Určitě ten okamžik znáte. Posadíte se k pikniku, ugrilovanému masu nebo popíjíte limonádu a tyto černožluté potvůrky po vás půjdou. A to tak dlouho, dokud jim nepřenecháte svůj ice tea a nezmizíte se před jejich otravnými žihadly schovat dovnitř.
Ale proč právě v srpnu?
Popravdě to není kvůli tomu, že by lidé v tomto období jedli více sladkostí, které by je lákaly. Vše to souvisí se stravováním a proměnami vosích kolonií během roku.
Ačkoliv se vosy chovají na pikniku dost nespolečensky, tak se jedná o velice sociální hmyz. Všechny vosy spolupracují ve velkých koloniích tvořenými dělnicemi, které se nemohou samy rozmnožovat. Takže většinu času jen rozšiřují a opravují hnízdo a starají se o své mladší sestry. Všechny mají společnou matku, královnu, která je většinu z nich zplodila na jaře.
Jejich optické přemnožení na konci léta ale úzce souvisí právě s jejich stravováním. Larvy vos jsou masožravé, takže si rády dají nějaké to zabité chitinové masíčko, co jim jejich sestry přinesou. Nicméně jejich dospělé krmičky nemají šanci tak velké kusy mrtvých kolegů spořádat kvůli svému úzkému pasu. Krmí se tak samy sladkými výpotky svých larvoidních sester. Mňamy.
Kolonie se rozrůstá v letních měsících a královna přestane produkovat dělnice a začne plodit trubce a budoucí královny. Tito jedinci pak odletí pryč. V zimě hibernují, aby poté založili svou vlastní kolonii. Nerodí se tedy nové larvy a tím nastává nedostatek slaďoučkého jídla pro dělnice.
Vosy pak vyráží na přelomu července a srpna do přírody, aby hledaly sladké ovoce, limonády a jiné zdroje cukru. Taková hruška by sice pro ně byla za normálních okolností dostačující, ale lidské bonbóny jsou pro ně hmyzím fast foodem.
A proč roste agresivita vos?
Pokud vás někdy vosa bodla, tak to bylo pravděpodobně právě v srpnu. Při konzumaci shnilého ovoce se občas dostanou ke zkvašeným kouskům, které je doslova opijí. Taková připitá vosa je pak odvážnější a agresivnější. Prostě jako lidé.
Jak klesá teplota, tak ale tyto potvůrky velice rychle hynou a nechávají naše nápoje konečně napokoji.
Pokud ale uvidíte vosu, která vám nic nedělá, tak ji nezabíjejte. Myslete na to, že likviduje i jiný hmyz a pomáhá rostlinám se opylovat stejně jako včely.