Nový projekt pro včelaře pod taktovkou ČZU!

Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity, T-Mobile, IBM a finanční podpora České spořitelny spustily projekt který má pomoct nejen včelařům.

Abychom si mohli ráno namazat na čerstvý chléb kvalitní med musí včelař vědět jak se správně starat o své včely.

Kromě dlouholetých zkušeností, které se častokrát předávají z generace na generaci krmí včelař své „dělnice“ v závislosti na počasí, ročním období nebo stavu zásob.

Musí rozumět náladám včelstva a mít odpovídající informace o úlech. Pokud zaváhá či udělá chybu, tak ji může napravit až v následující sezóně.

Nová včelařská platforma

Včelaří potřebují pomoct především v monitorování parametrů úlů nebo s komunikací mezi včelaři a zemědělci či samotnými včelaři.

Pilotní projekt webové stránky vcelstva.czu.cz slibuje usnadnění práce všem včelařům. Kromě informací pro ně zde najde zajímavosti i široká veřejnost, pro kterou je web taktéž určen.

„Včelař již nemusí často rušit včely a podstatné informace o jejich chování může promyslet doma,“ říká Ondřej Kožina, manažer inovací T-Mobile.

Povinnou administrativu každého včelaře vůči úřadům a včelařským svazům – i s tím portál slibuje pomoct.

A pro lidi, kteří touží po medu je tu skvělá služba! Med si můžete koupit online a to přímo od zapojených včelařů z regionu.

„Součástí projektu se stane i Facebooková stránka, která umožní diskuzi a osvětu v oblasti ochrany a chovu včel za podpory moderních technologií,“ uvádí Jan Bartoška z Provozně ekonomické fakulty ČZU.

Analýza na platformě Watson

Společnost IBM přinese do projektu expertní analýzu dat na platformě Watson. Tyto data budou obohacena o informace z dalších oblastí jako je počasí aby byla finální analýza co nejpřesnější.

Na co taková analýza? Jde především o předpověď budoucích situací a aktivit, které mohou včelařům velmi pomoct prostřednictvím tzv. „rádce“ na portále vcelstva.czu.cz

„Projekt ukazuje cestu využití technologií v oboru včelaření, jako důležité součásti tzv. precizního zemědělství,“ říká David Enc, ředitel technické divize ve společnosti IBM.

Podobné články