih jsou opravdovými rádci. Většina vznikla jen, aby vydělávala. Nebo kniha, která se stala naprostým bestsellerem v roce 2011: Na co myslí muži kromě sexu, kde na 200 stranách není napsáno vůbec nic. Jde tedy o 200 stránkovou prázdnou knihu. Člověk se v ní nic nedozví, a přesto podle prodejnosti byla na Amazonu 774. místě a byla tak před Šifrou mistra Leonarda či Harry Potterem. Cena knihy byla v přepočtu 133 Kč. Člověku nad tím zůstává rozum stát. Lidé jsou ochotni utrácet za knihu, kterou nemusí číst.

Jak je to tedy se čtením a literaturou vůbec? Opravdu upadá nebo je to jen zdání? Vznikají stále dobrá a kvalitní díla, nebo už nám stačí prázdné knihy? Jsou ještě lidé, kteří čtou a čtou rádi nebo je jich už jen menšina? Má ještě literatura úroveň, nebo už je na dně? Žije v nás ještě literatura, nebo už je dávno mrtvá?

Protože nedokážu na tyto otázky odpovědět sama, vznikl níže uvedený dotazník, do kterého se můžete zapojit právě VY! Jaký na to máte názor? Pomozte mi zjistit, jak na tom literatura je. Odpovězte na dotazník a šiřte ho dál, abychom získali co nejvíce odpovědí a tak co nejlepší vyhodnocení. Po ukončení dotazníku se pak v dalším článku dozvíte, jak na tom literatura a čtení skutečně je!

 Odkaz pro dotazník:                                     

 http://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/literatura-mrtva-a-na-dne/

     

Foto: google.com

Dotazník pro vás vytvořila Kristýna Křupková, StudentPoint.

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...