John Irving, americký spisovatel, je nedílnou součástí současné světové literatury. Svědčí o tom i fakt, že jsou jeho díla velmi oblíbená i jako část povinné četby.
John Irving se narodil roku 1942 v New Hampshire. Narodil se jako nemanželské dítě, ale jeho matka si vzala učitele Collina Irvinga, kterého si John velmi oblíbil. Díky němu se také dostal na školu i přes to, že byl velmi slabým studentem a dyslektikem. Přesto poměrně brzy objevil svou lásku k literatuře, jež mu zůstala dodnes. Kromě psaní si v mládí oblíbil také zápasení. Od povídek psaných na střední škole se brzy přesunul k románům, ale až čtvrtý z nich ho proslavil – Svět podle Garpa.
Šílenství jménem garpománie
Román Svět podle Garpa vyšel poprvé v roce 1978 a řadí se k postmodernismu, v němž tvořil také Irvingův přítel Kurt Vonnegut jr., jeho literární vzor Graham Greene nebo Umberto Eco. Po vydání románu v se začalo mluvit o „garpománii“. Kniha velmi ovlivnila tehdejší myšlení a hlavní hrdina románu Garp se stal jakýmsi idolem a vzorem americké mládeže. Nejen John Irving, ale i sám T. S. Garp se tak krátce po vydání románu stali slavnými osobnostmi. Této popularity využil mimo jiné i filmový průmysl – v roce 1982 byl natočen stejnojmenný film v hlavní roli s Robinem Williamsem.
Svět podle Garpa
Román je jakousi fiktivní biografií ne příliš úspěšného spisovatele jménem T. S. Garp. Kniha začíná vyprávěním o jeho matce Jenny, která byla už v mládí jiná než ostatní dívky. Chtěla být samostatná a sama taky chtěla mít dítě – bez otce. Jenny byla zdravotní sestra a s malým Garpem bydlela ve škole, v které také pracovala. Jako matka byla velmi pečlivá, a tak mu dokonce vybírala předměty. Garp tak byl nucen chodit na kurzy zápasení. To si ale brzy oblíbil a díky zápasení se v dospívání seznámil s Helenou, dcerou jeho trenéra. Garp se do Heleny zamiloval, ta ale byla ochotná provdat se
jedině za spisovatele. A tak Garp s matkou odjel do Vídně a začal se věnovat psaní. Nejdříve se ale spisovatelkou stala jeho matka – napsala svůj životopis Sexuálně podezřelá, a stala se tak slavnou ženou a ikonou feminismu. Ihned po návratu z Vídně si vzal Helenu a měl s ní první dítě (a později další). Byla z nich spokojená šťastná rodinka. Ovšem jen do doby, než došlo k strašlivé autonehodě, při níž jeden ze synů přišel o život a druhý o oko. Z této tragédie se Garpovi dlouho zotavovali, brzy se jim však narodila dcera a zdálo se, že se vše obrátí k lepšímu. Pak ale došlo k další tragédii – Jenny, Garpova matka, byla při jednom ze svých feministických proslovů zastřelena. Všechny tyto události vedou k tragickému konci – zavraždění Garpa.
Jazyk a kompozice
Svět podle Garpa je společenský, psychologický a groteskní román. Děj se odehrává od konce druhé světové války do sedmdesátých let. Román je psaný současným, spisovným jazykem, v přímé řeči často jazykem hovorovým. Román obsahuje velké množství metafor, nejlepším příkladem je v knize velmi důležitý Spodní výr vyjadřující nebezpečí a strach. Hojně se v knize vyskytují prvky ironie, satiry a parodie. Výrazně se zde projevuje Irvingův styl spočívající v tom, že autor čtenářům naprosto absurdní, komické nebo jinak překvapivé situace popisuje zcela lhostejně, jako by se jednalo o obyčejnou záležitost. Myšlenky jsou často vyjadřovány prostřednictvím citátů z knih Garpa a jeho matky Jenny. Kniha je zčásti autobiografická – spousta motivů včetně zápasení a psaní pochází z autorova života.
Román se dotýka mnoha závažných témat. Řeší problémy známé již ze starší literatury, ale řeší také ty, které byly v době vydání považovány za tabu. Hlavním motivem provázejícím celou knihu je strach přezdívaný Spodní výr. Zprvu nevinná dětská slovní hříčka, z níž slovní spojení vzniklo, měla být varováním dětí před nebezpečím. Pomalu ale přerůstá v Garpův chorobný strach o vlastní rodinu i o sebe samého. Tento strach je ale také metaforou pro obavy o celou, především tehdejší americkou společnost. Dalšími motivy, objevujícími se v díle, jsou násilí, feminismus a sexualita. Důležitým tématem, který provází celou knihu, je smrt.
Svět podle Garpa je jedna z nejpovedenějších knih Johna Irvinga. Přestože napsal mnoho dalších knih, například román Hotel New Hampshire nebo V jedné osobě, jeho jméno bývá nejčastěji spojováno právě s knihou o Garpovi. Pokud si román vyberete jako povinnou četbu, neuškodí zhlédnout také stejnojmenný film.
Četli jste něco od Johna Irvinga? Diskutujte v komentářích a na Facebooku!
Foto: deviantart.com – break-my-heart, odeon-knihy.cz