Mladí Češi nerozumí ekologickému cestování

Více než polovina mladých Čechů nerozumí pojmu ekologické cestování. O změnu klimatu se však zajímá 71% dotazovaných, vyplývá z výzkumu.
Udržitelnému cestovní se aktivně věnuje poute 5 procent dotázaných. Ekologickému cestování nerozumí zhruba 61 procent mladých Čechů, přibližně třetina z nich by to však chtěla změnit.

Většina z nich však projevuje zájem. Pojmu ekologické cestování nerozumí zhruba 61 % mladých Čechů, přibližně třetina z nich by však potenciálně měla zájem to změnit a o problematice získat více informací. O udržitelnější cestování se zajímá pouze 5 procent dotazovaných, zbylých 33 z nich pouze pasivně. Vyplývá to z výzkumu zaměřeného na postoje mladých lidí k udržitelnému cestování a změně klimatu, který provedla národní agentura pro mezinárodní vzdělávání a výzkum Dům zahraniční spolupráce (DZS).

Co zásadního z průzkumu vyplynulo

Šetření probíhalo od listopadu do prosince 2021 mezi mladými Čechy ve věku 15-30 let. „Téměř polovina dotázaných uvádí, že by ráda snížila dopady svého cestování na životní prostředí, ale neví jak. Pětina uvádí, že se snaží negativní dopady na životní prostředí během cestování aktivně snižovat. Obecně jsou myšlence snižování dopadů cestování na životní prostředí o něco více nakloněny ženy.“ Informovala za instituci DZS Radka Vavroušková z Oddělení marketingu a komunikace.

Zdroj: Zahraniční výjezdy a udržitelnost, zpráva z výzkumu

V případě dopravy během cestování jsou čísla mírně optimističtější. Dopady na životní prostředí v tomto případě zohledňuje 45 % dotázaných, pouze 9 % z nich to však považuje za stěžejní. Na výběr dopravy má kromě osobních ekologických preferencí samozřejmě zásadní vliv cílová destinace. Podle DSZ je z ekologického hlediska lepší vlak než letadlo, a veřejná doprava lepší než vlastní auto.

V případě cest po Evropě DSZ doporučuje dopravovat se především vlakem. Nachází-li se však cílová destinace mimo EU, možnosti vycestování jinak než letadlem se podstatně ztenčují. I v takovém případě si však lze vybírat z více či méně ekologicky příznivých variant. Pro udržitelnější způsob cesty doporučujeme zvolit například nízkoemisní let či nejlevnější třídu. Místo několika těžkých kufrů je lepší si zabalit úsporně. Po příletu také nevyužívat taxi služby. Ušetřit papír, barvu ale i čas mohou také letenky v digitální podobě.

Výbornou alternativou mohou být také dobrovolnické aktivity. Máme na mysli ty, které se zaměřují na ochranu životního prostředí. Pomocí těchto aktivit si můžete svůj let odpracovat. Množství CO2, které se do ovzduší během vašeho letu dostalo, lze kompenzovat také zasazením nových stromů. Využít k tomu můžete například kalkulačku Islanďana jménem Matthías Páll Gissurarson. Pomocí kalkulačky si vypočítáte množství CO2, které bylo během letu vypuštěno do ovzduší. Zjistíte tím také počet stromů, které byste měli po příletu zasadit, abyste přírodu udrželi v rovnováze.

Ekologické návyky se při cestování často odsouvají do pozadí

Mezi obvyklé ekologické kroky, kteří mladí v rámci ochrany životního prostředí činí, patří především třídění a redukce odpadu. Zároveň se snaží maximálně omezovat plýtvání potravin či opakovaně využívat vlastní nákupní tašky. Při cestování se však podle výzkumu snaha o ekologické chování zhruba o 20 procent snižuje. Nejvyšší pokles instituce zaznamenala u nakupování v second handech, a to o 37 procent. O 35 procent se v těchto případech snižuje také ochota opakovaně používat staré věci.

O 10 % pak tyto ekologické návyky klesají při studijních či pracovních pobytech. Klesající tendenci zaznamenala instituce především v dopravě během těchto pobytů. Ekologičtější způsob volí pouze 17 procent dotazovaných a na lokálních potravinách si pochutnává o 13 % méně z nich. Tři čtvrtiny dotazovaných by však v případě výjezdu chtěli žít podle zásad udržitelnosti. Ekologii v tomto případě zohledňuji spíše ženy nebo studenti ve věku 15 až 19 let.

„Pro změnu chování by mladým dle jejich slov nejvíce pomohly konkrétní příklady, jak se chovat udržitelně. Praktické tipy, jak na ekologičtější cestování, jsme proto vydali v průvodci Jak na cesty eko-logicky, který je volně dostupný na našem webu,“ uvedla Klára Tichá, která se v DZS věnuje společenské odpovědnosti.

Změna klimatu znepokojuje především ženy a vysokoškoláky

Ve druhé části výzkumu se autoři zaměřili na postoj mladých Čechů ke změně klimatu. Ta podle výsledků studie ukázala, že změna klimatu znepokojuje 71 % dotázaných, a to především ženy a vysokoškoláky. Většina z nich jako hlavní příčinu změn uvedla lidskou činnost. 42 % viní pouze lidi, podle 47 % příčina tkví v lidské činnosti a přírodních procesech. O případná řešení klimatické krize by se podle respondentů měla postarat především vláda a mezinárodní organizace. Do boje za záchranu planety by se však měly zapojit také firmy, neziskové organizace, zájmové skupiny či jednotlivci.

Zdroj: Zahraniční výjezdy a udržitelnost, zpráva z výzkumu

Změna klimatu je palčivým problémem a ten si žádá okamžitá řešení. „Máme zhruba deset let na to, abychom předešli klimatické katastrofě a učinili zásadní opatření, díky kterým by globální oteplení nepřesáhlo 2 °C oproti předindustriálnímu období,“ stojí v průvodci instituce, která shrnuje doporučení na ekologičtější život během cestování. Změnu klimatu zároveň považují za určitou příležitost obnovit vztah lidí se životním prostředím, podporovat udržitelnou spotřebu a výrobu či přispět k uzdravování krajiny.


Ekologie a cestování je zajímavou oblastí, máme i další články na příbuzná témata:

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.