Nejslavnější fotografie dějin

Fotografie, které se vryly do paměti našim předkům a budou tady ještě další stovky let. Nedokážeme je pojmenovat, přesto jsou něčím známé a blízké.

Tak, jak se do historie zapsali malíři svými obrazy, tak se i fotografové otiskli do dějin svými fotografiemi. Mnohdy je neznáme jménem ani nevíme, kdo je autor daného obrázku. Ale jakmile se na něj podíváme, zdá se nám něco povědomé. Jsou to fotografie, které pohnuly světem, které vyhrávaly soutěže či jen zobrazují realitu a skutečnou atmosféru doby.

Fotografie není jako obraz. Všichni víme, že Mona Lisa byla namalována Leonardem da Vincim, ale málokdo teď z hlavy řekne jméno známého fotografa a jeho fotografii. Je to tím, že neexistují rozsáhlé galerie, kde by byly vystaveny důležité fotografie světových dějin ani jména fotografů nejsou dokola omílány, neučíme se o nich ve škole, nedozvíme se o nich v televizi. Pouze ten, kdo se chce dozvědět, si o tom něco přečte, proto bych chtěla tímto krátkým seriálem poukázat na zajímavé fotografie, které podle mého názoru ovlivnily lidstvo či zachytily důležitou událost historie země, či se pouze zapsaly do paměti lidem například z plakátu či obrazovek. Chci odkrýt tajemství.

Jedna z prvních fotografií. Vznikala téměř 8 hodin.

Druhá nejstarší fotografie.

Mnozí teoretici tvrdí, že se jedná o první fotografii vůbec. Do roku 2002 byla totiž považována za nejstarší fotografii. Pochází z 19. Století, přesněji asi z roku 1826 a autorem je Joseph Nicéphore Niépce, francouzský vynálezce fotografie a průkopník v tomto oboru. Fotografie je pořízena jeho vlastní metodou, tzv. heliografií, což je doslova kresba sluncem. Časopis Life ji zařadil do seznamu fotografií s názvem 100 fotografií, které změnily svět.

Fotografie, která se zapsala do dějin

U následující fotografie zůstaneme stále v historii. Jedná se o jednu z nejslavnějších fotografií dějin – oslava kapitulace Japonska, tedy konec válečného konfliktu. Slavili lidé na celém světě. Oslavy na Times Square zachycuje fotografie Alfreda Eisenstaedta, který byl v dobrý okamžik na správném místě a ve vhodnou dobu zmáčkl spoušť, tím vznikla fotografie námořníka, jež líbá zdravotní sestru.

„Uviděl jsem námořníka, který běhal po ulici a každou ženu, kterou spatřil, popadl do náručí. Bylo mu jedno, jestli je stará, tlustá nebo hubená. Běžel jsem před ním a přes rameno jsem se ho snažil fotit svojí leicou. Najednou jsem uviděl jakýsi bílý záblesk. Otočil jsem se a zmáčkl spoušť přesně v okamžiku, když námořník líbal sestřičku v bílých šatech,“ vzpomíná na vznik legendární fotky Eisenstaedt.

Kdo je sestřička a námořník na fotografii, stále nikdo nedokáže s jistotou určit. Několikrát bylo vyhlášeno pátrání, ale vždy to skončilo stejně, přihlásilo se několik mužů a každý tvrdil, že na fotografii je on. Ani analýza fotografie nedokázala přesně určit, kdo je kdo. V roce 1970 se přihlásila jistá Edith Shainová s tím, že na fotografii je ona. Pravdu se zřejmě nikdy nedovíme a vlastně to není ani podstatné.

Nejvlivnější fotka všech dob, jak často se na ni doma díváte?

Kýčovitá krajina pro Windows XP

A teď zpátky do současnosti, teda ne tak zcela. Jednoznačně nejznámější fotografie, kterou viděl každý z vás. Kýčovitě dokonalá zelená tráva a nádherně modrá obloha nám spíše připomíná práci grafika, ale ono se jedná opravdu o fotografii. Od roku 2002 ji můžeme vidět při každém spuštění Windows XP. Jenže fotografie vznikla asi o šest let dříve a autorem je Charles O’Rear.

 

Foto: google.cz, sxc.hu

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...