Umění orientální diagnostiky

Naše tělo nikdy nelže. Podstupte se mnou cestu japonské diagnózy a třeba se dozvíte něco, co jste o sobě nevěděli.

Vítejte v ordinaci japonského léčitele Michia Kushiho! Pohodlně se usaďte a naprosto se uvolněte, protože terapie pohledem právě začíná. Možná léčitelům nevěříte a přiznám se, že já také ne. Vzpomínám si, když naposledy mé babičce léčitel řekl, že je naprosto zdravá, ale opak byl pravdou. Ani v mém případě nebyl moc přesný, a tak jsem na léčitelství zanevřela, avšak japonský životní styl a kultura asijských zemí je mi natolik blízká, že jsem se rozhodla opakovaně podstoupit tento experiment a přečíst knihu o orientální diagnóze.

Odborník ve své profesi

Michio Kushi je odborníkem na makrobiotickou stravu a angažuje se také na mezinárodním poli. Mezi jeho mírové snahy patří pokus o vytvoření celosvětového parlamentu. Zdá se, že Michio zná tajemství japonské dlouhověkosti, tak uvidíme, čím nás překvapí.

Tajemství japonské dlouhověkosti? Udělat si na jídlo čas a klid. 

Michio se odvolává na náboženské a kulturní tradice dávných i současných asijských kultur. Především se orientuje na Japonsko, odkud také pochází, ale zajímá se také o Koreu, Čínu a Indii. Pracuje se základním principem, který je založen na vzájemné rovnováze a ovlivňování jing a jangu (ženského a mužského principu). Tradiční černobílá monáda, která oba principy reprezentuje vychází z čínského taoismu.

Pohodlně se usaďte, začínáme!

Když usedám do černého koženého křesla, tak se hned na úvod dozvídám, že základními předpoklady, které mají vliv na naše zdraví jsou nejen dědičné faktory, ale také výživa matky v průběhu těhotenství, vlastní stravovací návyky, datum a místo početí a pochopitelně také společenské a kulturní vlivy.

Cítit se fit a svěží? Jednoduché!

Lehce se pousměji a Michio si všímá krusty v pravém koutku mých úst. To svědčí o problémech s trávicí soustavou, konkrétně se jedná o potíže s dvanácterníkem. Jakékoliv neduhy, které se objevují v oblasti úst jsou prý spojeny se špatnými stravovacími návyky.

Řezáky, špičáky, premoláry a stoličky

Jistě jste si všimli, že zuby se vám kazí symetricky. Pokud máte plomby, a to myslím, že většina populace jich má více než dost, tak si můžete povšimnout jisté pravidelnosti v kazivosti zubů. Máte-li kaz na předposlední stoličce zprava v horní čelisti, tak v blízké době očekávejte kaz na předposlední stoličce zleva nebo na předposlední stoličce zprava, ale na spodním patře. Kaz na zubech opět vypovídá o oslabení určité soustavy. V případě zvýšené kazivosti stoliček opět hovoříme o potížích s trávicí soustavou. Kaz na řezácích značí komplikace v dýchací nebo oběhové soustavě. Premoláry jsou kritickými body pro vylučovací soustavu. Pokud vás trápí játra, žlučník, slezina nebo žaludek, tak očekávejte, že vám brzy vypadne nějaký ten špičák.

Oblast úst vypovídá o stavu trávicí soustavy.

Když už hovoříme o špičáku, tak dle Michia Kushiho špičatý jazyk vypovídá o útočné a agresivní povaze dotyčné osoby. Ženy s nízce položenou bradou jsou zase kokety. Takovou koketou by mohla být i Mona Lisa. Lidé s odstávajícíma ušima jsou skeptičtí a podezřívavými. Hodně vyvinuté nosní nozdry vypovídají o kuráži člověka, ale zároveň jsou indikátorem stavu průdušek.

Plivat krev

Současnou populaci sužují potíže spojené se zvýšenou krvácivostí dásní, což podobně jako u námořníků znamená nedostatek vitamínu C. Námořníci pak trpěli kurdějemi, my pliveme krev při každém čištění zubu.

Kromě tradičního způsobu věštění pomocí čáry života, kterou máme vyrýsovanou na dlani, mi doktor Kushi prozrazuje, že dalším ukazatelem dlouhověkosti je délka obočí. Pokud je navíc obočí prostoupeno mezerami a místy obočí opravdu chybí, tak můžeme usuzovat, že daný člověk prodělal v životě nějakou vážnější nemoc.

Oči jsou cesta do duše

Doktor Michio Kushi zastává názor, že z očí lze vyčíst všechno. Váčky pod očima signalizují sníženou funkci ledvin. Řasy, které se stáčejí dovnitř zase u žen způsobují bolestivou nebo nepravidelnou menstruací. U některých lidí můžeme pozorovat horní nebo dolní sanpaku, což znamená, že oční bulva je abnormálně vysoko nebo nízko. Kushi si všímá zajímavého poznatku, že sanpuku je často typické pro různé kriminální živly. Jmenujme některé známé osobnosti například Adolfa Hitlera, Julia Caesara nebo zavražděného amerického prezidenta J.F. Kennedyho.

Oči jsou cestou do nitra člověka.

Obecně platí, že levá strana je pod dominantním vlivem otce a naopak pravá strana dítěte je v kompetenci jeho matky. Stravování matky v průběhu těhotenství má přímé dopady na zdraví dítěte. Delší prsty na nohou než je palec odkazují na dietu, kterou matka v těhotenství držela. Všelijaká mateřská znaménka na těle jsou dokladem prodělané nemoci v průběhu těhotenství. Matky, které braly drogy poškodily nejen své dítě, které má pak dobře rozeznatelné ,,žabí“ blanky mezi prsty, ale také sami sebe.

Pozor zelená! Stop!

Jakmile má vaše tvář zelený nádech, tak je zle. Zelená je zlo! Ať už se objeví kdekoliv, tak se může jednat o rakovinu. Žilnaté spánky a čelo odpovídá nadbytku alkoholu nebo léků, což vyvolává nadměrný oběh lymfy.

Čerstvé potraviny jsou základem správné výživy.

Michio bere do rukou mé ruce a prohlíží si stav nehtů. Poukazuje na bílé tečky, které se na nich místy vyskytují. Nehet roste šest měsíců a pokud konzumujeme příliš mnoho cukru, tak to projeví právě v podobě bílých teček. Lupy a rozštěpené konečky prstů jsou výsledkem přejídání. Závěrem prohlídky dodává, že ochlupení je přirozeným stavem. Vousy a knír u muže je navíc dokladem správného fungování pohlavních orgánů a také vyjádřením zdravého sexuálního apetitu. Naopak u ženy vousy značí nesrovnatelnosti v reprodukčních orgánech.

 

Chcete se dozvědět více o svém těle? Přečtěte si zajímavou knihu od japonského odborníka Michia Kushiho a prozraďte nám na Facebooku, co jste se o sobě ještě dozvěděli.

 

Michio Kushi – Umění orientální diagnostiky. 1. vyd. Praha: Ikar, 2013. ISBN 978-80-249-2203-4.


Foto: photl.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...