Postavte si světově známé stavby z LEGA

Kostičky Lego známe z našich dětských let, avšak Lego není jen pro děti.

Nemusíte být architektonicky nadšení jedinci, aby vás zaujaly skládačky z LEGA. Edice Lego Architecture sice nepatří mezi žhavé novinky, jelikož s ní dánská firma vyrazila na trh již v roce 2008, avšak v letošním roce v ní přibyly modely dalších světových architektonických skvostů, jako je například Imperial Hotel z Tokia, Fontána di Trevi z Říma či centrála Organizace spojených národů z New Yorku.

Fontána de Trevi.

Lego není jen pro děti, už si to prosím zapamatujte!

Cílem edice Lego Architecture bylo zaujmout nejen děti, nýbrž i vyšší věkové kategorie, a zvednout tak popularitu stavebnic. Plán se povedl. Návrh na tuto originální řadu předložil již v roce 1960 tehdejší majitel Lega Godtfred Kirk Christiansen. Aby však dosáhl očekávaného výsledku, bylo zapotřebí upravit rozměry kostiček a zaměřit se na detaily. Do první kolekce mrakodrapů z kostiček Lega, kterou spatřil svět o mnoho let později, patřil Willis Tower (Chicago), Empire State Building (New York), Space Needle (Seattle) a Rockefeller Centre (New York City). Hlavním designérem této kolekce byl Adam Reed Tucker ve spolupráci se společností Brickstructures.

V dalších létech vznikaly napodobeniny dalších nejznámějších staveb z celého světa. Nemohla chybět ani zmenšenina sídla prezidenta USA White House, který pod dohledem Thomase Jeffersona vyrostl na území Washingtonu D.C. v roce 1792. Postavit si můžete i berlínskou Brandenburskou bránu, notoricky známou  budovu z Londýna Big Ben, či pokud jste opravdu manuálně zruční, můžete se pustit i do Tower Bridge nebo  Opery v Sydney.

Lego Architecture.

Lego stavebnicím se stále daří a přibývá více a více kolekcí. Na své si přijde snad úplně každý, pokud mu nevadí ruční práce, při kterých se musí zapojit pravá i levá mozková hemisféra. Když jste navíc vybavení dobrou náladu, nebude vám dělat problém zkonstruovat Sungnywmun-kamennou stavbu s prvky ze dřeva ze Soulu v Jižní Koreji, či kolekci již zmíněného úspěšného designéra Adama Reed Tuckera, který do sbírky děl přidal i dům Fallingwater, známý jako Dům pro Edgara J. Kaufmanna, a Guggenheimovo muzeum v New Yorku.

Kdo si hraje, nezlobí!

Chcete-li se zabavit nebo sháníte-li dárek pro známé, kolekce Lego Architecture je originální nápad. Hotové stavbičky navíc pak poslouží jako jedinečná dekorace.

LEGO.

A výběr je opravdu široký. Mezi nejnovější modely patří i nejvyšší mrakodrap světa Burj Khalifa z Dubaje, u kterého musíte hlavu hodně zaklonit, abyste dohlédli na jeho špičku. Měří totiž celých 828 metrů. Jeho zmenšenina je v tomto případě opravdu praktičtější, avšak ne tak monumentální. Dále ve sbírce najdete Farnworth House od Ludwiga Miese van der Rohe, Robie House architekta Franka Lloyda Wrighta či francouzskou nádheru Villa Savoye. Milovníci Itálie ocení i Šikmou věž v Pise a na své si přijdou i ti, co nedají dopustit na krásy Paříže, a to především pařížský klenot, Eiffelovu věž.

Foto: Lego.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...