Studium a práce – dá se to skloubit dohromady?

Každým rokem nastupují na vysokou školu tisíce nových studentů, ne každému však rodiče mohou studium sponzorovat. Dá se při studiu také pracovat?

Určitě se to dá, ať už formou brigády, práce na částečný úvazek, nebo klidně na celý. Hodně však záleží na oboru, který studujete. Jak si přivydělat při studiu a nezhroutit se z toho?

Dělejte toho jen tolik, kolik zvládnete

Pokud studujete náročné obory, jako jsou medicína nebo práva, měli byste sami zvážit, na jakou práci se cítíte. Je sice hezké vydělat si nějaké peníze, ale neudělat kvůli tomu školu vám za to nestojí. Jsou ale i tací, kteří práci při studiu náročné školy zvládají. Příkladem může být Kristýna, studentka pátého ročníku 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. „Brigád mám hned několik. Pravidelně dělám hostesku v restauraci a zajišťuji vstupenky pro VIP klienty ve sportovní hale, k tomu občas dělám komparz. Kromě toho příležitostně pracuji jako modelka. Je toho hodně a vždycky se to nějak namixuje,“ říká. Sama však přiznává, že si tím zatím přivydělává jen na vlastní útratu a jídlo během dne, jinak stále bydlí u rodičů.

Jak to stihnout a nezbláznit se

Dá se to vůbec stíhat? Kristýna tvrdí, že dá. „Dá se to, pokud má člověk plán, jakkoli je někdy napnutý k prasknutí a já pak snadno panikařím a podléhám stresu. Určitě to není vždy stoprocentně pohodové a snažím se ušetřit čas na maličkostech, protože samotná škola je časově velmi náročná. Mně se nejvíc osvědčilo mít diář a v něm všechno rozplánované, abych věděla, kolik mám času na jednotlivé činnosti. Času na sebe pak ale opravdu moc nezbývá,“ přiznává.

Nestíháte? Přednost by mělo mít studium.

Zkuste práci v oboru

Když už si hledáte přivýdělek, než začnete obcházet fastfoody a call centra se svým životopisem, podívejte se, zda se pro vás nenabízí nějaká práce v oboru, který studujete. Třeba to nebude úplně za velké peníze, ale získáte praxi a tím pádem i náskok před svými spolužáky z oboru. Po ukončení studia tak už budete mít v životopise i něco jiného, než prodávání hamburgerů. A věřte tomu, že váš budoucí zaměstnavatel přihlédne i k praxi v oboru. A kdo ji dnes nemá, hůře se mu postupuje v kariérním žebříčku.

Dálkové studium je také řešení

Někteří lidé nemají příliš na vybranou nebo už chtějí bydlet po svém, řešením je práce na plný úvazek a k tomu dálkové studium. „Studovala jsem dálkově psychologii v Olomouci, ale z rodinných důvodů jsem se rozhodla, že se do Olomouce přestěhuji a budu pracovat na plný úvazek. Dělala jsem vychovatelku na internátě pro žáky s kombinovaným postižením. I přes bakalářský titul ze speciální pedagogiky jsem tam dělala spíše ošetřovatelku, práce byla náročná, a když na mě jeden z klientů na noční vytáhl nůž, podala jsem výpověď,“ vypráví Tereza, studentka a pracující osoba v jednom. Ztráta práce jí neumožnila nadále bydlet „ve svém“ a musela se přestěhovat zpátky domů. V červnu si udělala bakalářský titul také z psychologie a nyní ji studuje v navazujícím magisterském programu, opět dálkově. K tomu pracuje v mateřské škole na poloviční úvazek jako asistentka pedagoga. „Někdy přemýšlím, jestli bych do toho šla znovu. Asi ne. Neměla jsem vlastně žádný studentský život a už ani mít nikdy nebudu. Co bych za to dala, kdybych ještě aspoň jeden takový rok měla. Pracovat budu celý život, ale studovat jako denní student už nikdy. Často si říkám, jaké to je, když člověku rodiče platí koleje, studium a všechno ostatní a on si jen chodí na přednášky. Ale třeba svoji zkušenost někdy zúročím,“ uzavírá své vyprávění Tereza.

Někdy se budete muset učit i po nocích.

Je proto třeba přemýšlet, zda vám nějaké peníze navíc stojí za nulový čas pro sebe či stres z toho, že nestíháte. Mnoho studentů chodí přes den do školy, pak běží do práce nebo na brigádu a učí se po nocích. Někteří však nemají tak náročné studium nebo nechodí na nepovinné přednášky, zbývá jim tedy více času na brigády i učení. Ale jak vyplývá z Terezina příběhu, studujte, dokud jste mladí a nemusíte za studium platit. Pracovat totiž pak budete už celý život.

 

Máte nějaký přivýdělek ke studiu na vysoké škole? Jak to stíháte společně se školou? Podělte se s námi o svou zkušenost!

 

 Foto: Photl.com

Podobné články