René Magritte namaloval své první surrealistické dílo v roce 1926 (Ztracený žokej), nikdy však nebyl zcela typickým členem této skupiny vyhnuté reality. Odmítal jednu z hlavních myšlenek – inspiraci ve snech a podvědomí. Vytvářel díla podle reality, jen v neobyčejných a nečekaných situacích. Považoval se za zcela objektivního a vizuálního.
Paradoxně však bylo jeho podvědomí ovlivněno tragickým zážitkem z mládí. Byl přítomen u nalezení jeho utonulé matky, která spáchala sebevraždu. Pohled na mokrou košili přetaženou přes její hlavu se pravděpodobně silně otiskl v jeho mysli a později tento zážitek vyplaval na povrch prostřednictvím malířova štětce. (např. obraz Milenci)
.
Albertina tuto výstavu, představující na 150 prací, nepřipravila jen tak náhodou. Kromě faktu, že chce široké veřejnosti přiblížit takto výrazného umělce, snaží se skrze jeho díla poukázat na dnešní dobu plnou nejistot, dobu, která je tak trochu naruby.
Těšte se tedy na obrazy i koláže pocházející ze všech fází jeho umělecké kariéry. Vše je doprovázeno množstvím fotografií a dokumentárními filmy. A pokud se vám ještě nechce opouštět vánoční teplo domova, nebojte, výstava potrvá až do 26. února 2012.
Foto: archiv Albertina
Albertina
otevírací doba: denně 10,00 – 18,00 / středa 10,00 – 21,00
vstupné: dospělí € 11,00 / studenti € 8,00