Zdeněk Svěrák: Po strništi bos

Očekávaná knižní novinka, která stojí za přečtení!

V pořadí třetí povídková kniha oblíbeného herce, scénaristy a především spisovatele Zdeňka Svěráka je jako pohlazení. Laskavé vzpomínky na dětství vykouzlí úsměvy na rtech, ale i překvapí. Období Protektorátu Čechy a Morava, ve kterém autor prožil klukovská léta, dává příběhu strhující charakter. Pohledy dětskýma očima na válkou poznamené roky jsou skoro raritou, také proto je příběh tolik skvostný. Nabízí se otázka, zda jsou ojedinělé příběhy autorovy vlastní. Jsou i nejsou. Ale jak sám Svěrák říká, vy byste neměli poznat, který je který.

První dojmy

Při otevření knížky na mě hned na prvních stránkách vybafla“ desetikoruna. Tedy přesněji řečeno papírová zmenšenina česko-německého platidla Protektorátu Čechy a Morava. Byť jsem na začátku neměla nejmenší potuchy, co peníz symbolizuje, příjemně mě potěšil. Po otočení dalšího listu mé oči utíkaly k obrázkům a po přečtení sotva pár řádků jsem si říkala, jak je ta kniha ohromně milá!

Začetla jsem se, teď už není cesty zpět

Po strništi bos.Chlapec Eda, hlavní hrdina, Pražák, se musí se svými rodiči přestěhovat na venkov. Osmiletý kluk jako by se ocitnul v novém světě. Jiný kraj, jiný mrav. Jiní, noví kamarádi. Eda se vydává tváří v tvář novým dobrodružstvím. Ten příběh znáte z Obecné školy. Kluk, co je tu na tom světě jako náhradník, protože jeho nebožtík bráška šlápnul na hřebík. Rodiče se o něho bojí, víc než je zdrávo, a on se bojí taky. Stojí před ním nelehký úkol. Přestat se bát, prosadit se, stát se statečným, zkrátka projít po strništi bos. Do cesty se mu staví nemilé překážky, třeba rváč Škaloud, který si nakonec vyprosí pořádnou nakládačku. Eda už  není žádný pitomý Pražák. Uhrane ho Míla Košťálová, ta co nosí modré kalhotky. A právě proto je v knize vložena bankovka s obrázkem copaté holčičky. Edovi se moc líbí, připomíná mu Mílu. Knihu neprovází jen úsměvné zážitky, ale dalo by se říct, že i dětská traumata, která si člověk s sebou nese celý život. A tak se stalo, že Eda jednou prásknul tatínka, že poslouchá Londýn. Maminka mu k tomu všemu bez servítek vynadala, že jestli tatínka zavřou a popraví, má to na svědomí. To se pak dítěti neusíná snadno. Knížka je to útlá. Tak na jeden večer. Jeden moc pěkný večer.

Knihu vydává nakladatelství Fragment. Ilustrace, pro které se snad ani nehodí jiné slova než milé a dětské namaloval Jaroslav Weigel. Pan Svěrák prozradil, že se můžeme těšit na filmové zpracování knihy. Ujme se toho jeho syn Jan Svěrák.

 

Přečtete si Po strništi bos? Napište nám na náš Facebook!

 

Zdeněk Svěrák –  Po strništi bos. 1 vyd. Praha: Fragment, 2013. 96 s. ISBN: 978-80-253-1820-1


Foto: fragment.cz, zdenek-sverak.cz

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...