Whoop-de-doo, erotické pomůcky, které „řádí“

Rozhovor s Annou Marešovou, vítězkou Národní ceny za design, jež zvítězila se svým lechtivým tématem.

Když jsem se poprvé doslechla o práci mladé úspěšné designérky Anny Marešové, byla jsem velice překvapena tématem, do kterého se bez ostychu pustila. Jen málokdo si dokáže představit, že na veřejnosti mluví o erotických pomůckách, které se běžně skrývají za neprůhledným sklem v sex-shopech. Jakési tabu, o kterém se nemluví. Kdo by si však pomyslel, že někdo tento námět vezme a zpracuje s takovou bravurností jako plnohodnotné téma své diplomové práce a ještě sklidí takový úspěch.

Skvěle pojaté a hravé pomůcky, které se líbí a zaujmou na první pohled, aniž byste věděli, na co se díváte. Po minutách zkoumání zjistíte, že před sebou vidíte venušiny kuličky či vibrátor. Kontroverzní a nevídané pomůcky, které díky své čistotě a praktičnosti můžete zařadit mezi denní spotřebiče. Slečna Anna se již v minulosti prosadila se svojí bakalářskou prací, kdy navrhla tramvaj pro Prahu, ale byly to právě pomůcky Whoop-de-doo, jak je nazvala, které získaly Národní cenu a zájem o jejich výrobu a propagaci mají nejen tuzemští výrobci.

Proč Anna Marešová zvolila takový název erotických pomůcek a spoustu dalších informací se dozvíte v následujícím rozhovoru!

 Erotické pomůcky Whoop-de-doo

Vaše erotické pomůcky měly nemalý úspěch nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Co Vás poprvé přivedlo k myšlence, že se budete zajímat designem a představila jste si někdy, že byste se jako designérka mohla prosadit zrovna s takto lechtivým námětem?


První myšlenky se určitě vztahovaly k tomu, jak u nás působí celý „erotický průmysl“. Kolikrát jsem přemýšlela, že by se i erotické pomůcky daly navrhnout jako čistý a něžný produkt, ale rozhodně mě v tu chvíli nenapadlo, že bych to mohla dělat jako diplomovou práci.

 

Když jste začala realizovat svůj projekt s erotickými pomůckami Whoop-de-doo, dostala jste se někdy do situace, kdy Vás něco přivedlo do rozpaků?


No, ze začátku jsem byla asi trochu rozpačitá, ale v momentě, kdy jsem se tím začala zabývat v rámci studia na škole, už jsem k tomu zaujala jiný postoj a vůbec mi to nevadilo. Byl to výzkum. Spíš byli rozpačití lidé okolo mě.

 

Kdo Vás nejvíce podporoval a naopak odrazoval?


Myslím, že byly spíš podpůrné reakce. Občas se to někomu nezdálo, ale víc reakcí bylo těch pozitivních. Velká podpora přišla od mých kamarádů a spolužáků. Někteří, například Sergej Kuckir, mi hodně pomáhali při výrobě modelů. Bez nich bych to nezvládla.

 

Co byste kvalifikovala jako nejobtížnější realizační prvek své práce?


Možná právě tu výrobu modelů, kdy jsme simulovali průmyslovou výrobu. A odlévání silikonu do forem není úplně jednoduchý proces, když to děláte doma.

 

Který z produktů máte nejraději a proč?


Nejradši z té sady mám venušiny kuličky. Fungují na skvělém principu, známém už 500 let před naším letopočtem. A taky mám nejradši tu nejmenší krabičku.

 

Měla jste někdy pochyby o výběru své diplomové práce? 


Měla a velké. Například loni o vánocích jsem se proklínala, co jsem si to vymyslela za šílenost. Byla jsem ve stádiu, kdy jsem měla hotovou rešerši a měla jsem pocit, že moje práce je naprosto mimo a zbytečná…

 Erotické pomůcky Whoop-de-doo

Mohla byste našim čtenářům popsat několika slovy, co se skrývá pod hravým názvem Whoop-de-doo a proč zrovna on?


Chtěla jsem název, který by se i významově hodil k tomuto produktu a taky aby hezky zněl. „Řádit“ se celkem hodí, ne?

 

Kde všude jste brala inspiraci nejen z estetického hlediska a z jakého důvodu jste zvolila tak čistý design?


Já se zaměřila hlavně na hygienu a ergonomii a ten design postupně vyplynul. Mám ráda, když jsou užitné věci – produkty, jasně definované, bez zbytečností.

 

Jak jste reagovala poprvé na úspěch spojený s Národní cenou?


Byla jsem hodně překvapená, fakt jsem to nečekala. A pak přišla radost. A měla jsem radost i z toho, že spolužáci mi to přejí, to byl skvělej pocit.

 Erotické pomůcky Whoop-de-doo

Děkujeme za rozhovor!

Nezbývá už nic jiného, než popřát mnoho dalších úspěchů a doufat, že nás slečna Anna překvapí s dalšími novými nápady.

 

Znáte tyto erotické pomůcky? Piště nám své názory do komentářů pod článek nebo na facebook!

 

Foto: Kristina Hrabetová, Adam Dvorak

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...