Tetování nikdy nebylo tak zábavné

Divadlo v Celetné se začátkem sezóny ohlásilo derniéry mnoha oblíbených představení, třeba Hamleta nebo hry Černé mlíko. A co je nahradí? Bude to stejně kvalitní? První letošní premiéra vypadá slibně. Jmenuje se Tattoo, hraje Divadelní spolek Kašpar a Spodina.

Toužili jste někdy po tetování? Nebo nějaké dokonce máte? Náš hrdina si to první nechal udělat už na střední a jeho sbírka se stále rozrůstá. Koneckonců on sám se živí jako umělec a k tomu jistě nějaká ta výstřednost patří. Dalším jeho poznávacím znamením je trochu zvrácený smysl pro humor. Občas tuhne krev v žilách…

Na počátku se ocitáme v titěrném kamrlíku jednoho zamilovaného páru kdesi v Německu. Jejich vcelku klidný večer přeruší návštěva spolužáka ze střední školy Tigera. Právě se vrátil z Ameriky. Během dvou let, co se neviděli, se z něj stal úspěšný umělec. Stále se však umí dobře pobavit, zvlášť pokud je po ruce láhev Absintu. V opilosti Lea Tigerovi slíbí, že pokud zemře, přijme jeho vycpané tělo a nikdy se ho nevzdá. A co si myslíte, že se za tři týdny přihodí? Ano, hádáte správně, Tiger tragicky zahyne.

Pozvolna se odhalují skutečné charaktery všech zúčastněných. Kdyby tělo prodali, tolik by vydělali, majitelka galerie a Ley sestra by to zařídila. A mrtvý se to přece nedozví. Nebo ano?

Autorem hry je Igor Bauersim, švýcar českého původu. Mezi jeho nejznámější hry patří Norway.Today, kterou Divadlo v Celetné uvedlo poprvé před sedmi lety. I ta je plná humoru a extrémních situací a to, že se stále hraje, jasně vypovídá o její kvalitě. I v inscenaci Tattoo vás osobitý vtip docela nadchne a pohltí. Ale i přes to, že se dobře bavíte, vám autor může předkládat náměty k zamyšlení nejen o přátelství, zradě a sexu, ale i o současném umění a jeho roli ve společnosti.

Ale i dobrý text lze snadno zabít nevhodným zpracováním, špatnými herci či jen místem uvedení. To naštěstí není tento případ. Herci se dokonale zhostili svých rolí a divák ani na okamžik nepochybuje o jejich pravosti. Největším překvapením pro mě byl Lukáš Langmajer v hlavní roli Tigera. Věřte, podobnost jmen s Jiřím Langmajerem není čistě náhodná. I Lukáš je výborný herec a role extravagantního umělce mu vyloženě sedla.

Celkové pojetí hry je sice moderní, skvěle využívá hudbu, světla i filmové projekce, přesto forma nepřevyšuje obsah, jak se často při jiných moderních představeních stává. Ani zde nechybí nahota, ale nijak se nevnucuje a není samoúčelná.

Na představení se podílely hned dva soubory. Jedním je Divadelní spolek Kašpar, který je hlavním tělesem působícím na scéně Divadla v Celetné. Tentokrát k sobě přizval i druhého hráče a tím byl Spolek divadelních nadšenců, zkráceně Spodina. Jejich hra bude uvedena nejen na pražské scéně, ale i v plzeňském Divadle Dialog.

Závěrečné hodnocení: Hra o umění a vztazích prošpikována originálním až provokujícím humorem navíc s báječnými herci a výbornou režií. Není co vytknout.

Jméno inscenace: Tattoo

Divadlo: Divadlo v Celetné (Spolek Kašpar a Spodina)

Režie: Jakub Zindulka

V hlavních rolích: Lea – Martina Prášilová; Tiger – Lukáš Langmajer; Fred – Tomáš Stolařík; Naomi – Olga Ženíšková; Alex – Michal Kern

Žánr: Komedie

Cena vstupenek: 290 Kč pro dospělé, 210 Kč pro studenty

Premiéra: 17. 9. 2010

Hodnocení: 90%

Foto: Archiv Divadla v Celetné

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...