Vyšinutí Michaela Katze Krefelda: S preparátory se nekamaraďte

Sériový vrah typu Normana Batese, hrdina-policajt se sebedestruktivními sklony, pochmurné skandinávské metropole a mnohé další ve skvělém krimi.

Člověk nemůže pořád číst Kafku nebo Kunderu. Když je celý den v práci, pak musí nakoupit, uvařit a uklidit, je rád, když má ještě před půlnocí čas sáhnout alespoň po detektivce. V tuto noční dobu po náročném dni hrozí však každou chvíli usnutí. Proto je nutné vybrat knihu, která vám v tom zabrání.

Vyšinutí od dánského autora Michaela Katze Krefelda bude pro tento účel to pravé. Hlavní hrdina, policista na služební dovolené přezdívaný Havran, dělá čest svému národu – pije totiž jak Dán. Na rozdíl od většiny jeho krajanů má k tomu však dobrý důvod. Jeho ženu brutálně zavraždili a pachatel zůstává nepolapen.

Policajt topící svůj splín v chlastu

Jak by čtenář mohl očekávat, hlavním tématem knihy však nebude slídění po vrahovi Havranovy ženy, děj se bude ubírat jinou cestou. Barman v Havranově oblíbeném večerním klubu – Modré vydře – jej požádá o pomoc při vypátrání Máši, zmizelé dcery jeho známé. Tato žádost a také návštěva Havranovy zesnulé ženy při jednom z jeho četných delirií tremens rázem učiní z této chodící trosky amerického hrdinu čelícího veškerému zlu jen svými pěstmi.

Kdyby zůstalo jen u zvířat.Stopy Havrana zavedou až do Švédska, kde v tu dobu plní titulní listy tamějších novin články o sériovém vrahovi prostitutek. Pátrání postupně graduje a přivádí Havrana do švédského podsvětí plného mafie nejhoršího kalibru, obchodu s bílým masem i zkorumpované policie.

Vrah s neobvyklým koníčkem

Kniha je rozdělena do třech časoprostorových linek. Jedna z nich sleduje osudy Máši, která se nedobrovolně stává prostitutkou. Její příběh je prokládán úryvky z deníku, který si píše. Text se tak stává pro čtenáře zajímavějším a více věrohodným.

Druhá linka zaznamenává osud Havrana, jehož příběh by se dal matematicky zakreslit dokonalou parabolou (odshora dolů a pak zase pěkně nahoru). Třetí pásmo je věnováno vrahovi prostitutek, jehož vášní je preparování (nejen) živočichů. Od nechvalně známého Normana BateseHitchcockova Psycha už instinktivně tušíme, že od preparátorů bychom se měli držet v uctivé vzdálenosti. Tato kniha je toho důkazem. Navíc náš vrah, stejně jako Norman, začínal svou kariéru u své matky.

Napětí, něha i humor

Tyto tři pásma se v knize prolínají a postupně se doplňují, až nakonec splynou v jedno. Krefeld zakončil svůj příběh poněkud nevěrohodně, ale o to víc sympaticky.

Radši dejte přednost mírumilovnému vyšívání.Krefeld svůj román polidštil o několik komických i dojemných situací. Navíc je znalcem lidské povahy. Všechny postavy působí psychologicky věrohodně. Citově vyprahlá Máša i poněkud rezignovaný, neodbytný Havran, který nabírá druhý dech. V této knize prostě autor použil všechny dostupné prostředky, jak získat čtenáře na svou stranu.

Kdo patří k vašim oblíbeným autorům severské krimi?

Michael Katz Krefeld – Vyšinutí, přeložila: Markéta Cmíralová, Praha, Litomyšl: Paseka, 2014. 328 s. . ISBN 978-80-7432-430-7

Foto: deviantart.com/Mad-Taxidermist, deviantart.com/cellar-fcp, deviantart.com/Zuggamasta

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...