Nejznámější detektivové všech dob

Podívejme se spolu na zoubek slavným vyšetřovatelům.

Detektivní literatura je oblíbena mezi čtenáři jakéhokoliv věku. Dobrá detektivka se čte téměř sama, proto ji řadíme mezi zábavnou literaturu. Nejsilnějším tématem je, zpravidla oblíbený, motiv vraždy a zločinu. Poutající senzačností či senzační poutavostí nás poprvé ohromil Allan Edgar Poe. V roce 1841 vychází povídka Vraždy v ulici Morgue, která se stala inspirací dalším autorům. Ústřední postavou detektivního žánru je detektiv. Představuji vám několik profesionálů. 

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes.Naprostá třída ve svém oboru. Každý ho pozná podle kostkované čepice, dýmky v ústech, lupy v ruce a přítele doktora Watsona po jeho boku. Má obrovské znalosti o vědeckém pokroku tehdejší doby. Jeho IQ se odhaduje na úrovni 200! Jeho stvořitelem byl geniální Arthur Conan Doyle, který ho po velkém úspěchu nechal zemřít v povídce Poslední případ. Díky nespokojenosti čtenářů, však znovu ožil v povídce Prázdný dům. Kuriózní je argument autora, že Sherlock Holmes umí přežit i smrt.

Hercule Poirot

Hercule Poirot.Belgičan malé zavalité postavy s dokonalým knírem, tedy jeho nepřekonatelnou chloubou. Je velice milý, i když si vás bude ze začátku měřit přísným pohledem. Dejte si pozor na čisté boty, potrpí si na upravený vzhled. Jeho úspěch tkví v systematickém pořádku. Při vyšetřování je potřeba využívat šedé buňky mozkové! Agatha Christie nám ho poprvé představila v románu Záhada na zámku Styles. Hercule dokázel vyřešit i takové případy, jako je Vražda v Orient expresu, ba dokonce Zapomenutou vraždu. Také nesmíme zapomenout na jeho věrného přítele kapitána Hastingse.

Komisař Maigret

Pozor na to!Geniální kriminalista nebo půvabný Francouz? Jeho vlastnosti by mu záviděl nejeden detektiv. Především jeho výtečné logické uvažování, smysl pro intuici a skvělou předvídavost. Jak už to s těmito muži chodí, i on kouří dýmku. Jeho typickými znaky jsou kabát až ke kotníkům, výrazný klobouk a absence řidičského průkazu. Nejezdí automobilem, využívá pařížskou MHD, což jistým způsobem utváří jeho kouzlo. Jeho tvůrcem je belgický spisovatel George Simenon.

Slečna Marplová

Můžete jí říkat Jane. Taková milá babička, která je ve skutečnosti amatérským detektivem. Jejím klíčem ke štěstí je její vlastní zahrádka. A protože už něco zažila a zná dokonale lidskou povahu, poradí si i tam, kde je policie bezmocná. I za tuto fiktivní postavu vděčíme Agathě Christie.

Filmová Marplová v akci.

Mocné M

Mezi další oblíbené postavy patří například detektiv Marlowe amerického autora Raymonda Chandlera, detektiv Murdoch autorky Maureen Jennings nebo právník Perry Mason, který měl detektivy na pomoc a pochází od Stanleyho Gardnera.

 

A kdo jsou vaši oblíbení detektivové? Napište nám na náš Facebook a my už to nějak vypátráme!


Foto: cs.Wikipedia.org, csfd.cz, weheartit.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...