Nečtete? Tak tyhle knihy budete!

Patříte mezi zaryté nečtenáře? Tak věřte, že existují knihy, které přilákají i vás. Nápadité obalem, zpracováním i tématem.

Bezcílně jsem se procházela v několika knihkupectvích a narazila jsem hned na několik knih, které si získaly moji pozornost, a soudím, že alespoň některé z nich by mohly zaujmout také zavilé nečtenáře. Pro knihomoly mohou posloužit jako tip na dárek, ale i pro vlastní inspiraci.

Začínáme u jídla

Svůj průzkum jsem započala v oddělení s kuchařkami, knihami o jídle a zdravém životním stylu. Do oka mi padla podlouhlá žlutá krabička s nápisem Špagety s vtipem a fantazií. Prvně jsem si říkala, že to nemůže být kniha, ale pak jsem krabičku nějakým způsobem otevřela a ta se mi doslova pod rukama rozložila. A skutečně to byla kuchařka! Na jednotlivých stránkách byly recepty na všemožnou úpravu špaget, ačkoliv se mi zdá, že z knihy se každé kuchtičce bude velmi špatně číst, protože je opravdu velmi úzká. Hledala jsem dál a objevila jsem další kuchařky specializované na určité druhy potravin. Například Pizza s vtipem a fantazií v unikátním kulatém formátu, Bábovky pokaždé jinak ve formátu kulaté bábovky nebo Koktejly ve formátu koktejlové skleničky.

Tradiční japonská pochoutka sushi.

Pro milovníky japonské pochoutky sushi jsem objevila praktický set, který zahrnuje bambusovou rolovací podložku k přípravě sushi, dvě sady jídelních hůlek, keramických servírovacích talířků a stojánky na odkládání hůlek. Nutnou součástí je pak samozřejmě knižní příručka o sushi jako takovém. Můžete se dozvědět něco o historii sushi a také objevit kouzlo japonské krásy a dlouhověkosti. Příručka se pochopitelně neobjede bez receptů a popisu techniky přípravy.

Hravé komiksy vám zlepší známky

Tápete v dějepise? Nosíte domů z písemek špatné známky? Anebo se věnujete studiu něčeho jiného, ale přesto byste rádi minulost pochopili? Hodí se to, neboť minulost se svým způsobem prolíná se současností. Pro všechny malé i velké čtenáře je tu hravě a zábavně zpracovaná historie světa. V čem spočívá výjimečnost této publikace? Autor je komiksový kreslíř a s jednotlivými etapami lidské historie si trefně vyhrál. První díl Komiksové historie světa vypráví o velkém třesku až po Alexandra Velikého. Druhý díl zachycuje dějiny od vzestupu Číny až po pád Říma. Třetí díl pak začíná počátkem vzestupu Arábie až po renesanci. Celý soubor je pak ukončen dvěma díly Komiksové historie moderního světa.

Komiksy nebo historické časopisy? Volba je na vás.

Nejznámější český mravokárce Ladislav Špaček je znám svými publikacemi i televizními spoty o etiketě a zásadách správného chování. Opět se budeme držet osvědčených komiksů, které jsou mezi čtenáři i antičtenáři populární. Komiksovou etiketou nás provází jistý Mr. E alias Mr. Etiketa. Provede nás významnými společenskými událostmi našeho života a poradí nám, jak si při nich neutrhnout ostudu. Výhodou komiksů je to, že jsou velmi čtivé. Většinou je máte rychle přečteny, a proto vám dám ještě několik tipů na další komiksovo-poučná díla. Například komiksová kniha Borgia o hříšném italském rodu, komiks Steve Jobs mapující život této inspirativní osobnosti, komiks Palestina líčící zážitky vojáka během arabsko-izraelského konfliktu. Zaujme také Ilustrovaná kniha tradiční čínské medicíny a poté vtipný komiksový průvodce finanční gramotností s názvem Čas dluhů aneb co byste měli vědět o penězích.

Také ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl vytvořil unikátního průvodce ekonomikou. A i on vsadil na osvědčenou komiksovou formu. Vytvořil tak pop-ekonomický komiks, kterým provází jistý MICHLiq, což je druhé já autora a také název celého komiksu. Pomocí výstižných fotografií, které mapují současnou globalizovanou společnost, uspořádaných do vzájemných souvislostí je pochopení ekonomické situace hračkou i pro laiky. A navíc se i pobavíte! Na druhé straně některé obrázky vypovídají o propastném rozdílu mezi světem bohatých a chudých, kteří každý den balancují na tenké hranici života a smrti.

Když nečteš, tak začni psát

Antičtenáři se možná spokojí i s další neméně vhodnou alternativou. Místo toho, aby četli, si mohou sami napsat vlastní knihu. Vybrat si můžou ze dvou variant: růžové desky pro babiččiny vzpomínky nebo modré desky pro dědečkovy zážitky. Edice knih Babičko, vyprávěj nebo Dědečku, vyprávěj jsou jedinečné v tom, že lehké vzorové otázky rozpovídají vaše prarodiče a vy pak můžete pečlivě zapsat jejich vlastní život a navždy si tak uchovat jejich vzpomínky. Nemusíte tak sledovat smyšlené příhody rodiny Dvořáků v seriálu Vyprávěj, ale můžete si vytvořit vlastní rodinný retro seriál v knižní podobě.

Babičko, vyprávěj.

Je libo svatbu, miminko, nebo třeba kočku?

S ekonomickým průvodcem jsme se už seznámili. Ale co když čtenáři plánují svatbu? Nebo snad miminko? V takovém případě je připraven další vychytaný průvodce, a totiž Náš svatební průvodce. Průvodce slouží jednak jako šikovná příručka pro nastávající manžele, ale také jako zápisník, kam si můžete zapisovat jednotlivé úkoly a povinnosti spjaté se svatebním dnem. Průvodce poradí, kdy začít plánovat všechny svatební úkony, abyste se z toho pak nezbláznili. Nevěstám pomůže s výběrem šatů a ženichům s oblekem. Novomanželům dá tipy na prstýnky, místo k obřadu, jídelní menu či tipy na svatební zábavu a hudbu. A když už přijde na řadu děťátko, tak vás jistě potěší sympatická knížka Těhotenské odpočítávání. Den po dni sledujete vývoj svého děťátka. Autorkou je gynekoložka, která knížku obohatila o několik užitečných rad.

Jak být ideální nevěstou? Poptejte se průvodce.

Pokud se vás svatba ani dítě netýká, také tu pro vás něco máme. Veterinář David Brunner ve spolupráci se spisovatelem Samem Stallem sepsali hravě pojaté dílo Kočka-návod k obsluze. Praktická kniha pro nezkušené i pokročilé chovatele koček představuje soubor rad pro údržbu vašeho kočičího kamaráda a souhrn tipů pro řešení problémů. Jak už jste mohli správně pochopit, tak kniha se od podobných příruček liší pojetím. Kočka zde není považována za zvíře v klasickém slova smyslu, ale vystpuje jako stroj. Na vás je jen pochopit správnou kočičí technologii.

Každý týden jedna změna

Drobná změna každý týden z vás za rok může udělat spokojenějšího a produktivnějšího člověka. Tak zní motto knihy 52 změn. Motivujte se a absolvujte roční kúru. A jaké změny vás čekají? Není to nic nereálného! Například si budete muset uklidit skříň, poličku či celý pokoj, ale to určitě není od věci. Jeden týden se pokusíte odolat televizi, jindy zase budete nuceni cvičit a někdy budete přinuceni vzpomenout si na svůj starý dluh kamarádovi. Ale neděste se! Sami přece uznáte, že jsou to jen samé pozitivní změny.

I malování na vás hodně prozradí.

Pokud tíhnete k umění, a to zvlášť k výtvarnému, tak vás jistě zaujme následující knižní upoutávka. V poslední době jsou v kurzu kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou. Předpokládám, že ne každý má čas navštěvovat tyto netradiční kurzy, ale pokud byste opravdu chtěli ovládat realistickou kresbu podle předlohy, tak sáhněte po knize Základy realistické kresby – kreslení pravou mozkovou hemisférou. Nicméně těchto publikací je mnohem více, a tak si můžete vybrat, co vám bude nejlépe vyhovovat. Malovat se může naučit každý!

Leporela Lucie Seifertové

Na závěr si dovolím upozornit na regionální publikaci věnovanou historii Ostravy. Jedná se o skládací prostorové leporelo, které je sice určeno výhradně pro děti, ale pochybuji, že každý Ostravák má přehled o dějinách svého města. Lucie Seifertová se na tyto leporela dlouhodobě specializuje a vytvořila kromě Tajemné Ostravy i další. Například jmenujme Pražský hrad a jeho tajemství nebo Tajemné hrady a zámky království českého.

 

Máte jiné tipy na netradiční knižní publikace? Rádi se necháme inspirovat, a proto oživte náš Facebook o zajímavé příspěvky a komentáře. 


Foto: photl.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...