Pět důvodů, proč je film Bony a Klid 2 propadák

Hejtovací recenze se vždycky píšou snáz, takže díky Víte Olmere za další nesnesitelný brak. Není souložící Roman Skamene zločinem proti lidskosti?

Tak se to opět hrubě nepovedlo. Další z dnes módních pokusů o pokračování starého trháku po několika dekádách zase fatálně neuspěl. Na rozdíl od Sněženek a Machrů nebo Bolkova nového Dědictví však „dílko“ Bony a Klid 2 nedosáhlo ani mety slabého průměru. Na vině je tato pětice příčin…

1) Katastrofální děj

Je sice v podstatě prosťoučký, což by šlo vlastně zařadit jako plus, ale problém tkví někde jinde. Příběh vystudovaného knihovníka – dobráka od kosti (Jakub Prachař) – který se bez jakéhokoli zásadnějšího morálního vývoje dostane do pražského podsvětí, kde vykrádá vily a pere špinavé peníze, není pro scénaristu dobrou vizitkou. Děj je navíc trochu nesmyslně roztříštěn do několika epizod z nichž polovina nemá nejmenší smysl nebo je neskutečně trapná. Postavy nejsou dostatečně vybudované a místo smysluplných dialogů je jejich interakce protkána jen chrlením laciných hlášek.

2) Pochybné poselství

Není snadné udělat si ucelenou představu toho ,,Co chtěl básník vlastně říci.“ Vypadá to, jako by Vít Olmer ve zběsilém tempu  a bez rozmyslu střílel kolem sebe do problematických oblastí, jejichž výčet načerpal v hospodských debatách nad výherními automaty nebo na diskuzním fóru našeho nejprofláklejšího zpravodajského serveru (ostatně v těchto dvou prostředích nevidím rozdíl). Hlavní zprávou ale bezesporu mělo být to, že jsou všichni zkorumpovaní, naše země se neustále rozkrádá a Evropská unie je pekelná formace, která je dobrá opět jen k rozkrádání.

Spojení Jakuba Prachaře s tímto projektem pro mě zůstává záhadou.

3) Halucinogenní audio-vizuál

Bleskové střihy, neustále flashbacky, bizarní zvuky, k popukání legrační zpomalené nebo zrychlené záběry, směšné deformující vizuální efekty při obyčejné koverzaci… Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Tohle musí vadit i řadovému divákovi s nejmenšími nároky. Film se zřejmě snažil být cool, ale vzniklo něco, co se místo plánované úrovně Kriminálky Miami ztěží vyrovná Kouzelné školce. Tohle je přípustné možná v experimentální tvorbě studenta střední filmové školy, ale ne ve filmu, který (bohužel) atakuje téměř všechny tuzemská kina. 

4) Agresivní product placement

V dnešní době se bez umístění produktů pro reklamní účely zajišťuje filmový rozpočet obtížně, ale vše má své hranice. V Bony a Klid 2 někdy jen čekáte, kdy praskne filmové plátno a vyvalí se z něj brutálně avizovaná limonáda nebo stohy novin. Kdyby se najednou zastavil děj a dočkali jsme se reklamní pauzy po vzoru televize, nikoho v kině by to snad ani nemohlo překvapit. Z toho bolí oči…

Roman Skamene.

5)Sexismus

Olmerův evergreen. Ženy jsou zde zastoupeny buď jako domácí mazličci svých papalášských manželů nebo sexuální objekty, které jsou od přírody neřestné. Ve filmu se vyskytne i několik bezúčelně nahých žen a otázkou zůstavá také postava Pamely, která zhruba třikrát nakráčí na scénu a udělá něco, co nemá pro děj absolutně žádný smysl. Když už je dán prostor samostatně myslící ženě, je (nejspíše neúmyslně) vykreslena jako hloupě smýšlející ,,alternativka“, která se během několika minut zamiluje do postavy Jakuba Prachaře a navíc je zahrána asi nejhorší herečkou z filmu (Gabriela Kratochvílová). Ironií je závěrečný ,,feministický“ útěk (který je motivován spíše morálně) dvojice veksláckých paniček ve stylu Thelma a Louisa.

Verdikt: 23 %

 

Foto: csfd.cz

Video: YouTube.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...