Volba: kniha, která vás donutí zamyslet se nad budoucností

Uvažovali jste už někdy nad tím, jaké by to bylo, kdyby žádná budoucnost neexistovala?

Pokud chce začínající autor prorazit, musí jeho literární debut splňovat několik stanovisek. Jakub Trpiš splnil snad všechny. Jeho prvotina Volba se vyjadřuje k aktuálním společenským tématům, její poutavý děj čtenáře pohltí a donutí ho přemýšlet. Vsaďte se, že o téhle knize ještě uslyšíte.

Přebal knihy VolbaHlavním hrdina Tomáš Jedlička se potýká s problémy, které zná každý smrtelník – neshody s kolegy v práci, finanční problémy a taky si uvědomí, že se svou ženou Eliškou není šťastný. Marně přemýšlí nad smyslem svého života. Každou noc se mu navíc zdají sny z budoucnosti, v nichž lidé žijí jako krysy pod zemí, zatímco na povrchu zuří jaderná válka.  

Depresivní nálada ho opustí v okamžiku, kdy se seznámí s podivínským Kohlem, náruživým milovníkem marihuany. Kohl mu ukáže, jak být šťastným a lepším člověkem. Při společných sezeních se mění Tomášovo vidění světa, mnohem více naslouchá své duši, energii čerpá při meditacích.

Později Tomáš potkává partu lidí, která se pokusí zvrátit to, kam dnešní společnost směřuje. Společnými silami se snaží, aby se Tomášovy sny nestaly realitou.

Nezařaditelná kniha?

Musím říct, že jsem se ještě nesetkala s knihou, která by byla žánrově téměř nezařaditelná. Při čtení totiž budete mít pocit, jakoby se autor nemohl rozhodnou, jaký žánr vlastně napíše. V knize se prolínají prvky duchovní literatury, sci-fi, detektivky a občas zavání i červenou knihovnou.

Knihu lze chápat jako jakési memento pro celé lidstvo. Autor svým čtenářům ukazuje, jak by se mohla světová společenská situace vyvinout, pokud budou lidé k současným problémům lhostejní. Citlivější jedince by dokonce mohla při čtení pasáží, ve kterých autor líčí hrůznou budoucnost, přepadnout silná deprese.

Šestadvacetiletý Jakub trpiš a jeho literární debut

Svým literárním debutem chtěl Jakub Trpiš předat čtenářům své poselství a ukázat jim, že v každém z nás se skrývá „to dobré“. Musíme to v sobě však sami objevit.

Pokud rádi čtete knihy Paula Coelha, mohla by se vám Volba líbit. Po knize by určitě měli sáhnout všichni ti, kteří se zajímají o duchovno a kterým není budoucnost světa lhostejná. Dejte autorovi šanci, uvidíte, že vás dokáže překvapit.

Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji objednat zde.

Zaujal vás článek a vyrazíte si půjčit či koupit Volbu? Nebo jste již knihu četli, jaký je váš nazor na ni? Diskutujte s námi na našem facebooku!

Foto: greencorfu.com, uspesne.eu, facebook.com.

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...