Renesanční stavby v Evropě vás ohromí

Zaměřme se na nejkrásnější renesanční stavby, které máme na dosah ruky!

Jak se asi žilo v renesanci? Středověk právě skončil a před lidmi stála nová doba, nový směr, nové umění! Lidé již věřili, že země není placatá, ale kulatá, byla objevena Amerika a jeden z nejúžasnějších a nejpotřebnějších vynálezů světa, knihtisk!

Propadněte renesanci ve všech směrech a pojďte okusit i renesanční hudbu! Pusťte si při čtení toho článku tóny hudebního skladatele Guillauma Dufaye!

Renesance je epochou, která dodala celému umění novou tvář a v architektuře to platí dvojnásob. Architektura totiž prošla nejvýraznějšími změnami právě v renesanci. Budovy již neměly funkci obrannou, ale spíše reprezentativní. Stavěly se vily, paláce či zámky, které měly hlavně upoutat svou krásou. Měly být krásným dílem, které každý obdivoval, ale zároveň měly poskytnou svým majitelům, co největší pohodlí. A tohle vše renesance splňovala!

Představme si tři architektonické renesanční skvosty nacházející se ve Francii, Itálii a v České republice.

Francie – Zámek Chambord

Zámek Chambord je největším zámkem na Loiře ve střední Francii. Stavba byla zahájena roku 1519 a téměř 2000 dělníků na ní pracovalo 28 let. Fasáda zámku má neskutečnou délku, celých 128 metrů. Jeho interiér se 440 komnaty připomíná bludiště. Velkou zajímavostí jsou i komíny, na zámku by se jich mělo tyčit 365, na každý den v roce jeden krb! Chloubou může být i dvojité spirálovité schodiště, které stoupá hlavní věží až do věže s lucernou, pravděpodobně bylo postaveno podle návrhů Leonarda da Vinciho. Schodišť má zámek 80. Zámek byl postaven zejména z vápence.

Francouzský zámek Chambord.

Itálie – La Rotonda

Tato vila, která se nachází nedaleko italského města Vicenza, je typickým příkladem renesanční vily. Byla postavena v letech 1566 – 1571 a jejím architektem byl Andrea Palladio, který při této stavbě hledal inspiraci ve starověkém Římě. Na této stavbě můžeme vidět typické renesanční prvky! Jsou zde sloupy, dlouhé schodiště, kopule i klenby. Kopule sahá až do výšky 23 metrů nad terasami. Vila je od roku 1994 na seznamu světového dědictví UNESCO. Vila je ve vlastnictví Maria di Valmarana, bývalého profesora architektury ve Virginii, jehož rodina vlastní vilu už přes 200 let.

Renesanční vila La Rotonda.

 Česká republika – Letohrádek Hvězda

Je unikátní, zajímavý, netypický, ale hlavně náš! Nachází se v Praze – Liboci a byl postaven v 16. století. Ano, řeč je o nejzajímavějším letohrádku v Čechách, o Hvězdě. Tento letohrádek je nejzajímavější právě svojí stavbou, jejíž tvar je šesticípá hvězda (hexagram). Hexagram jsou dva překryté trojúhelníky, přičemž horní symbolizuje oheň a spodní vodu. V tomto letohrádku se můžeme setkat se všemi živly, každý živel totiž představuje jedno patro, podzemí přísluší zemi, přízemí vodě, první patro vzduchu a druhé poschodí ohni. Všechny patra jsou i podle těchto živlů vyzdobené. Klenby v přízemí jsou považovány za nejkrásnější renesanční výtvory italských štukatérů. Dalším renesančním skvostem jsou původní renesanční krby, které se zachovaly v prvním patře. A v neposlední řadě stojí za zmínku velký sál s renesanční podlahou z polévaných dlaždic, který naleznete ve druhém patře.

Letohrádek Hvězda a jeho nezaměnitelný tvar šesticípé hvězdy.

 

A jaké jsou pro vás významné renesanční stavby? Navštívili jste některé stavby zmíněné v článku? Podělte se s námi o názory či zážitky z návštěv v komentářích nebo na facebooku!

 

Foto: wikipedia.org, sxc.hu

VIdeo: YouTube.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...