Proč (ne)pracovat v knihovně?

Přemýšleli jste někdy nad tím, co obnáší práce v knihovně? Je zábavná, atraktivní, či naopak nudná a uspávající? Jak kde! Pojďme se dozvědět více.

Jakožto knihovnice jsem shrnula své zkušenosti, abych je předala vám čtenářům a obohatila vás o mé prožitky z praxí z mnoha knihoven.

Svět v obraze s aktuálním přehledem

Prvním argumentem, který je snad pro všechny čtenáře velmi příznivý, je u této práce přehled knižních titulů. Jak novinky, tak „oldschool“ najdeme často v regálu, ke kterému se obvykle otáčíme zády. V knihovně je velkou výhodou, že si přečteme kvalitní recenze podle které, třeba i na požádání čtenáře, knihu zakoupíme. Sami vybíráme jaké tituly budou vhodné pro další objednávku.

+ V knihovně se platí jednorázový poplatek za rok a proto neutrácíme za knihy.

Na novinky si občas můžeme počkat i několik týdnů.

Stálé objevování něčeho nového

I když přečteme mnoho recenzí, nepomůže nám to znát knihy všechny. V menších knihovnách bývá okolo deseti tisíc knih. To je slušný počet a pokud někdo přečte tolik knih za svůj život, můžeme ho bez problému nazývat vášnivým čtenářem. Nové obzory nám především otevírá stálé zařazování knih do regálů. Navíc, když jdeme do knihovny a nevíme pro co, leckdy objevíme mnoho zajímavých titulů a vracíme se místo s jednou knihou se třemi. Myslíte si, že od svého oblíbeného autora znáte všechny tituly? Mnohdy tomu tak není. Knihovna nabízí i velmi staré knihy, které už v knihkupectví nenajdete. A když ani v knihovně nenajdeme vysněný titul, máme tu přeci i antikvariát.

V knihovnách je a bude vždy z čeho vybírat!

Kontakt s lidmi

Bezprostředně důležitý je osobní projev a komunikace se zákazníky. Jako správný a dobrý knihovník musím vědět, kam pro knihu sáhnout, jakou další doporučit, obeznámit o novinkách a popřípadě rezervovat další titul na příští návštěvu. Vlastně musíme znát samotného čtenáře a jeho nejoblíbenější obsah knihovny.

+ Když ztratím svou knihu, opláču ji a nezbývá mi, než se s tím smířit.

Když ztratím knihu z knihovny, tak nejen, že ji opláču, ale ještě celou pěkně zaplatím!

Do knihovny na internet

Mnoho mladých upřednostňuje knihovnu také díky své službě, a to využití internetu. Většinou si zde tvoří své referáty, které mají i příležitost si vytisknout. Nebo využívají svůj oblíbený Facebook, který jim doma rodiče zakázali.

Do knihovny studovat

Z řady starších nalézáme v mnoha knihovnách pilné studenty, kteří nemají například doma či na bytě chvilku klidu. Vyhledávají proto klidná místa knihovních učeben, kde si nejen knihy půjčí a vypisují si poznámky, ale mají čas i na relaxaci a třeba i seznámení se s novými lidmi.

+ Kupuji-li si knihy, rozšiřuji si tím domácí knihovnu, která je dnes i moderním doplňkem domácnosti.

Pokud si knihy jen půjčuji, vím jistě, že budu mít pořád co číst, ale knihy musím vždy vrátit.

Studium v knihovnách se stává velmi oblíbeným.

Co by nás mohlo od práce knihovníka odradit?

Ne každého by tato práce bavila. Mnoho lidí preferuje denodenně pracovat rukami, kde to nejen „odsejpá“, ale především rychle utíká. Někdo potřebuje v práci neustále něco řešit a pohybovat se v širokém okruhu lidí. Zde je práce pomalá, na hodiny není třeba hledět, jelikož vždy jakoby se zastavil čas! Pokud tedy zrovna nepřijde nové zboží nebo nemáte na práci třeba vyřazování knih.

Pozor! Nemluvím zde o všech knihovnách

Například Státní knihovny jsou na trochu jiném levelu. Ve Veřejné knihovně v Hradci Králové se dokonce jezdí ve skladu na koloběžkách a to proto, aby pracovníci lépe a ryhleji našli mezi rozsáhlými regály ten dokument nebo knihu, kterou právě potřebují. Zde je pro zaměstnance práce připravena na každý den.

Není knihovovna jako knihovna!

Do různých knihoven nejdeme však jen pro knihy. Knihovna pro nevidomé nabízí CD nosiče a kazety do radia pro své zákazníky, a to zcela zdarma. Každý týden jim vozí do domu své oblíbené žánry a umožňuje jim tak „číst“. Pro nás je to obdivuhodné, pro ně normální. Zkuste si také někdy knihu poslechnout, třeba v tom sami objevíte jakési kouzlo.

Jak sami můžete vidět, toto povolání obnáší do určité míry zodpovědnost. Atraktivnější je jistě knihkupectví, kde je člověk s lidmi více v kontaktu a kde je také jiná náplň práce a takřka je pořád co dělat. Nuda zde nehrozí a lidí je o 70% víc než v samotné knihovně.  

Foto: sxc.hu

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...