13 nejlepších optických klamů, které vás zmátnou

Chcete nachytat své spolužáky nebo přátele? Nebo si jen chcete procvičit mozek? Podívejte se na 13 nejlepších optických iluzí!
nejlepší optické klamy

Každý z vás určitě zná nějaký optický klam. Setkáváme se s nimi docela často v knihách, na internetu, ale i v běžném životě. Řada optických iluzí tvarů, barev, perspektivy nebo pohybu koluje sociálními sítěmi a překvapuje spousty lidí. Co je optická iluze a proč vzniká?

Optický klam je matoucí vnímání reality. Naše oči snímají nějaký obrázek, ale náš mozek ho vnímá jinak a tím nás pěkně zmate. Nejčastěji se můžeme setkat s iluzí tvaru, barvy, perspektivy, pohybu, ale také s dvojsmyslnými obrázky nebo nereálnými obrazci. Zjisti, proč vidíme optické klamy.

Pojďme se podívat na 13 nejlepších optických iluzí, které zmatou i vás.

1.    Penroseův trojúhelník

Vidíte trojúhelník nebo snad něco jiného? Penroseův trojúhelník je grafický paradox, který se poprvé objevil v roce 1934 v díle Oscara Reutersvärda a po druhé v roce 1954 v díle nizozemského grafika M. C. Eschera. Je unikátní tím, že ukazuje tři trámy, které jsou vzájemně spojené v pravých úhlech, a přesto tvoří trojúhelník. Ze školy však víme, že to není možné, protože v geometrii jsme se učili, že součet úhlů v každém trojúhelníku je 180°. Abyste to lépe viděli, dívejte se na obrázek jako na prostorovou věc. Ve 2D to tak úplně nevypadá.

Penroseův trojúhelník v barvách

Penroseův trojúhelník

2. Hermanova mřížka

Nestačíte kmitat svýma očima? Nedivíme se! Soustředíte se totiž na body, které neexistují. Hermanova mřížka zobrazuje černé čtverečky na bílém pozadí, ale váš mozek vidí i šedé blikající body. Ty tam ale nejsou a nikdy nebyly. Stejnou iluzi můžete docílit u žluté mřížky na tmavě zeleném pozadí nebo u bílých čtverců na bílém pozadí.

optické klamy

3. Kleinova láhev

Další oblíbenou geometrickou iluzí je Kleinova láhev. Můžete si ji představit jako uzavřenou nádobu, která nemá vnitřek ani vnějšek a nejde ji realizovat ve 3D, aniž by se protínala. Tento jev roku 1882 popsal matematik Klein, po kterém byla iluze také pojmenována.

Kleinova láhev

4. Žena nebo stařena?

Velice oblíbené jsou i optické klamy s dvojsmyslnými obrázky. Schválně, co uvidíte první – krásnou mladou ženu nebo stařenu z profilu?

dvojsmyslné obrázky

5. Dvě nebo tři dámy?

Co vidíte tentokrát – 2 nebo 3 dámy? Konkrétně tuto iluzi ve svém díle poprvé představil dánský psycholog Edgar Rubin po roce 1915.

optické klamy

6. Točící se kolečka

Točí se vám hlava nebo se točí barevné obrazce? Když se zaměříte na obrazec, zjistíte, že se kolečka vůbec netočí, ale dojem otáčení vyvolává uspořádání barev a tvarů.

 

nejlepší optické klamy

7. Pár nebo delfíni?

Optické iluze většinou vnímají jinak ženy a jinak muži, ale v tomto případě půjde spíše o jiné vnímaní dospěláků a dětí. Malé dítě, ještě nezkažené světem, uvidí na obrázku delfíny. Ale dospívající děti nebo dospělí uvidí mazlící se pár. Jak moc jste zkažení vy?  

optické iluze

8. Kachna nebo králík?

V jednom díle seriálu Jak jsem poznal vaši matku jsme mohli vidět neřešitelný problém – kachna nebo králík? Jde o nejznámější dvojsmyslný optický klam z roku 1892. Tahle kresba o vás poví víc, než si myslíte. Podle kanadské studie lidé, kteří vidí pouze jedno zvíře jsou naivní, zatímco lidé, kteří vidí zřetelně obě zvířata mají více pohledů na danou věc. Tento obrázek se stal předlohou mnoha testů kreativity. Čím rychleji dokážete mezi obrázky „přepínat“, tím jste kreativnější.

kachna nebo králík

9. Antická brána

I pomocí stínů a světel se dá kouzlit. Tak schválně, kolik vidíte sloupů? Ve vrchní části obrázku jsou dva sloupy, ale na spodní straně grafiky jsou vidět tři sloupy. Tak kolik jich tam tedy je?   

optická iluze brána

10. Lebka nebo mladá žena před zrcadlem?

Tento dvojsmyslný obrázek také obletěl celý svět. Schválně, co na něm vidíte – ženu před zrcadlem nebo lebku? Podle výzkumů je tento obrázek ovlivněn také vaší náladou nebo aktuální životní situací. Člověk v depresi uvidí vždy jako první lebku.

optické iluze

11. Kterým směrem jede vlak?  

Myslíte si, že jede z tunelu? Nebo naopak vjíždí do tunelu? Obojí je správně! Obrázek je totiž udělaný tak, že je možné vidět oba směry. Navíc, když se podíváte směrem víc do tunelu, tak „pojede“ vlak rychleji.

optické iluze animace

12. Kde je jelen?

Tento zimní obrázek ukrývá kromě jasně viditelné laně také jelena. Dokážete ho vidět? Pssst, poradíme vám! Koukněte do větví.

kde je jelen

13. Op-art v ulicích

Na závěr jsme si nechali optický klam v ulicích, kterému se říká op-art. Umělci si hrají s barvami a stíny a vytváří dokonalé optické iluze. Kromě studny uprostřed chodníku jsou oblíbené fontány, řeky, vodopády a další lahůdky. Víte, že se jedná o iluzi, ale i přesto takové umělecké dílo na zemi raději obejdete.

optické iluze v ulicích

 

Líbil se vám náš článek? Pak by vás mohlo zaujmout i další čtení. Zkuste třeba Proč si lidé myslí, že třináctka nosí smůlu, 6 geniálních způsobů, jak zakrýt prdění na veřejnosti nebo Pár naprosto náhodných faktů a zajímavostí, které vám zvednou náladu.

Podobné články