Život Johna Steinbecka

Jaký byl klasik světové literatury, po němž byl pojmenován dokonce i mořský živočich?

Přestože byl jeho otec Němec a matka irské národnosti, je John Steinbeck neodmyslitelně spjat s Kalifornií, domovinou jeho i jeho tří sester. Děti musely od narození tvrdě pracovat. Tuto školu života John zužitkoval ve svých povoláních i románech. Opravdovou školou jeho života se stala Stanfordova univerzita, která mu poskytla potřebné vzdělání. Jeho obrovský zájem o historii, literaturu a biologii však postupně opadl, několikrát studium přeruil a potloukal se životem. Pracoval na zemědělské farmě, rančích, stavěl silnice. Nakonec se rozhodl školu definitivně opustit a vydat se na dráhu spisovatele.

Těžké začátky

John začíná psát nejrůznější prózy a básně do celé řady časopisů, ale velký úspěch nesklízí. Rozhodne se tedy přestěhovat do New Yorku a živit se jako reportér, ale ani tento počin ovoce nepřináší. Naštěstí, podobně jako Jack London, je fyzicky zdatný a zvládne takřka kteroukoliv práci. V tomto období života se živí jako zedník, námořník na parníku, nebo dělník v továrně na rybí konzervy.

Ženy, ženy a zase ty ženy

Protože ho práce nebaví, stěhuje se zpátky do Salinas v Kalifornii, kde se stará o své nemocné rodiče. Potkává dívku jménem Carol, která se stane jeho ženou. Manželství však nemá dlouhé trvání. John potkává druhou ženu svého života – Gwyndolyn Conger. S tou má dva syny. Bohužel i toto manželství končí, důvodem je nejspíš Johnova posedlost prací a uzavřenost. Elaine Anderson Scott,  je jméno jeho třetí a poslední manželky. S touto ženou se John přestěhuje zpátky do New Yorku. Zdá se to jako skvělý tah, spřátelí se zde dokonce s prezidentem J. F. Kennedym i L. B. Johnsonem. Ve městě, které nikdy nespí, zesnul roku 1968.

Steinbeck zapaluje cigaretu své manželce Elaine.

Dílo

Autorovou prvotinou se stal Pohár zlata (1929). Prvního úspěchu Steinbeck dosáhl ale až roku 1935 novelou Pláň Tortilla, která byla zfilmována. Jedna z nejznámějších Steinbeckových knih vůbec – O myších a lidech, jež pojednává o podivném vztahu mezi dvěma dělníky, byla zfilmována i zdramatizována. Americkou klasikou se stal román Hrozny hněvu (1939). V průběhu druhé světové války pak napsal pár děl s touto tématikou. Kupříkladu Měsíc padá nebo Svrhněte bomby. Poválečná tvorba se u Steinbecka nese v sentimentálním duchu, patří sem Toulavý autobus nebo Na plechárně. V roce 1952 konečně vychází románová kronika Na východ od ráje, jež je inspirována biblickým motivem – životem bratrů Kaina a Ábela. Známá je filmová adaptace s neuvěřitelným Jamesem Deanem, kterou roku 1955 natočil Elia Kazan.

Ocenění

John Steinbeck se dočkal i několika prestižních ocenění. Za román Hrozny hněvu obdržel prestižní Pulitzerovu cenu a ocenění National Book Award. V roce 1962, kdy mimo jiné napsal populární Toulky s Charleym, mu byla udělena Nobelova cena. Jméno John Steinbeck bylo, je a bude jedno z těch největších mezi autory světové literatury.

Četli jste některé z knih tohoto autora?

Foto: Wikipedia.org

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...