Prof. JUDr. Vladimír Franz

Suďte srdcem, nikoliv očima.

Životní mapa

Prof. Judr. Vladimír Franz je spoluzakladatel, scénograf, výtvarník a skladatel autorského divadla Kytka, pedagog Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze a v dalších školách, šestinásobný držitel ceny Alfreda Radoka, Ceny Divadelních novin a ceny OSA a občanský kandidát na post prezidenta. Narodil se 25. května 1959 v Praze, vystudoval gymnázium a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Současně studoval soukromě malbu u Karla Součka a Andreje Bělocvětova, skladbu u Miroslava Raichla a Vladimíra Sommera, dějiny umění u Jaromíra Homolky a dějiny hudby u Jaromíra Kincla. Přesto, že vysokou školu absolvoval s titulem doktor práv, dobrovolně se rozhodl této profesi nevěnovat. Více než praxe totalitního práva ho přitahovalo umění. Tento vztah byl pravděpodobně z části dán i jeho rodokmenem, jelikož dědeček jeho maminky (zdravotní sestry) byl strýcem světově uznávaného výtvarníka Jiřího Trnky. Vůle prosadit se v této oblasti, ve které spatřoval ostrůvky nezávislosti, ovšem nestačila.

Proč nezůstal v umělecké oblasti?

V té době to bylo velmi těžké bez vyžadovaného formálního vzdělání v oboru a zejména bez členství v patřičných organizacích. Proto se po vysoké škole jako právník, neváhal živit raději v nejrůznějších dělnických profesích. Až v polovině 80. let našel uplatnění v učňovském školství, kde se mj. snažil pozitivně působit na tzv. problémovou a sociálně neukotvenou mládež. Profesionalizaci v oboru mu přineslo angažmá v tehdejším Divadle pracujících v Mostě, kam nastoupil jako korepetitor a autor hudby spolu se skupinou absolventů DAMU v čele s režisérem Zbyňkem Srbou. V současné době působí jako pedagog Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze, kde již mnoho let vede Kabinet scénické hudby. Přednáší také na Filmové fakultě AMU pro obor dramatická umění – dramaturgie činoherního divadla. Stál v čele Akademického senátu AMU a jako pedagog působil i na brněnské FAVU.

Vladimír Franz.

Soukromý život

Soukromý život si před médii hlídá, proto mohu prozradit snad jen to, že Vladimír Franz je rozveden a má jednu dceru. V současnosti žije s fotografkou Idou Saudkovou a jeho majetek tvoří třípokojový byt na pražském Smíchově a stavení v jihozápadních Čechách, které je momentálně v rekonstrukci a slouží zároveň jako ateliér.

Franz na své vernisáži a Ida Saudková, Franzova první dáma.

Umělec Franz

Od začátku 90. let je profesor Vladimír Franz vůdčí osobností nově se utvářející podoby českého postmoderního dramatu. Scénickými kompozicemi ovlivnil tvorbu nejvýznamnějších představitelů nové generace české divadelní režie. Ve jeho scénických skladbách uplatňuje principy vlastní teoretické koncepce autonomní role hudby jakožto jedné z určujících složek dramatu. Vedle tvorby scénické a hudby k projektům filmovým a televizním se věnuje intenzivně také volné tvorbě. Je autorem monumentálních i komorních hudebních děl, jež zahrnují několik scénických oratorií, zpěvohru, kantáty, písně či madrigaly. Dosavadní vrcholy jeho tvorby představují opery Ludus Danielis a Válka s mloky, opera-oratorium Údolí suchých kostí, 1. symfonie nazvaná Písně o samotách a hudba k baletu Zlatovláska. Základními tématy výtvarného díla Vladimíra Franze je ambivalentnost vztahu člověka k přírodě, pomíjivost lidských zásahů do krajiny a postupné mizení jeho stop v nemilosrdně obrodivém kontextu elementární přírodní energie. Také se zaměřuje na reflexe mnohých modelů dnešního sociálního chování a jejich usvědčování ze směšnosti a pokrytectví.

Obrazy Vladimíra Franze.

Vladimír Franz a extrémní zdobení těla

Nesmíme ovšem opomenout jeden fakt, že Vladimír Franz je snad veřejně nejznámějším potetovaným člověkem v České republice, což by mu mohlo pomoci, ale bohužel i uškodit v předvolebním boji. Většina populace ještě stále i v roce 2012 přistupuje k tetování, a navíc k takto rozsáhlému, s velkými předsudky. V jednom z rozhovorů vyjádřil svůj vztah k tetování takto: „Umění tetování provází lidstvo od pradávna. Kromě původní magické a rituální funkce plní i funkci estetickou. Jistě – estetický názor je věcí každého svobodného jednotlivce. Tetování je projevem svobodné vůle, nikomu druhému nezasahující do jeho svobod. Jde o výraz trvalého a neměnného rozhodnutí stát si za svým, a to v dobrém i zlém. Vím, že otázek na toto téma je mnoho a jistě jich bude mnoho i nadále. Chci však dodat, že moje tetování je výsledkem dlouhodobě promýšlené koncepce, nikoli náhlého hnutí mysli.“ Přesto však kvůli své kandidatuře odložil desítky piercingů, které zdobily jeho tvář a tělo. Odůvodnil to tak, že dnes už pro něho nemají význam a že mu překáží.

Je spokojenější s potetovaným tělem, nejde o žádný vzdor

Vladimír Franz nemá potetované jen celé tělo, ale i vnitřní strany dlaní a ušních boltců. Metafyzické významy by svému tetování nepřikládal, ale považuje ho za bodyart, který nějakým způsobem mění a utváří estetiku. Roku 2005 prohlásil, že je „spokojenější nyní, když to má, než když to ještě neměl“ a v roce 2006 v rozhovoru pro časopis Týden řekl: „Pro tetování jsem se rozhodl proto, že se mi to líbí a myslím si, že je možné opticky ze svého těla vytvořit objekt na pomezí virtuální reality. Je to zároveň i druh sebeironie a pomsta za smrtelnost a nedokonalost. Rozhodně to však nedělám z nějakého vzdoru.“

Vladimír Franz s tatérem.

Mezi tatéry se Franzovi říká Šmoula nebo zelený mužíček. Takto se pak vybraní z nich vyjadřují k jeho kérkám a kandidatuře:

Vladimír Franz se nikdy nechtěl příliš vyjadřovat ke svému tetování. Tatéři kupodivu také ne. Ovšem jejich názory na prezidentského kandidáta stojí za to. Pohybují se v rozmezí od skinheadského šmejda až po kámoše.

Tatér Michal Béňa Beneš z nejstaršího studia v České republice Uzi Tattoo, se vyjádřil takto: „Kandiduje, aby se zviditelnil, což dělá celý život. Nerozumím jeho image. Mít potetovaný obličej, za tím jsem nikdy nestál. Potetovaných je spousta lidí v politice. I já jsem tetoval bývalé ministry, ale jaké neřeknu. Řeč politika je mnohovýznamová, používá hodně mimiku, ale Franz mimiku nemá. Schválně se schoval za tetování a nikdo neví, co si myslí. Když k nám před dvaceti lety přišli s Jiřím X. Doležalem jako dvojka naprosto extramilitantních skinheadů, co měli razantní názory na řešení cikánské otázky, tak jsem si o nich udělal názor. Mezitím Doležal přešel přes bojové psy, zbraně až k marihuanovému opojení. Byli to s Franzem přátelé. V přímých volbách teda stavím Franze na úroveň Vojty Dyka z NightWork. Nakonec ani teď prezident není nic moc. Máme Klause s komunistickou minulostí, a proto zajištěnou ruskou budoucností.“

Arnošt Kořínek, Bobek Tattoo: „Franz prezident určitě nebude, alespoň ne u nás v knedlíkově. Osobně se s ním neznám a o jeho politických či osobních názorech nic nevím jako zřejmě většina lidí. Na druhou stranu vítám, že někdo trochu jiný, třeba takhle extrémně potetovaný, kandiduje. Já nevolím a kašlu na to, kdo bude prezident. Ale už to, že se tam hlásí zajímavé osobnosti a jsou jiné než ti vyčuránci, co by zase jen někomu kryli záda, je dobře. Relativně nová věc je párové tetování. Dva lidé se postaví vedle sebe, nebo se muž obejme s ženou, a tak se nechají tetovat. Obraz je celistvý jen tehdy, když jsou pohromadě. Stigmatizace tetování existuje na malých městech nebo v konzervativních částech společnosti, jinak se to posunulo. Nicméně kérce na krku se stále říká stop job tattoo. S tou se člověk těžko stane ředitelem banky.“

Tatérka Blanka Vančurová: „Franz napsal nějaké opery, takže asi není úplný blbec. Těžko říct, ale spíš je to legrace.“

Vyjádřil se i Karel Kříž, výtvarník, fotograf a frontman kapeli Gorgonea Prima: Já mu fandím. Už jen proto, že ukážeme světu, že nejsme zpátečnický a puritánský šašci a jdeme s dobou. Krom toho je to i druh reklamy pro stát, který pořád nekteří neznají.“

Vladimír Franz – Občanský kandidát

Ovšem přes všechny předsudky se Vladimír Franz stal kandidátem, kterého navrhli sami občané. Myšlenka zúčastnit se prezidentských voleb se nezrodila v jeho hlavě, zrodila se v hlavách mladých lidí a nedivím se, že právě mezi nimi nachází velkou podporu. To je přeci dobré znamení! Franz po zralé úvaze vyslyšel nečekaně vysokou poptávku lidí, nespokojených se stavem současné politiky i s nabídkou deklarovaných kandidátů. Pro něj hovoří i fakt, že nikdy nebyl členem komunistické ani jiné strany, do žádné strany nehodlá vstoupit a necítí se vázán nikým z politického spektra. Nemá žádné kompromitující vazby na politickou scénu ani na ekonomické struktury. Není spojen s žádnou korupční aférou. Je vzdělanou a tolerantní osobností bez předsudků a je schopen naslouchat a vést dialog.

Za pozvednutí vzdělanosti, důstojné a sebevědomé postavení České republiky ve světě

K jeho prioritám patří růst vzdělanosti a kulturnosti společnosti. Svou kampaň chce stavět na tématech souvisejících s obecnou morálkou, vztahy mezi lidmi, důstojném a sebevědomém postavení České republiky ve světě. Záleží mu na osudu země, v níž se narodil, vyrůstal a vystudoval, země, v níž žije a pracuje. Cítí se být jejím občanem a jako takový odmítá zůstat pasivní. V případě zvolení nehodlá vytvářet nezávislé mocenské centrum, bude garantem férovosti a dodržování principů parlamentní demokracie i prosté lidské slušnosti. Vladimír Franz je člověk citlivý vůči nespravedlnosti, se smyslem pro humor, s niterným vztahem k přírodě. Je člověkem, který se nikdy nepřestal vzdělávat, rozšiřovat své vědomosti a schopnosti.

Dáte mu šanci?

K tomu, aby se Vladimír Franz měl alespoň příležitost stát českým prezidentem, je třeba sehnat padesát tisíc podpisů pro legitimizaci kandidatury. Podpisová místa postupně vznikají spontánně po celé republice i v zahraničí, jde o autonomní a zcela spontánní aktivitu Vladimírových příznivců. Již touto samohybnou organizací občanů se odlišuje od kampaní ostatních kandidátů.

Vsadil na upřímnost a inteligenci – protikandidáti na barvy jejich dresu a podlévání občanů pivem

Pokud se podaří zvolit prezidentem osobnost, která nemá žádnou vazbu na naše milé, zkorumpované politiky, znamená to, že mají veliký problém! Takový prezident bude mít od svých voličů jasný mandát k zastupování, házení klacků pod nohy těm, kteří si na svoje voliče vzpomenou týden před volbami. Aby nás opili rohlíkem stačí pár hesel, která jim poradí marketingoví poradci za naše peníze. A aby hesla lépe propagovali, podlijí je pivem za dvě kačky, limonádou zdarma, vrazí nám do ruky klobásku a dětem darují balónek v barvě svého dresu.

Tour de Franz – dejme Franzovi svým podpisem možnost představit své myšlenky a ostatním spoluobčanům možnost volby!

Podporujete kandidaturu prof. Vladimíra Franze? Chcete mu dát možnost bojovat o Hrad? Nemusíte ho nutně volit, ale dejte mu možnost představit své myšlenky a ostatním občanům možnost volby. Prof. Vladimír Franz je podle předvolebních průzkumů čtvrtým nejsilnějším kandidátem, načež rozdíl mezi Jiřím Dientsbierem a ním tvoří pouhé desetiny procentního bodu. Franz za sebou zanechává Karla Schwarzenberga, Přemysla Sobotku, Vladimíra Dlouhého i Janu Bobošíkovou. Průzkum agentury PPM Factum je důkazem, že veřejnost naslouchá a každý petiční arch má smysl.

Tour de Franze.

Fotografie Franze ze setkání evropských prezidentů by stály za to

Profesora Franze podorují například tyto osobnosti: doc. JUDr. Jiří Srstka, bývalý ředitel Národního divadla, fotograf a pedagog Roman Sejkot, novinář, divadelník a libretist Rostislav Křivánek a mnoho dalších. Má však i spoustu odpůrců. Především pak starších 60 let, kteří v tomto ohledu tolerantní nebudou a kteří mají tu největší moc ve finálním stádiu volby ovlivnit. Názory na to, zda by někdo takto potetovaný měl stát v čele státu, jsou tedy různé. Rozhodně by však nebyl větším průšvihem než egomaniak a nadnárodní ostuda Václav Klaus, když hovoří o globálním oteplování.

Budoucí prezident?

Omezí Panama kvůli tetování dovoz wolframu?

V poslední době Vladimír Franz dobývá české talkshow. Zpovídali ho například David Hrbek, Honza Dědek nebo Jan Kraus. V rozhovorech naleznete odpovědi nejen na otázky týkající se kandidatury, ale dozvíte se i životní postoje a názory Vladimíra Franze. Ty ostatní jsou pak k nahlédnutí přímo na jeho webu. David Hrbek se ptal na kérky, nechal Franze řádně rozhovořit: „Body-art je umění staré, jak lidstvo samo. Dobrá, není to tady asi úplně zvykem, ale jde o to, prosím vás, že je to rozhodnutí. Je to stejné, jako když se rozhodnete dělat operu – na každých pár taktech máte rozcestí, kde vede pět cestiček, jež vám ovlivní, jak to bude vypadat za dvacet minut. Je to rozhodnutí trvalé, a člověk by je měl i unést. A zároveň je to rozhodnutí mé; já se tím nedotýkám práv či svobod jiných, neukládám tím nikomu o život, čili je to má věc, ale je to i věc rozšiřování tolerančního horizontu,“ říká Franz. Je tu klidnější, vtipný a hovoří o tom, že se kvůli jeho modři ve tváři nemusíme obávat, že by nám „Panama přestala dodávat wolfram“. Kdo zhlédl vystoupeni Vladimíra Franze, nejspíše došel k závěru, že je nejslušnější ze současných „recyklovaných“ kandidátů. Vynikl ve svém oboru a nezviditelnil se jenom politickým čachrováním a kariérním oportunismem. Stojí si za poněkud šíleným rozhodnutím nechat se celý potetovat jako aboriginec. Jeho zvolení by velmi prospělo této zemi i evropským politikům, kteří by s ním museli jednat. Nastavilo by jim zrcadlo té absurdity, kterou nás denně krmí.

Franz a Franz.

Symbol naděje a tolerance

Prezident republiky je v rámci ústavního systému občany vnímán jako symbol naděje a Prof. JUDr. Vladimír Franz by se takovým symbolem rád stal! Naše země má nejen možnost získat férového a nekompromitovatelného prezidenta, ale zároveň i povědomí ve světě, že jsme národ tolerantní a vyspělý. Občané USA dokázali překročit své předsudky a zvolit Baraca Obamu, prvního afroamerického prezidenta. Proč bychom nedokázali něco podobného? Nechme přijít profesora Vladimíra Franze se svou kůží (a to doslovně) na trh a ukázat, co v něm je. Nebo víte snad o lepším kandidátovi? A že vypadá jinak? I to lze přeci použít jako skvělý marketingový nástroj k propagaci naší malé země! I tento permanentní make-up lze překrýt, jako je možné převléknout dres rudý, modrý, oranžový anebo jiný. Kamkoliv přijede, bude živoucí reklamou, dříve, než otevře ústa. Lidé z celého světa k nám budou jezdit, jen aby viděli tu „Zemi prezidenta Franze“. A to znamená peníze, které po dvaceti letech pouštění žilou, odklánění, odsávání, čunkování a já nevím čeho ještě, potřebujeme.

Prezident Franz.

Možná až se portrét Vladimíra Franze ukáže na zdech škol, úřadech a dalších veřejných místech, nebudou se v českých dětech vytvářet předsudky, přetrvávající v jejich rodičích a prarodičích. A český lid se konečně bude moci přestat bát „šílené a nepřízpůsobivé“ potetované subkultury.

 

Foto: vladimirfranz.cz, YouTube.com, karelkriz.ic.cz, tetovani66.cz

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...