Švejk: Notorický blbec, nebo šikovný herec?

Názory na typickou postavu české literatury se různí. Podaří se nám odhalit Švejkovu skutečnou identitu?

Humoristický román Jaroslava Haška, který popisuje strastiplné osudy vojáka Josefa Švejka, je v české kotlině dobře známý. Hlavní postava, kterou představuje zmiňovaný Josef Švejk, popírá smysl každého řádu a odmítá se podřídit vyžadovaným společenským konvencím. Švejk je zkrátka velmi originální postava a v jistém slova smyslu je jedinečným prototypem. Nemůžeme ho jednoznačně označit za blba. Jako každý člověk, tak i Švejk má dvě strany mince. Vždyť ani samotný autor Jaroslav Hašek nedokáže říct, zda vytvořil notorického blba nebo duchapřítomného dobromila

Naducané tvářičky a pivní bříško

Podívejme se blíže na charakteristiku obyčejného českého vojáka, kterého mnozí z nás znají z obrázků Josefa Lady a nebo ve filmové podobě s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Na první pohled se jeví jako dobrák od kosti, jak můžeme soudit z výrazu, který mu vnukl právě Josef Lada. Zavalitá postava, naducané tvářičky a pivní bříško. Švejkovi nic nechybí, což jen podtrhuje ustavičně spokojený úsměv. Často bývá zobrazován s korbelem piva a dýmkou. Z jeho jednání je zřejmé, že postrádá smysl pro realitu, ale na druhé straně je až velmi dobrosrdečný a zásadový, alespoň co se týče spravedlnosti a pořádku. Ale jedná Švejk opravdu podle svého vlastního mínění? Neschovává se pod maskou? Legraci má nepochybně rád, ale otázkou zůstává, zda si uvědomuje důsledky svého jednání, když neustále plní rozkazy nadřízených. Žádný úkol pro něj není problém. Často udělá i něco navíc. Do všeho se řítí bez rozmyslu a plný elánu. Typická je jeho potřeba neustále něco komentovat a obohacovat situaci vlastními nekonečnými zážitky.

Jaroslav Hašek se nechal inspirovat skutečnou postavou. Josef Šejk byl pražským občanem a přítelem Jaroslava Haška. Společně se scházeli v legendárním hostinci U Kalicha. Ale s jistotou to nemůžeme potvrdit. Podstatné je, že jistý občan Josef Švejk nenarukoval do armády, poněvadž byl shledán idiotem. Tady se odráží dějová linie celého příběhu.

Poslušně hlásím, že jsem zde.

Český hrdina

Postava Josefa Švejka bývá často přirovnávána k typickému příkladu české národní povahy. Co si o tom máme myslet? Švejk se nesnaží změnit daný společenský řád. Moc dobře ví, že je to zbytečné. Raději pokorně přijímá společenské normy a plní je tak důsledně, že tím otravuje život ostatním. S úsměvem na tváři jde všechno líp. Je to ale opravdu předobraz českého človíčka?

Člověk, který přijde do kontaktu se Švejkem má dvě možnosti. Buď se od srdce zasměje jeho povedeným vtípkům, nebo si po celou dobu bude říkat, s jakým pitomcem se setkal. Někdy se nestačíme divit, jak může být někdo tak hloupý a nemotorný. Ačkoliv působí i roztomile, tak většinou nám jeho tupý výraz a lehce přitroublý zjev leze na nervy.

Pokud jste ve škole dostali za úkol napsat charakteristiku literární postavy, tak neváhejte a dejte se do popisu Švejka. Jen těžko byste hledali někoho vhodnějšího.

 

Odpovězte na naši otázku a zeptejte se sami sebe. Byl Švejk notorický hňup, nebo šikovný herec? Přispívejte na našem Facebooku.


Foto: csfd.cz

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...