Zamilovaní umělci – slavné dvojice

Osudová láska se stala inspirací mnohým umělcům. Bez ní by nebyli takoví, jak je známe. Podívejte se, kdo ovlivnil třeba takového K. H. Máchu.

Karel Hynek Mácha a Eleonora Šomková

Hořkosladký je příběh nejslavnějšího českého romantikabásníka, jehož si smrt vzala v šestadvaceti letech. Přesto jsou on a jeho snoubenka pokládáni za osudovou dvojici české literatury. Potkali se roku 1833, když Máchovi bylo dvacet tři let. Jejich vztah trval tři roky, do Máchovy smrti. Zemřel tři týdny před svou svatbou a patnáct dní po narození syna – Ludvíka.  Vztah s milovanou Lori, jak jí říkal, si Mácha zapisoval do intimního deníku. Popisoval v něm nejenom své zvrhlé choutky, ale projevoval se v něm i jako velmi agresivní a žárlivý milenec. Dokonce Lori obviňoval z nevěry a z toho, že je Ludvík levoboček. Právě jeho neobjasněná smrt mu zajistila povědomí romantického básníka, kdo ví, jak by tomu bylo, kdyby se dožil stáří.

Mácha podle Jana Vilímka a filmový Mácha.

Amadeo Modigliani a Jeanne Hébuterne

Další umělec, jehož život nebyl příliš dlouhý. Zemřel ve třiceti sedmi letech na tuberkulózu. Jeho milující žena ho o několik dnů později následovala. Přestože byla těhotná, vyskočila z pátého patra a spáchala sebevraždu, její srdce nesneslo takovou bolest. Jeanne nebyla jeho první láskou. Modiglianiho provází dlouhá minulost plná drog, žen a promiskuity. Přesto až Jeanne, devatenáctiletá studentka umění, s kterou se seznámil roku 1917, byla ona osudová žena. Žena, jež se objevuje na mnoha Modiglianových plátnech. Její rodiče ji kvůli vztahu s věčně opilým židovským malířem téměř vydědili z domu, přesto se ho nevzdala. Nyní jsou pochováni na pařížském hřbitově Père Lachaise. O Modiglianovi byl taktéž natočen biografický film s jednoduchým názvem – Modigliani.

Jeanne a Modigliani.

Frida Kahlo a Diego Rivera

Slavná mexická malířka neměla svůj život lehký. V dětství onemocněla obrnou, pár let na to havarovala v autobusu a po celý život si nesla bolestivé následky. Z její nevítané situace ji dostala malba naivních barevných obrazů, většinou autoportrétů a v roce 1928 láska k o dvacet let staršímu Diegovi, pozdějšímu manželovi. Oba byli aktivními členy Komunistické strany. Jejich manželství muselo být opravdu bouřlivé, jelikož přetrvalo časté nevěry, lesbické avantýry Fridy, rozvod a druhý sňatek. Známí byli také jako vyznavači oddělených ložnic. Frida zemřela ve čtyřiceti sedmi letech. Její urna je vystavena v bývalém domě manželů. Diego se ke smrti Fridy vyjádřil slovy: „Den, kdy Frida zemřela, byl pro mě nejtragičtější ze všech.“ O životě Fridy byl natočen film s jasným názvem: Frida.

Frida a Diego.

John Lennon a Yoko Ono

Tak tohle je snad nejznámější umělecká dvojice. Tehdy ženatý John Lennon a tehdy vdaná Yoko Ono zahořeli láskou. K sobě je lákalo pouto k drogám, muzice a extravagantnímu životu. Jako manželé na líbánkách dovolili novinářům hledět do jejich manželské postele po celý týden. Po čtyřech letech manželství začal John s aférkami, kterým dominovala mlaďounká asistentka. Yoko Johnovy zálety tolerovala a vracela mu stejnou měrou. Přesto došlo ke krizi a pár se rozešel. Následně Yoko vzala Lennona zpět a počala s ním dítě. John pro Yoko v tu dobu složil hned několik písní. Jejich vztah se zdál téměř ideální, až do osudného dne roku 1980, kdy se John Lennon stal obětí atentátu. Duševně nemocný Mark David Chapman ho pětkrát postřelil. Pár hodin poté, co se mu John podepsal na své autogramiádě. John Lennon při převozu do nemocnice vykrvácel. Yoko Ono žije dodnes v Dakota House.

John Lennon a Yoko Ono týden v posteli.

Slavných párů by se našlo v průřezu historie několik. Od literátů přes hudebníky až po herce. Mnohdy by si zasloužili stejnou slávu jako nereální Romeo a Julie, Petr a Lucie nebo Tristan a Izolda. Kdo je pro vás ten osudový, inspirativní pár v umělecké branži?

 

Foto: Wikipedia.cz, YouTube.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...