Nejmenší a největší kniha světa

TÉMA MĚSÍCE: To je apríl?

Tak tyhle dvě knihy byste v ženské kabelce hledali jen velmi těžko. Tu jednu byste tam totiž vůbec nestrčili a tu druhou sice ano, ale trvalo by notnou chvíli, než byste ji mezi všemi těmi ženskými cetkami vůbec našli (což se vám zřejmě stává i u knih normální velikosti).

Znáte nejmenší a největší knihy světa? 

 

Nejmenší kniha

Titulem „Nejmenší kniha světa“ se může pyšnit výtvor Josua Reicherta. Tento německý typograf stvořil knihu, která je ještě menší než lidský nehet! Její rozměry jsou jen 2,9 na 2,4 milimetrů! Na každé z šestadvaceti stránek najdeme jedno písmeno abecedy.   

Nápad vytvořit nejmenší knihu na světě se zrodil v Leipzigu, kde byla rovněž vyrobena. Aby mohla být tato pidi knížečka vůbec vytisknuta, muselo být nejdřív všechno zařízení a technologie vyrobeno v miniaturním provedení.

I když se to někomu může zdát neuvěřitelné, cena knihy se pohybuje okolo 100 dolarů, což je v přepočtu asi 2 000 korun. 

Nejmenší kniha na světě obsahuje jen písmena abecedy

 Největší kniha

Momentálně největší kniha světa nese název Paměť Bejrútu (Beirut´s Memory). Jedná se o knihu plnou fotografií Aymana Trawiho (zmenšená podoba se stala celosvětovým bestsellerem). Trawi na svých fotografiích zachytil měnící se tvář Bejrútu mezi roky 1991 až 2002.

Kniha čítá na 300 stránek fotografií. Její úctyhodné rozměry jsou 3,85 x 2,77 metrů. Pokud by ji chtěl někdo koupit, musel by přijet s nákladním vozem, protože kniha váží přes jednu tunu!

největší kniha světa dokumentuje měnící se tvář města Bejrútú

Největší rukopisná kniha

Určitě bychom neměli zapomenout zmínit největší středověkou knihu, která dokonce vznikla na našem území. Proslulá Ďáblova Bible (lat. Codex Gigas), která váží slušných 75 kilogramů, je svázána v dřevěných deskách a tvoří jí 320 pergamenových listů (což je asi 640 stran).

Celý rukopis je psán latinsky. Obsahově je dosti rozmanitá, jelikož záměrem autora bylo shrnout veškeré vědění do jediného díla a vytvořit tak jakousi „knihovnu v jediné knize“. Codex Gigas proto obsahuje jak biblické texty, tak historické spisy, Kosmovu kroniku českou, seznam hříchů, kalendář, abecedu i zaklínací formule pro lékaře. Texty jsou doplněny i o ilustrace, nejznámější z nich je půlmetrové vyobrazení postavy ďábla.

Codex Gigas a slavná ilustrace zobrazující ďábla

Info: wikipedia.org, svetovanej.cz

Foto: selectism.com, knihcentrum.cz, wikipedia.org

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...