Spánková paralýza: co to je a jak s ní bojovat?

Vítejte ve světě živých nočních můr.

Co to je?

Pokud jste ji nezažili vy, tak věřte, že někdo z vašeho blízkého okolí rozhodně ano. Spánková paralýza je zážitek, který za život pozná 30% lidí a z toho 8% se s ní trápí opakovaně, často celý život. Jedná se o neurologické onemocnění, které je více než nepříjemné. Při usínání nebo probouzení se tělo takto postiženého člověka dostane do stavu, kdy se probudí částečně jeho mozek, ale jeho tělo ne. A to zní sakra děsivě, co?

Jak se to projevuje?

Podle klientů je to pocit jako byste se probudili mrtví v hrobě. Téměř všichni lidé popisují velký strach, který je zaplavil při uvědomění, že nejsou schopni hýbat žádnou končetinou.

Díky panice v kombinaci s mělkým dechem často cítí pocit nedostatku kyslíku a tíhy na hrudníku. Ale to na tomto onemocnění není to nejhorší. Symptomem této poruchy jsou hlavně velice nepříjemné sluchové, čichové a vizuální halucinace. Vaše mysl se totiž sice probudila natolik, abyste mohli vidět, ale stále částečně sní.  A ty sny nejsou většinou o jednorožcích, co chrlí z nozder flitry za zvuků harfy.

Co si o tom dříve lidé mysleli?

V minulosti si lidé mysleli, že takové nešťastlivce v noci navštěvuje démonický přízrak, který jim sedá na hrudník a tím zabraňuje pohybu.  Někdy přináší jen špatné sny a někdy si sebou vezme i pár kamarádů ze sedmého okruhu pekla. Říkali mu můra a  jako takový se stal se inspirací pro mnohé umělce od starověku. No nebáli byste se sami takového skřeta?

I ten kůň je z toho sám v šoku.

Toto onemocnění stojí u za barvitým panoptikem duchařským historek o přízracích, mimozemšťanech, netvorech a mrtvých příbuzných, co se sklání u vaší postele nebo vás z kouta místnosti pozorují.

Tyto zážitky jsou natolik přesvědčivé, že postiženým občas těžko vysvětlíte, že si s nimi opravdu jen hraje jejich neurologický systém. Takže je nám líto, pokud jsme našim ezotericky zaměřeným čtenářům právě rozbili jeden vzdušný zámek.

Jak to vzniká?

Krom toho, že k tomuto onemocnění musíte mít genetické predispozice, tak je hlavním spouštěčem nedostatek kvalitního spánku, případně  k němu dospějete nepravidelným spánkovým cyklem, po kterém je vaše tělo vyčerpané, nerelaxované a zmatené.  Pro hluboký relaxující odpočinek potřebujete, aby vaše tělo vytvářelo dost serotoninu, který je prekurzorem melatoninu  – neurotransmiteru, který vaše tělo vyplavuje jen při kvalitním spánku a má vliv na vaši náladu a duševní balanc.

Jak s tím bojovat?

Spát, spát a spát. Prvním krokem je zajistit si pravidelný hluboký spánek a snížit stres. Než však vyrazíte k doktorovi pro hypnogen, tak trochu zvolněte a zkuste zapracovat na své spánkové hygieně trochu starosvětsky. Často stačí jen osvěžení rituálních návyků, kdy budete chodit spát a vstávat ve stejnou hodinu.

Nepoužívejte svou postel ke koukání se na filmy nebo jezení, ale vytvořte si k ní podmíněný reflex jako k oblasti, která je určena  primárně jen k odpočinku. Pokud ani toto nezabírá, tak zauvažujte o zakoupení volně prodejných suplementů jako Inositol, které vám dokáží substituovat látky toliko potřebné pro vytváření spánkových hormonů. Postupně vaše tělo vybalancují a vy máte šanci se vymotat ze zacyklujícího se kruhu nevyspalosti a následné rozmrzelosti. A vůbec nejlepší kombinace je vzít si před spaním společně s Inositolem horčík – Magnesium Kapseln.

Podobné články