Přehled Shakespearových děl, která byste měli znát

Je jedno, jestli jste maturant nebo vysokoškolák, bez znalosti těchto her se neobejdete.

Duben se nese ve znamení výročí mnoha osobností. Jedno je i Shakespearovo – 23. dubna 1616, den, kdy nejslavnější dramatik zemřel. Pro snadnější orientaci v jeho dílech, protože jich napsal opravdu nespočet, vám přinášíme přehled těch nejdůležitějších.

William Shakespeare samotný

Ale k čemu by vám byly povídačky o jeho hrách, kdybyste nevěděli, kdo to Shakespeare vlastně byl? Teď se chytáte za hlavu, protože Shakespeara zná přeci každý. Vyučuje se na všech školách dokonce už několik století. Napsal celkem 37 divadelních her, 154 sonetů, dvě dlouhé epické básně a ještě nějaká dílka. Musel to být génius. Těm, co pochybují o jeho existenci, doporučuji křížek v horním pravém rohu a pustit si film Anonym. Já v něho budu radši věřit, kdybych nevěřila, neuvěřím ani jeho knihám a ty bych si opravdu nemohla odepřít.

Tři důležitá období

Shakespearova tvorba je rozdělena do tří období. V tom prvním (1591-1600) plodil především komedie a historická dramata, kdy mnohdy čerpal z antiky. Následovalo období zklamání, čili období druhé (1601-1608), kdy psal tragédie a sonety. Během posledního, třetího, období (1608-1612) napsal několik her s charakterem romance, tedy obsahující jak prvky tragédie, tak komedie.

Romeo a Julie v slavném filmu Franca Zeffirelliho.

Zkrocení zlé ženy

Většina čtenářů začíná přirozeně s tím nejslavnějším. Přiznám se, ani u mě tomu nebylo jinak. Nejdřív Romeo a Julie a v těsném závěsu Hamlet. Ale není na škodu začít s něčím uvolněnějším. Třeba s příjemnou komedií Zkrocení zlé ženy. Jedna z nejhranějších, ale také nejkontroverznějších autorových her. Nápadité verše pojednávající o krocení drzé Kateřiny. Navíc se toto dílo dá považovat za nadčasové, přečtěte si ho a budete mile překvapeni. Velmi vhodné dílo k maturitě a navíc originální. Schválně, kolik spolužáků si bere Romea a Julii?

Othello

Další dílo, které bezesporu patří k Shakespearovým vrcholným tragédiím. Othello, mouřenín benátský. Pozor, nepleťte si ho s Kupcem benátským. Kniha pojednává o tom, jak si hlavní hrdina chce vzít za manželku Desdemonu. Sňatek je však tajný, protože Desdemonin otec s tím nesouhlasí. Děj je však ještě mnohem  zapeklitější. Jak to všechno dopadne? Můžu vám prozradit, že… tragicky.

Sen noci svatojánské

Oblíbená komedie, jak jinak než zase o lásce. Příběh milenců se tentokrát odehrává v lese poblíž Athén. Co můžete od této knihy čekat, a co jinak není pro Shakespeara tolik charakteristické, je nadpřirozeno. Všechno se stane během jednoho večera. Mileneckých párů je hned několik. Vykresleny jsou příběhy Thésea a Hippolyty, Oberona a Titanie, čtyř milenců Lysandra, Demetria, Hermie a Heleny i aténských řemeslníků.

Bouře

A teď trochu z jiného soudku. Divadelní romance Bouře je známější pod anglickým názvem The Tempest. Dílko patří ke kratším autorovým hrám, má pouze 2275 řádků. Hra byla napsána roku 1611 a je zároveň poslední samostatně napsanou hrou autora. Hlavní postava – Prospero je zároveň autorovým alter egem, s čímž se u Shakespeara příliš nesetkáme. Jako se Prospero loučí se svými kouzly, Shakespeare se loučí s kariérou dramatika.

Král Lear v podání Národního divadla.

Král Lear

Tragédie založena na legendě o keltském králi. G.B. Shaw prohlásil, že nikdo nikdy nenapíše lepší tragédii, než je Lear. Král Lear propadne šílenství poté, co pošetile rozdělí dědictví mezi své dcery. Stručně řečeno: mnoho mrtvol kvůli jednomu králi. A nebo Mnoho povyku pro nic?

Sonety 

Krásné, láskyplné a pomíjivé básně z Shakespearova pera. Co jiného než Sonety. Je jich 154. Uvádí se, že některé první sonety jsou věnovány mladému muži, což vede k zamyšlení o autorově homosexualitě nebo bisexualitě. Sonety 127-152 jsou ale milostné básně věnované „temné dámě“.

Toto je opravdu stručný výtah z toho, co dramatik všech dob napsal. Přečtěte si třeba Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete, Kupce benátského, Macbetha, Hamleta, o Romeovi a Julii nemluvě. Nesmíme opomenout ani historické hry. Za přečtení stojí například Richard II. nebo Jindřich VI., který má tři části.

 

Řadíte Shakespearovy knihy mezi poklady ve vaší knihovně? Které dílo je vaše nejoblíbenější? Navštěvujete inscenace, kterým se stalo Shakespearovo drama předlohou? Napište nám na Facebook nebo rovnou tady pod článek! Těšíme se!


Foto: Wikipedia.org

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...