Přemýšlíte o stáži v PwC?

Přečtěte si, co obnáší práce v Advisory ve společnosti PricewaterhouseCoopers.

Pokud přemýšlíte nad tím, kam povedou vaše kroky po dokončení studia, rozhodujícím faktorem mohou být pracovní zkušenosti nasbírené ještě předtím, než titul získáte. Jednou z možností, jak si otestovat dovednosti je přihlásit se na pracovní stáž, kde berou ohledy na vaše studium, a vy si tak můžete vyzkoušet, jak moc se liší teorie od praxe. Nejen o tom nám pověděla stážistka z oddělení Advisory ve společnosti PwC patřící k Velké čtyřce.

Jak jsi se dostala ke stáži v PwC?

Přes referenci od bývalého kolegy. Jako člen Honors Academia programu na VŠE sdílel na FB stránce programu, že momentálně hledají posilu svého týmu za odcházejícího kolegu. Přes odkaz na PwC webové stránky jsem se poté přihlásila.

Jakou formou probíhal pohovor?

Vyzkoušej si práci v Advisory.Po podání přihlášky je nejprve nutné vyplnit online testy z numerického a logického myšlení. Pokud bylo dosažené skóre v testech dostatečné, tak o pár dní později probíhá jakýsi lehký předvýběr před Assessment centrem prostřednictvím telefonického pohovoru.

Assessment centrum je nejdůležitější součást celého výběrového řízení a trvá od ranních hodin do pozdního odpoledne.  Hned ráno probíhá další sada testů, numerické myšlení a angličtina, na něž v podstatě přímo navazují 2 druhy case studies – argumentační hra (je dáno téma a účastníci AC jsou rozděleni do týmů, kdy jeden tým je PRO daný argument a druhý PROTI) a běžná case study na vyřešení daného problému ve skupině.

Po pauze na oběd se jednotlivá AC začínají odlišovat dle požadavků týmu – někde následují ještě testy z Excelu či další case study, jinde se jde přímo k pohovoru se členy týmu.  U pohovorů je to už spíše otázka osobní preference a subjektivních pohledů na to, jak byste se hodili do daného týmu osobnostně. V případě neúspěchu proto není třeba věšet hlavu, neboť samotný výběr daného stážisty závisí ve velké míře nejen na vašich znalostech a schopnostech, ale také na tom, jakou osobnost daný tým hledá. 

Co vlastně obnáší práce v Advisory?

To nelze obecně shrnout, je to velmi odlišné tým od týmu a od současné situace v jednotlivých týmech – například pokud má tým málo lidí vzhledem k množství práce v dané chvíli, zpravidla jsou i na nižší pozice kladeny vyšší nároky a je dána větší zodpovědnost. Nicméně obecně lze říci, že alespoň ze začátku se jedná spíše o administrativní a pomocné práce typu překlady, úprava prezentací a dokumentů apod. Z vlastní zkušenosti však můžu říci, že je zde relativně velký prostor dostat se k zajímavým věcem už velmi brzy po nástupu.

Využiješ zde znalosti ze školy? Jak moc se liší teorie od praxe?

To je opět zcela odlišné podle týmu, kam nastoupíte. V rámci Operations týmu, jehož jsem členem, jsem měla možnost uplatnit zejména znalosti z projektového managementu, základy statistiky a matematiky. Jinak hlavně selský rozum a schopnost analyzovat data, což nejsou schopnosti, které získáte ve škole. V ostatních týmech může být využití větší, například občas je nutná znalost účetnictví, oceňování apod.

Praxe a teorie je zcela nesrovnatelná. Obojí je důležité, každopádně velkou část věcí, které jste se museli naučit ve škole, zde nepoužijete, nebo přijdete na to, že v realitě fungují odlišně.

Dá se pohodlně skloubit stáž se studiem?

Za sebe můžu říci, že spíše ano. Je to na vzájemné domluvě každého jednotlivce s jeho vedoucím. Řekla bych však, že PwC se v tomto ohledu snaží stážistům vyjít hodně vstříc. 

Myslíš si, že ti stáž pomůže při hledání práce po dokončení studia nebo bys raději zůstala zde, pokud by byla možnost?

Určitě ano. Jak vždy říkám i svým kamarádům, Velká čtyřka obecně je jedna z nejlepších škol po studiu. Velmi rychle získáváte nové zkušenosti, praktické znalosti, máte možnost naučit se řadu nových věcí.  To vám pomůže, ať už si vyberete, že chcete jít jinam, nebo zůstat.  Krom toho je stáž nebo i práce na plný úvazek v PwC skvělá reference do životopisu.

 

Absolvovali jste již nějakou pracovní stáž během studia? Napište nám na Facebook.


Zdroj a foto: PwC, facebook.com/pwccr

Podobné články