Na place: Asistent kamery

Martin D. už deset let pracuje jako asistent kamery a mezi jeho každodenní činnosti patří i grading (barevná, jasová korekce). Pojďme se podívat, jak práce na place vypadá.

Martine, pracuješ u filmu. Jak jsi se k této práci dostal? Máš příslušné vzdělání, které ti k získání pozice pomohlo?

Práci jsem sehnal přes inzerát. V nezaměstnanosti jsem odpovídal na inzeráty s popisem práce audio/video. Jednou to vyšlo a nyní již filmuji deset let. Vzdělání úplně odpovídající nemám. Mám vystudovanou střední průmyslovku. Než jsem se dostal k filmu, pracoval jsem na rozsáhlých kamerových systémech ve věznicích, dolech, továrnách a podobně. Celou dobu jsem však tíhnul k práci ve filmové oblasti, už jenom proto, že jsem velkým fanouškem Hvězdných válek. (smích)

Co všechno tvá práce obnáší?

Náplní mé práce je nafasovat techniku, kterou pak musím řádně zapojit a zprovoznit. Celý den se pak o ni musím starat, hlavně, aby byli všichni a všechno v pohodě. Hlavní je se nepo*rat! (smích) Když bych to vzal víc do hloubky, starám se o nastavení kamery, barevné korekce a celkovou funkčnost kamerového systému na place.

Co tě na tvé práci nejvíce baví a co naopak nejvíce odpuzuje?

Nejvíc mě baví práce v terénu, nejsem totiž moc kancelářská krysa a nejvíce mě odpuzuje ranní vstávání. Tím ranním vstáváním myslím opravdu ranní. Často se stane, že mám budíka nařízeného už na čtyři ráno!

Při práci s technikou.

Jistě při natáčení potkáváš různé lidi. Koho považuješ za nejzajímavějšího?

Ve filmové branži je devadesát procent lidí velmi zajímavých, Mezi jednu z největších legend, které jsem potkal, patří určitě pan Forman, který je dle mého názoru takový český Spielberg.

Plánuješ se v této oblasti pohybovat i do budoucna? Proč?

Určitě ano. Hlavně kvůli práci venku a práci s lidmi. Je sice pravda, že mám občas sto chutí se vším seknout (především kvůli situaci v naší branži, kde každému záleží hlavně na ceně a poctivá práce a kvalita dnes už nic neznamená), ale stejně to stojí za to.

Co bys vzkázal našim čtenářům?

Ať si každý jde za svým snem, hlavně se nevzdávat!

 

Pracujete u filmu nebo studujete filmovou školu? Napište nám o tom na náš Facebook!

 

Foto: archiv Martina D.

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...