Sedmkrát drogu, prosím!

Těch 7 nejlepších příběhů s drogovou tématikou.

Knihy s drogovou tématikou jsou mezi mladými čtenáři stále velmi oblíbené. Příběhy o teenagerech, kteří už v raném věku zažili svou první zkušenost s drogou, patří v knihovnách k těm nejpůjčovanějším a téměř každý žák či student vám řekne, že už někdy nějakou takovou knihu četl.

Co nás na těchto knihách tak přitahuje? Možná tabu téma, možná jen nechápeme, proč jsou někteří lidé ochotni klesnout tak hluboko anebo je to možná jen proto, že lidi zkrátka baví číst a poslouchat o cizím neštěstí. Ať už pro čtení těchto knih máte jakýkoliv důvod, v tomto článku vám představím ty nejoblíbenější a čtenářsky nejprofláklejší knihy, které si žádný čtenář zajímající se o toto téma nemůže nechat ujít.

D-R-O-G-Y  V-E-R-S-U-S  K-N-I-H-Y


Christiane F.My děti ze stanice ZOO – Christiane Vera Flensingerow

Legenda mezi knihami s tématikou drogové závislosti. O této knize slyšel snad každý, a kdo ne, měl by se stydět. Hned po vydání v roce 1978 se stala v Německu bestsellerem a dnes už je z knihy celoevropský fenomén. Podkladem pro knihu se staly výpovědi Christiane F. zachycené na magnetofonových páscích, ve kterých Christiane vzpomíná na doby, kdy byla závislá na heroinu. Barvitě popisuje život „heráků“, jejich marné pokusy o odvykání a způsoby, kterými si na drogy přivydělávali – žebrání, krádeže, prostituce…


Rekviem za sen – Hubert SelbyH. Selby

Román z roku 1979 sleduje nešťastné osudy závislých lidí, kteří se snaží vymanit z šedivé a ubíjející každodennosti, a jejich sny se postupně bortí jako domeček z karet. Rekviem za sen však není čtenářsky přitažlivý jen díky silným příběhům čtyř hlavních postav, nad kterými budete ještě dlouho po dočtení přemýšlet, ale hlavně díky autorově osobitému stylu, který čtenáře nedonutí se od knihy odtrhnout.  

 

R. JohnMemento – Radek John

První kniha s touto tématikou, která vyšla v Československu. John otevřeně poukazuje na problémy, o kterých každý věděl a přitom se každý tvářil, jakoby neexistovaly. Děj románu se odehrává v 80. letech minulého století v Praze a vypráví o partičce studentů, jenž propadnout nejprve morfinu a poté i pervitinu, který si začnou sami vařit ….

 

I. WelshTrainspotting  – Irvine Welsh

Když Irvine Welsh v roce 1993 vydal Trainspotting, stal se ihned světovým bestselerem. Na sebe navazující povídky o feťácích z Edinburghu se nebrání černému humoru ani naturalistickému vykreslení scén. Sám autor říká, že začal psát, aby pochopil smysl toho všeho. A co vlastně Trainspotting znamená? Je to způsob zábavy, který praktikují hlavně nudící se Britové, a spočívá ve sledování vlaků, porovnávání jejich příjezdů a odjezdů s časovými údaji v jízdním řádu.

 

E. PhillipsováMé syny zničil heroin – Elizabeth Burton-Phillipsová

Dechberoucí zpověď matky, jejíž synové – dvojčata, propadnou té nejtvrdší droze vůbec – heroinu. Spolu se svými syny prošla celou cestu jejich postupného pádu na dno a stála při nich i při jejich neúspěšných pokusech při odvykání. Elizabeth doufá, že příběh její rodiny pomůže ostatním rodičům drogově závislých vyrovnat se s nastalou situací a snad i v lepším případě těmto událostem vůbec předejít.

 

NataschaDušemrdi – Natascha

Autentický deník sedmnáctileté Němky, která má pocit, že ji nerozumí svět ani vlastní matka. Jedinou útěchu nachází v drogách, na něž si musí vydělávat prostitucí. Natasha si do svého deníčku píše zápisky až s brutální otevřeností, a tak se můžeme dočíst o veškerých praktikách, ke kterým ji její zákazníci nutili. Dušemrdy by rozhodně neměly číst osoby slabší povahy!


M. MansonDlouhá trnitá cesta z pekla – Neil Strauss, Marilyn Manson

Jedna z nejzatracovanějších a zároveň nejobdivovanějších amerických celebrit všech dob. Ve své autobiografii Manson beze studu vypráví o svém dětství plném strachu a obav, o svých sexuálních prožitcích, o zálibě v drogách, o setkání s okultismem a satanismem, o touhách, sebenenávisti, krutosti vůči sobě i ostatním, o vnitřní rozervanosti, rozvrácených vztazích i o úspěších a vítězstvích. Kniha je označována za jednu z nejlepších rockových autobiografií vůbec.

 

 Četli jste nějakou ze zvýše zmíněných knih? Jaký jste z ní měli při čtení pocit? Donutila vás vyhledat si a přečíst si podobně laděné knihy? Myslíte si, že jsem ve výčtu na nějakou knihu zapomněla?

 

Foto, info: databázeknih.cz, shc.xu, feelfree.blog.cz

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...