Svět pravidelně vydávaných periodik nesestává pouze z plátků, které vám prozradí názory módní policie, recept na dýňovou polévku nebo rtěnku, bez níž se na podzim neobejdete. Třeba na zdlouhavé cestování si s sebou totiž můžete vzít i čtení, kterým si rozšíříte své obzory, a to nejen ve světě literatury. Přinášíme pět tipů na literární periodika, která mají co říci.
Host: Měsíčník pro literaturu a čtenáře
Časopis vydávaný v Brně Spolkem přátel časopisu Host navazuje na tradici periodik, která byla vydávána již od roku 1929. V současné době vychází Host desetkrát ročně pod taktovkou šéfredaktora Miroslava Balaštíka. Najdete v něm kritiky, recenze, zajímavé rozhovory s osobnostmi české literatury, přičemž každé číslo se blíže zaměřuje na vybraný tematický blok. Nechybí ani ukázky z prózy, poezie, dále reportáže, eseje, prostor dostávají i autoři začínající a nezavedení. To vše je „zabaleno“ v hezky zpracovaném tištěném vydání, ale měsíčník Host si můžete předplatit i v elektronické podobě, navíc za příznivou cenu.
Tvar
Literární obtýdeník Tvar v současné době patří mezi nejčastěji vydávané literární časopisy. Vychází od roku 1990, a to každých čtrnáct dní. Ani v Tvaru nechybí recenze, kritiky, rozhovory, stránky plné poezie a prózy. Krom toho zde najdete i pravidelně vydávané rubriky jako „Dvakrát“ – dvě recenze na stejné dílo, „969 slov o próze Pavla Janouška“ nebo „A co na to poslední strana?“ Tvar je vydáván v novinové podobě, snadno ho tedy můžete vzít kamkoliv s sebou.
Revolver Revue
Časopis vydávaný od roku 1987 se v prvních dvou letech své existence věnoval zejména undergroundu. Vychází čtyřikrát do roka a kromě literatury se věnuje také výtvarnému umění, otiskuje filmové scénáře, zajímá se o design, architekturu, otiskuje překlady zahraničních autorů. Revolver Revue bude lahodit vašemu oku zajímavou grafickou podobou, v souvislosti s obsahem je totiž časopis doplněn o barevné fotografie.
A2
Dáváte-li přednost širšímu záběru, pak bude A2 to pravé ořechové pro vás. Kritický čtrnáctideník vychází každou druhou středu a na třiceti dvou stranách novinového formátu reflektuje kulturu v co nejširším pojetí. V každém čísle A2 najdete aktuality z literatury, filmu, hudby, výtvarného umění, architektury, divadla a domácího i zahraničního společenského dění. „Á dvojka“ disponuje nejpropracovanějším systémem předplatného, a tak si ji můžete objednat na rozmanitě dlouhou dobu, dokonce se studentskou slevou. V elektronické podobě pak ve formátech pro čtečky i v pdf.
Psí víno
Milovníci poezie si přijdou na své s Psím vínem, časopisem pro současnou poezii. Vydává se od roku 1997, v současné době pětkrát ročně. Soustředí se na představení poezie v rozšířeném poli, na českou i zahraniční literaturu, představuje například i literární experimenty a literaturu digitální. Prostor dostává ale i tvorba prozaická, rozhovory, recenze. Básnické texty doprovází jednoduché kresby nejrůznějších výtvarníků.
Znáte a čtete některé z časopisů o literatuře? Jak se vám zamlouvají? Podělte se s námi o váš názor do komentářů nebo na Facebook!