Nový projekt pro včelaře pod taktovkou ČZU!

Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity, T-Mobile, IBM a finanční podpora České spořitelny spustily projekt který má pomoct nejen včelařům.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pocket
Share on pinterest

Abychom si mohli ráno namazat na čerstvý chléb kvalitní med musí včelař vědět jak se správně starat o své včely.

Kromě dlouholetých zkušeností, které se častokrát předávají z generace na generaci krmí včelař své „dělnice“ v závislosti na počasí, ročním období nebo stavu zásob.

Musí rozumět náladám včelstva a mít odpovídající informace o úlech. Pokud zaváhá či udělá chybu, tak ji může napravit až v následující sezóně.

Nová včelařská platforma

Včelaří potřebují pomoct především v monitorování parametrů úlů nebo s komunikací mezi včelaři a zemědělci či samotnými včelaři.

Pilotní projekt webové stránky vcelstva.czu.cz slibuje usnadnění práce všem včelařům. Kromě informací pro ně zde najde zajímavosti i široká veřejnost, pro kterou je web taktéž určen.

„Včelař již nemusí často rušit včely a podstatné informace o jejich chování může promyslet doma,“ říká Ondřej Kožina, manažer inovací T-Mobile.

Povinnou administrativu každého včelaře vůči úřadům a včelařským svazům – i s tím portál slibuje pomoct.

A pro lidi, kteří touží po medu je tu skvělá služba! Med si můžete koupit online a to přímo od zapojených včelařů z regionu.

„Součástí projektu se stane i Facebooková stránka, která umožní diskuzi a osvětu v oblasti ochrany a chovu včel za podpory moderních technologií,“ uvádí Jan Bartoška z Provozně ekonomické fakulty ČZU.

Analýza na platformě Watson

Společnost IBM přinese do projektu expertní analýzu dat na platformě Watson. Tyto data budou obohacena o informace z dalších oblastí jako je počasí aby byla finální analýza co nejpřesnější.

Na co taková analýza? Jde především o předpověď budoucích situací a aktivit, které mohou včelařům velmi pomoct prostřednictvím tzv. „rádce“ na portále vcelstva.czu.cz

„Projekt ukazuje cestu využití technologií v oboru včelaření, jako důležité součásti tzv. precizního zemědělství,“ říká David Enc, ředitel technické divize ve společnosti IBM.