4 dobré rady, jak uspět první den v práci

Prošli jste prvním i druhým kolem pracovního pohovoru a nyní vás čeká nástup do nové práce? Nejistota a strach z neznáma se vás však stále drží?

Opět si připadáte jako u maturity či státnic? Máme pro vás čtyři dobré rady, jak první den v nové práci uspět. Především stres a obavy nechte doma a raději se vybavte úsměvem a dobrou náladou. Tu váš nový šéf i kolegové jistě ocení.

1. Volte vhodné oblečení

Oblečení první den do práce volte podle typu pozice. Pokud jste nedostali jasné instrukce o dress codu, pak použijte selský rozum. Na manažerské pozice, do bankovního sektoru či do kanceláře si určitě oblečte sako, tesilky či pouzdrovou sukni a halenku.

Nastupujete-li na volnější pozici, co se oblékání týká, potom můžete volit svetr, černé neošoupané rifle a triko bez výrazných nápisů a obrázků. Co ale jistě vhodné není na jakoukoliv pozici, jsou minisukně, velké výstřihy a extravagance.

Tip: Jestliže tápete a nevíte, co obléci na první den do nové práce, zavolejte personální a zeptejte se. Ta vám jistě ráda poví, zda je stanoven striktní dress code, nebo zda můžete obléci volnější outfit.

Dress code.

2. Buďte přátelští

Padnout si do oka s novým kolektivem nemusí být vždy jednoduché. Navíc jste-li spíše introvertní povahy, pak pro vás bude seznamování o to těžší. Přeci jen se však snažte seznámit a představit se novým kolegům, v co nejlepším světle.

Nikde ale není psáno, že se musíte seznámit hned se všemi, koho první den v práci potkáte. Nepřetvařujte se a buďte přirození. Pokud si budete první den hrát na někoho, kým nejste, časem se vaše pravé chování stejně ukáže.

Tip: Není nutné hned první den v práci každému na potkání o sobě vyprávět celý život. Raději se s novými kolegy zpočátku bavte pouze v obecné rovině.

3. Nebojte se na vše ptát

Cokoliv vám nebude jasné, doptejte se. Nebojte se zeptat na postupy, na jména kolegů či na pracovní dress code. První den v práci si připadá každý tak trochu neschopný, proto se nesnažte dělat dojem, že všechno víte a že vše umíte.

Ten, kdo vás bude zaučovat, je pro vás učitelem na dané pozici, a tak se klidně ptejte, ptejte a ptejte. Drobné chyby vám sice zpočátku budou tolerovány, ovšem ne donekonečna. Zároveň se také vyvarujte častému omlouvání. Nepanikařte když uděláte chybu, uznejte jí a napravte jí, vždyť chybovat je lidské.

Tip: Především pro absolventy je první pracovní pozice velkým krokem do neznáma, nebojte se proto vše, co se v nové práci naučíte, zapisovat do sešitu, který budete mít další dny stále při ruce.

4. Nekritizujte a nepomlouvejte

Tuto poslední radu je dobré si vzít k srdci snad ze všech nejvíce. Nekritizujte a nepomlouvejte vůbec nic a vůbec nikoho. Ať už máte potřebu zanadávat si na léta na vysoké, na nespravedlivé známkování u maturity, na předešlého zaměstnavatele či na náplň práce, raději se zdržte komentáře.

Stejně tak se ale v negativním slova smyslu nevyjadřujte k novému zaměstnání, k novým kolegům, k novému šéfovi či k novému prostředí. Mlčte, i kdyby vám přišlo první den v nové práci vše zmatečné, postupy zbytečně zdlouhavé a kolegové jakkoliv nepříjemní.

Zdroj a foto: TZ; photl.com

Podobné články