To musíte vidět! Kamery přenášejí zdarma a online zvířata až k vám domů!

Toužíte při procházce lesem zahlédnout srnku nebo kance a stále nic? Zapomeňte na to a sledujte zvířata v jejich vlastním prostředí kdykoliv z domova.

O co jde?

O tom, že kamery jsou mezi námi rozeseté téměř všude a snímají jak dopravu, tak i běžné dění v ulicích a jiných veřejných prostranstvích, není pochyb. Že jsou ale i takové, které člověku nabízí ojedinělý pohled do běžného dne lesní a jiné zvěře, ví už jen málokdo. Je jich několik, téměř po celém světě a zaznamenávají jak lesní zvířectvo, tak i například krásnou sovu pálenou nebo v současnosti zimní spánek medvědice se dvěma medvíďaty. A to zcela zdarma. Proto máte jedinečnou šanci vidět něco, co byste normálně jen tak neviděli, a předhánět se s přáteli o tom, komu se podařilo zahlédnout lepší kousek. Navíc takové mlaskání divočáků funguje skvělě jako kulisa k učení nebo jiné počítačové činnosti, což mám odzkoušeno na vlastní kůži.

Krmeliště prasat

Divoká prasata hodují.

Jedním z nejznámějších projektů je zimní krmeliště divokých prasat v Size v Estonsku. Tento sezónní přenos byl spuštěn již třetí rok, což svědčí o jeho úspěšnosti. Vždy kolem oběda ošetřovatelé snímané místo zasypou kukuřicí, jablky, obilím a jinými pochutinami a pak už jen čekáme na první strávníky. Ze začátku se objevují jen ptáčci a veverky, k večeru přicházejí stáda prasat a krmí se klidně i několik hodin, zrovna teď se jich tam pase šest a nahlas mlaskají. Krom divočáků můžete vidět i srnky, lišky a prý i medvídky mývalovité. Ty jsem bohužel zatím nespatřila, ale třeba budete mít to štěstí vy.

Orli

Kamery jsou velice kvalitní.

V Estonsku se nachází i krmeliště orlů, vybaveno oproti ostatním místům inteligentními kamerami, které automaticky zaznamenávají pohyb a podle toho přibližují a natáčí obraz. Orlům bývá předhozena potrava v podobě mršiny a ti se pak slétají a hodují. Díky špičkové moderní technologii můžeme vidět naprosté detaily. Obraz je velice kvalitní a máte pocit, jako byste sledovali dokumentární film. Jen škoda, že kamery fungují jen za světla.

Sova pálená

Krásná sova pálená v hnízdu.

Další atraktivitou je kamera přímo u hnízda sovy pálené v Californii. Milenecký pár sov nádherně ukazuje společné soužití zvířat. Většinu času tráví v hnízdu, kde se schovávají před horkým californským počasím. Když je u nás den, bývají na lovu. Někomu se poštěstí vidět i jejich hostinu, když například pan sova přinese své milé malého ježka jako zákusek nebo podobně. Jedná se o noční ptáky, ale u nás je kvůli jnému časovému pásmu doporučuji pozorovat ráno, nebo odpoledne, kdy mají noc, večer se už obvykle otáčí zády ke kameře. Budete-li mít štěstí, uvidíte, jak se k sobě roztomile tulí. Sledování vám mohou lehce znepříjemňovat mravenci pobíhající po kameře, ale není to tak zásadně zádrhel.

Mevědice s mláďaty

V doupěti kdesi v Americe si užívá čtyřletá medvědice Jewel se svými dvěma ročními mláďaty Fernem a Herbie zimní spánek. Vidět asi moc nebude, dokud nepřijde jaro a všichni tři nevyjdou vstříc teplejšímu počasí, ale i tak je to jedna z nejzajímavějších podívaných. Kde jinde se vám poštěstí vidět oddechující medvídky ve vlastní noře? A představte si to nadšení, kdybyste náhodou spatřili jejich probuzení.

Divoká země

Nesmíme zapomenout na ptáčky.

K dispozici jsou samozřejmě i jiné kamery. Snažila jsem se vyzdvihnout ty nejzajímavější, kde vám zaručuji, že něco uvidíte. Pokud jste náročnější, doporučuji si prohlédnout odkazy na videa na wildearth.tv nebo prohledat web. A jedno varování předem: sledování divokých zvířat je velice návykové, náročné na trpělivost a čas, ale stojí to za to! A hele, srnka! Loučím se s vámi a jdu ji pozorovat.

Zahlédnout můžete i plachou srnku.

 

Foto: sxc.hu

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...