Jane Austen netřeba představovat. Není snad člověka, který by alespoň zběžně neznal její nejslavnější díla Rozum a cit, Emma či nejslavnější dílo Pýcha a předsudek. Všechna její díla jsou typická svým vytříbeným jazykem a láskou jakožto ústředním motivem. Jane píše své romány v dobách, kdy v literatuře dominují muži. Zajímá se o lidské osudy a dokonce si ve společnosti zapisuje na útržky papíru dialogy lidí a následně je využívá pro svou tvorbu. Jane Austen začíná psát již v 15 letech pro rodinný okruh. Svá díla vydává anonymně, se jménem jsou vydávána až po její smrti. Kdo by to byl řekl, že tato zakladatelka moderního rodinného anglického románu žila velmi nespolečenským životem, nikdy se neprovdala a téměř celý svůj život žila se sestrou a matkou.
Píše se 18. července roku 1817 a jedenačtyřicetiletá Jane Austen vydechne naposledy. Příčina smrti není známa, ale předpokládá se, že zemřela na rakovinu nebo Addisonovu nemoc (špatná funkce nadledvinek). Takto by to zřejmě zůstalo, kdyby se Lindsay Ashford nezačala smrtí Jane více zabývat. Tato britská novinářka a autorka mnoha detektivek se rozhodla napsat svou novou knihu v kraji, kde Jane Austen žila, a proto se zde na nějaký čas přestěhovala. Ke své tvorbě potřebuje klidné místo a nachází jej v knihovně Edwarda Austena – bratra slavné spisovatelky. Právě zde je uložena korespondence slavné literátky. Když do ní Lindsay nahlédne, nedokáže z hlavy dostat větu, kterou zde přečte: ,,Je mi mnohem lépe a začínám vypadat zdravěji, předtím to bylo opravdu zlé. Měla jsem černou, bílou a jiné nezdravé barvy.“ Na základě této věty Lindsay, znalá forenzních technik, usuzuje, že se rozhodně nejednalo o nemoc, nýbrž o otravu arzenikem! Proto podrobně prozkoumá veškeré záznamy, které zmiňují příznaky Janiny nemoci. Nakonec dochází k závěru, že její příznaky a příznaky otravy arzenikem se až neuvěřitelně shodují. Nabízí se otázka, proč se na tento fakt za dvě stě let nepřišlo. Lidsay Ashford v tom má jasno. Tvrdí, že badatelé, kteří se životem a smrtí Jane zabývali, neměli znalosti z chemie právě jako ona.
Přes tyto nové důkazy je však velmi nepravděpodobné, že by se smrtí Jane Austen někdo znova zabýval a že by byla objasněna. Bylo by totiž nutné její ostatky exhumovat a je jasné, že lidé by byli tímto velmi nepietním aktem pobouřeni. Diagnóza smrti jedné z nejznámějších autorek píšící o osudech žen tak asi zůstane navždy neobjasněna.
Je Jane Austen vaší oblíbenou autorkou? Jaká je vaše nejoblíbenější kniha? Napište nám na náš Facebook.
Foto: Wikipedia.org