TOP 6 VPN (virtuálních privátních sítí)

Zkratka VPN znamená virtuální privátní síť (virtual private network). Jedná se o připojení, které zamezí tomu, abyste byli na internetu vysledovatelní.
virtuální privátí síť

Zkratka VPN znamená virtuální privátní síť; anglicky virtual private network. Jedná se o připojení, které zamezí tomu, abyste byli na internetu vysledovatelní a aby kdokoliv dokázal zjistit vaši skutečnou polohu. Přispívá tím nejen celkové bezpečnosti prohlížení webu a udržení soukromí, ale také umožňuje zobrazit geograficky limitované služby, ať už z důvodu jen lokální dostupnosti či z důvodu státní cenzury. Ale pozor, v některých totalitních zemích, jako je například Čína, je obcházení informační bariéry pomocí VPN trestné. Rozhodně tudíž nedoporučujeme její používání, pokud zde budete na dovolené. V ČR a ve většině zbytku světa se ale jedná o zcela legální technologii.

A jak VPN funguje? Nejjednodušeji řečeno šifruje všechny informace, které přijímáte i odesíláte. Nejprve se data zašifrují ve vašem počítači přes VPN klienta. Následně se odesílají na VPN server, který je rozšifruje a předá cílovému místu. Stejně tak funguje v opačném směru. Skrývá tudíž osobní informace jak před vaším poskytovatelem internetu, tak před vámi navštěvovanou webovou stránkou. Oba tyto subjekty a další případní uživatelé internetu, kteří by vás chtěli sledovat, vidí jen IP adresu VPN serveru, nikoliv vaši skutečnou. Nikdo tak nezjistí, co na internetu děláte a odkud se připojujete. Dokonce si můžete vybrat z různých virtuálních lokalit. Při používání je důležitá důvěra v kvalitu služeb konkrétní VPN, že neumožní přístup k vašim datům třetí straně či že je jinak nezneužije. U spolehlivých služeb s dobrou reputací se ale není čeho obávat. Rozhodně s vašimi daty bude zacházet zodpovědněji než například Google nebo Facebook.

virtuální privátí síť

VPN služby mají celou řadu výhod, ale také určité zápory, které vás mohou při používání štvát. Tím hlavním je určitá pravděpodobnost pomalejšího chodu internetu. K tomu dochází jednoduše proto, že data tečou přes více serverů, jež jsou navíc poměrně vytížené. Rychlost se může u jednotlivých poskytovatelů značně lišit. Někdy dokonce ani nemusíte poznat rozdíl od běžného režimu. Dalším záporem je, že některé stránky už IP adresy VPNek znají a blokují je. Kvalitní služby však pravidelně své adresy mění a obvykle postačí přepnout na jiný jejich server. Poslední drobnou nevýhodou je, že u některých poskytovatelů nemusí být celková úroveň služeb na příliš dobré úrovni. Proto jsme pro vás připravili seznam spolehlivých a oblíbených VPN spolu se základními informacemi o jejich fungování.

CyberGhost VPN

První VPNka, na kterou se podíváme, obsazuje často ve srovnávacích žebříčkách první místo. My sice neřadíme služby podle žádného hodnocení, přesto jsme ji dali na horní příčku. Má totiž doopravdy co nabídnout. CyberGhost VPN vede v počtu serverů. Má jich více než 7 000 v nad 90ti zemích. O stabilní připojení a rychlost se nemusíte bát. Také se snadno dostanete k obsahu velkých společností, které IP adresy VPN služeb blokují. To v kombinaci s rychlostí dělá z CyberGhost VPN perfektní nástroj pro Netflix, jiné streamovací služby či sledování videí. Používat ji lze až na 7mi zařízení naráz.

Na CyberGhost VPN oceníte také přátelské prostředí a intuitivní používání. Dalším plusem je nízká cena. Funguje na různých operačních systémech od Windows, přes Mac či Linux, až po iOS nebo Android. V mobilních zařízeních služba nezvládne torrenty. U desktop verze to naopak není problém. Radost vám udělají různé vychytávky pro pohodlnější prohlížení internetu, jako je například blokování reklam.

VPN Cyber ghost recenze

Výborně si CyberGhost VPN vede i v bezpečnosti. Na všech svých serverech používá 256-bitové AES šifrování, což je stejný standard, jaký je využívaný armádami a vládními agenturami. Nabízí protokoly OpenVPN, WireGuard či IKEv2. Pro zvýšení bezpečnosti (a s překousnutím nižší rychlosti) lez využít připojení na Tor síť nebo speciální servery NoSpy umístěné v Rumunsku. Tato země nemá žádnou uzavřenou povinnost předávat vaše data různým vládním agenturám. Samotné registrované sídlo firmy CyberGhost VPN pak sídlí na ostrově Man, který navzdory obecné představě nepodléhá jurisdikci Spojeného království ani EU, tudíž jsou jeho zákony pro provoz privátní sítě jako stvořené.

NordVPN

Nord VPN mnozí znají díky reklamám na internetu. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších VPN služeb, což je pro důvěryhodnost vždy dobrá zpráva. Ve srovnání s konkurencí patří mezi cenovou střední třídu. Lze si ji vyzkoušet zdarma, abyste věděli, do čeho jdete. Anonymita je zajištěná již při nákupu – platit můžete mimo jiné také kryptoměnami a zadáváte jen e-mail, nikoliv žádné osobní údaje. Celé prostředí je lehce pochopitelné a ovládání intuitivní. Samozřejmě je tato VPN kompatibilní s mnoha operačními systémy jako Windows, Linux, iOS či Android. Používat ji můžete až na 6ti zařízení v jeden čas.

Virtuální privátní síť NordVPN má servery pro více než 60 zemínad 5 000 možnostmi připojení. Tím se řadí mezi velké poskytovatele anonymního surfování na internetu. S množstvím serverů oceníte možnost přidání mezi oblíbené, abyste je nemuseli vždy pracně dohledávat. NordVPN dokáže spolehlivě odblokovat i velké společnosti, jako je Netflix, Amazon Prime či BBC. V rámci rychlosti si rozhodně není na co stěžovat. Stream videa je zde zcela bez problémů, natož pak běžné brouzdání po webech.

Virtuální privátní síť NordVPN

V rámci bezpečnosti si taktéž vede tato VPN skvěle. Používá šifrování AES-256 a podporuje protokoly OpenVPN UDP, OpenVPN TCP a IKEv2/IPsec. Pro zvýšení soukromí se nabízí speciální funkce jako je Double VPN, Anti DDos nebo Onion Over VPN. Plusem je také schopnost blokovat otravné reklamy. Pro své pokročilé vlastnosti je NordVPN oblíbená nejen mezi lidmi, kteří se chtějí dostat k zahraničnímu zábavnému obsahu, ale i mezi novináři či aktivisty. Patří pod firmu Tefincom S.A. se sídlem v Panamě, což je země respektujíc internetové soukromí, nevyžadující shromažďování osobních údajů a nespolupracující se zahraničními zpravodajskými službami.

ExpressVPN

ExpressVPN patří mezi dražší služby. Přesto její cena odpovídá kvalitě a má zákazníkům rozhodně co nabídnout. Může se pochlubit 160 servery v nad 90ti zemích, na kterých se připojíte k více než 250 000 IP adresám. Vyzkoušení na prvních 30 dní je zdarma s možností storna bez udání důvodu. Stejně jako předchozí služba, ani ExpressVPN po vás nebude při nákupu chtít žádné osobní údaje. Postačí e-mail. Ačkoliv uživatelské prostředí není v češtině, během chvíle se v něm snadno zorientujete. VPNka bez problémů funguje na různých operačních systémech od Windows, přes Mac, až po iOS nebo Linux. Dle zvoleného tarifu ji spustíte na 4 až 8 zařízeních naráz.

Stejně jako ostatní velké služby, i ExpressVPN si dokáže spolehlivě poradit s odblokování různých stramovacích platforem, které se snaží anonymní IP adresy blokovat. Připojení je dostatečně rychlé pro jakoukoliv běžnou činnost na internetu. Dokonce si snadno a bez technologických znalostí dohledáte nejrychlejší server. Taktéž v rámci bezpečnosti si vede dobře. Šifrovaní probíhá přes protokoly SSL/TLS 256-bitové technologie. Zároveň pracuje se staršími protokoly L2PT a PPTP, což je dobré při komunikaci se staršími zařízeními. Dokáže vás odpojit od internetu v případě výpadku pro udržení soukromí a také spolupracuje s Torem. Jedinou drobnou nevýhodou je, že si neporadí s blokací reklam.

Virtuální privátní síť ExpressVPN recenze

Další věcí, za kterou si tato VPN zaslouží velkou pochvalu, je uživatelská podpora. Ta reaguje velmi rychle a ochotně vám se vším pomůže. ExpressVPN patří mezi jednu z nejstarších a nejoblíbenějších služeb pro anonymní prohlížení internetu. Informace o svých uživatelích neukládá a již z minulých let po žádosti Turecka o vydání protokolů je známo, že úřadům osobní data neposkytuje. ExpressVPN sídlí na Britských Panenských ostrovech, které nemají v zákonech povinnost předávat informace žádný dalším státům.

Tip

Zajímaví vás tyto tři velké VPN více? Podívejte se na srovnání a podrobné recenze na Testado.cz.

ProtonVPN

ProtonVPN patří k Proton Technologies, což je tvůrce ProtonMail – v současné době největší šifrované e-mailové pošty. Firma sídlí ve Švýcarsku, tudíž mimo předpisy EU, USA a jiných velkých států zapojených do sbírání dat. To všechno zní samo o sobě již velmi dobře, zvláště v kombinaci s tím, že za VPNkou stojí bývalí zaměstnanci CERNu a že se servery nacházejí v podzemním bývalém armádním útočišti. Už to napovídá, že se jedná o službu zaměřenou především na bezpečnost.

ProtonVPN má 1 250 serverů. Nabízí připojení P2P, Onion a nepořizuje žádné záznamy o vaší aktivitě. Zajímavostí je, že šifruje data několikanásobně a pracuje jen na protokolu OpenVPN a na žádném jiném. Jako důvod je uváděná minimalizace ohrožení osobních údajů. Pro udržení soukromí je dobrou zprávou, že se ProtonVPN rozhodl jít touto složitější cestou. Kupodivu to ani není příliš na úkor rychlosti.

Proton VPN recenze

Svižnost připojení se hodně liší podle toho, jaký máte tarif. U placených vás nebude nijak omezovat. Free verze, která je atraktivní pro mnoho nenáročných uživatelů, kteří nechtějí za VPN platit, sice není určená pro náročnější procesy, ale běžné prohlížení internetu zvládne bez zadrhávání. Pokud se rozhodnete pro placenou variantu, překvapí vás přijatelná cena. Navíc po zakoupení máte 60 dní na vyzkoušení s možností vrácení peněz – to je dvojnásobná lhůta v porovnání s většinou konkurence.

ProtonVPN prolomí blokování mnoha internetových služeb, byť větší VPNky jsou v tomto stále spolehlivější. Poradí si například s Netflixem, ale s BBC již může mít problémy. Funguje na různých operačních systémech – Windows, Mac, Linux, Android či iOS. V případě jakéhokoliv dotazu funguje podpora spolehlivě, avšak ne tak rychle.

Hide Me VPN

Hide Me patří malajské společnosti eVenture Limited. Malajsie je ideální lokalitou pro provoz VPN, protože její zákony přímo zakazují přenášet osobní údaje mimo toto území. Spolupráce s úřady jiných států je tak vyloučená. Firma dokonce zveřejňuje všechny doručené žádosti o vydání informací uživatelů. Žádná data samozřejmě třetí straně neposkytuje a dobrou zprávou je, že je ani neuchovává. Zajímavostí je, že autorem projektu je kybernetický bezpečností specialista, jehož práci ocenila i NASA.

Hide Me VPN je využitelná pro různé odblokování obsahu. Poradí si i s ochranou některých velkých steamovacích společností jako je Netflix. Například čínskou barikádu však obejít neumí. Hlavním zaměřením je zde maximální soukromí. Hide Me VPN podporuje mnoho protokolů jako PPTP, L2TP / IPsec, SoftEther, SSTP, OpenVPN či IKEv2. 256bitové šifrování je stejné, jaké používají vlády na pro svá citlivá data. V rámci rychlosti si tato VPNka vede průměrně. Rozhodně nepatří mezi nejrychlejší, ale pro běžné aktivity na internetu bude dostačující.

Hide Me VPN test a recenze

Stejně jako Proton, tak také Hide Me nabízí vedle placených programů free verzi pro méně náročné zákazníky. U ní najdete určité omezení například počtem dostupných serverů nebo jen jedním připojeným zařízením na každý účet, ale přesto je plnohodnotně použitelná. U placeného programu se nabízí více než 1 400 serverů ve více než 30 zemích pro až 5 připojených zařízení. Samozřejmě je zde záruka vrácení peněz během 30ti denní zkušební doby. Zákaznická podpora funguje dobře a svižně reaguje na dotazy uživatelů.

IPVanish

IPVanish zákazníkům nabídne více jak 850 serverů v 75 zemích po celém světě. Slušný počet 40 000 IP adres snižuje riziko blokace na velkých internetových stránkách. Zajímavostí v porovnání s většinou VPN je, že si můžete připojit neomezený počet zařízení na jeden účet. Samozřejmostí je garance vrácení peněz do 30 dní.

O zabezpečení vašich osobních údajů se na IPVanish stará šifrování SSL i TLS. VPN podporuje celou řadu protokolů včetně OpenVPN, PPTP a L2TP. Vybrat si můžete ze 128 nebo 256 bitového šifrování. První varianta je rychlejší a druhá zase poskytuje lepší ochranu. V případě výpadku vás dokáže IPVanish pro udržení bezpečnosti okamžitě odpojit od internetu. Zajímavou vychytávkou je možnost změny IP adresy v nastavených časových intervalech. Po technologické stránce není této VPN co vyčíst. Nutně však musíme zmínit, že firma má sídlo v USA, jejíž zákony nejsou k ochraně osobních údajů právě přátelské. Také byste měli vědět, že služba nepodporuje torrentování.

IPVanish virtuální privátní síť

IPVanish  je kompatibilní s více operačními systémy jako je Windows, Linux, IOS, Android nebo Mac. Potěší vás nesmírně jednoduchým ovládáním a přátelským uživatelským prostředním. Za pochvalu také stojí skvěle fungující uživatelská podpora, která běží 24 hodin 7 dní v týdnu. V rámci rychlosti připojení budou spokojení i náročnější zákazníci.


Tohle se zdá jako odborná a sofistikovaná věc, ale správná bezpečnost v online světě zas tak okrajová není. Už jste četli našich 7 nejlepších free antivirů? Navíc s rozvojem chytrých zařízení stále víc používáme i různé aplikace. Jestli jste počítačový a mobilní/appkový fanda, mohl by vás zaujmout i náš starší článek Nejlepší food appky na mobily, nebo 7 nejoblíbenějších aplikací na předpověď počasí.

Podobné články