Tetrachromati: Žijí mezi námi

Jaká je souvislost mezi tetrachromaty a barvoslepými? Mrkněte, možná mezi ně patříte i vy!

Taky si občas říkáte, jak to ta holka dělá, že vidí rozdíl mezi rumělkou a šarlatovou červenou, zatímco vy vidíte prostě jen červenou? Každý člověk je jiný, každá část každého člověka je jiná. Třeba takové oko.

To je orgán významný. Vděčíme mu za to, že nevrážíme do věcí a netápeme rukama ve tmě. (Tedy samozřejmě pokud není noc a zrovna nevypadne proud.) Život nám usnadňuje nejen prostorové vidění, ale i vnímání barev. Identifikujeme podle nich roční období, poznáme denní dobu, víme, že zelený povlak na jídle je plíseň a snáze od sebe odlišíme jednotlivé předměty.  

Všechno je otázkou čípků!

Většina lidí má v oku tři typy čípků. Každý druh čípků je citlivý na jinou část barevného spektra (tedy modrou, zelenou a červenou). Aby to ale nebylo tak nudné, čípky spolupracují, takže když se dají dohromady všechny tři typy, rozlišíme až jeden milion odstínů (ačkoli zdroje se v počtu rozcházejí). Barvocit se výrazně různí u každého člověka, navíc s přibývajícím věkem klesá.

8 % mužů a 0,5 % žen jsou barvoslepí.

Pak je tu každá dvoustá žena a každý třináctý muž, který je o některý druh čípků ochuzen. Tomu se říká barvoslepost. A jak jste správně postřehli, zatímco barvoslepých žen je jen 0,5 %, u můžu je to už 8 %.

Většina barvoslepých nepozná červenou od zelené, což se ukazuje jako problém na semaforech, takže tito lidé nemohou řídit. Jsou i barvoslepí, kteří tyto dvě barvy rozlišují, ale za nic na světě nepoznají rozdíl mezi žlutou a modrou.

Existují i tací, kterým chybí dva, nebo dokonce všechny tři druhy čípků. První případ je výjimečný, druhý takřka ojedinělý. Takový jedinec pak vidí svět v odstínech šedi.

Čípek navíc = velké plus

Existuje ještě jedna chyba v Matrixu, kde opět figurují čípky, ale svým majitelkám přináší velkou výhodu. Čas od času se stane, že se narodí žena, která má ne tři, ale hned čtyři druhy čípků! Stejný počet, jako mají ptáci a ryby. Mohlo by jít až o 12% žen. Ty namísto jednoho milionu odstínů jich vidí až sto milionů.

Až 12% žen vidí tetrachromaticky

U žádného muže se zatím tetrachromatismus, jak se této genetické mutaci říká, prokázat nepodařilo. Na druhou stranu, když vidím filmy Tima Burtona a jeho geniální barevné ladění, pochybuji o teorii, že muž nemůže vidět barvy stejně dobře nebo dokonce lépe než leckterá žena.

A jak že se vlastně tetrachromatismus prokazuje? Zdá se, že zatím neexistují žádné spolehlivé testy kromě těch genetických. Protože ještě není příliš probádán, pravděpodobně si budeme muset počkat, než se objeví testy v podobě kartiček s čísly, jako je tomu u barvosleposti.

 

A jak jste na tom s barvocitem vy? Pište nám pod článek nebo na náš Facebook!


Foto: freeimages.com

Podobné články