Už je to nějaký čas, který uběhl od doby, kdy jsme zveřejnili úspěšnou hitparádu nejpopulárnějších citátů, a poněvadž se hitparáda těšila velké oblíbenosti, tak jsme se rozhodli pro něco podobného. Pro tentokrát si představíme ta nejoblíbenější přísloví, přirovnání a pranostiky. Pojďme se podívat na odkazy ústní lidové slovesnosti formou tří P.
Starozákonní základ
Přísloví jsou nedílnou součástí i Starého zákonu a nepostradatelnou složkou ústní lidové slovesnosti. Tato ustálená moudroslovná pojednání mají především výchovnou funkci a měla by nás poučit. Myslím, že zvlášť ta česká přísloví jsou nám dostatečně známá a někdy je velmi výstižně používáme i v běžném životě. Ponaučení, která z nich vyplývají, bychom si měli vzít k srdci.
,,Naděje umírá poslední.“
Bezesporu nejznámější české přísloví. Nejspíš znáte nadační fond Kapka naděje, jehož správu má na starosti Vendula Svobodová.
,,Boží mlýny melou pomalu, ale jistě.“
Další výstižné přísloví z českého výběru, se kterým se můžeme setkat už v písničce mladé zpěvačky Ewy Farné.
,,Bez práce nejsou koláče.“
Není nad pocit, kdy si po dobře vykonané práci dáte ,,něco do nosu.“ Bez výčitek a zcela zaslouženě!
,,Tichá voda břehy mele.“
Na první pohled vypadá sice neškodně, ale nedejte na první dojem. Zdání klame!
Pořiďte si rosničku nebo kalendář
Pranostiky jsou dalším prvkem ústní lidové slovesnosti. Vztahují se k počasí a běžně se s nimi setkáme v kalendářích, poněvadž jsou založena na cyklickém opakování přírodních jevů. Myslím, že v dnešní době se můžeme spolehnout spíše na pranostiky než na předpovědi našich meteorologů. Však posuďte sami, že jsou celkem pravdivé a navíc se i rýmují.
,,Zelené vánoce – bílé Velikonoce.“
Za posledních pět let se tato pranostika vždy vyplnila. Kéž by letošní Vánoce byly výjimkou.
,,Jak na Nový rok, tak po celý rok.“
A to se nevztahuje jen na počasí. Záleží jen na vás, jak strávíte svůj novoroční den, ale musíte počítat s tím, že v podobném duchu se bude odehrávat celý rok. Z toho plyne jedna dobrá rada: vyvarujte se novoroční kocovině.
,,Březen – za kamna vlezem.“
A to doslova! Navíc si myslím, že tam nepobudeme jen do dubna, nýbrž nejméně do května.
,,Medardova kápě, čtyřicet dní kape.“
Svátek sv. Medarda si tradičně připomínáme v červnu a oznamuje nám blížící se letní monzun. Naštěstí ne v takovém rozsahu jako v jihovýchodní Asii.
Přirovnání urazí i potěší
Přirovnání bohatě využijete při popisu osob, věcí nebo zvířat, ale také jimi můžete vhodně glosovat nastalé situace. Sice se běžně neřadí mezi prvky ústní lidové slovesnosti, ale v současné mezilidské komunikaci se bez nich jen těžko obejdeme. Je to příjemný prvek, který oživí diskuzi a podnítí naši představivost.
,,Je starý jako Metuzalém.“
Metuzalém byl starozákonní postavou, která se dle knihy Genesis dožila téměř devíti set let, což je skutečně požehnaný věk.
,,Chytrý jako liška.“
K čemu jinému by se člověk měl připodobnit než ke zvířeti? Už v bajkách mají zvířátka lidské vlastnosti. Jistě si vzpomínáte, jak vychytralá liška obalamutila domýšlivou vránu, naivního čápa a v české pohádce dokonce i Koblížka.
,,Spadl mu kámen ze srdce.“
Výraz hlubokého oddychu. Kolikrát jste podobnou situaci zažili?
,,Nedráždi hada bosou nohou.“
Nebo tě uštkne.
Ještě jednou vás vybízím k zapojení se do pomyslné hitparády. Přidejte i svá pořekadla, přísloví, pranostiky, přičovnání či jiná rčení, která jsou vaše oblíbená, a nebo ta, která jste sami vymysleli. Těšíme se na vás na našem Facebooku.
Foto: Tamara Tomanová, csfd.cz, photl.com